V praxi to znamená, že filmaři po celý rok pronásledovali jednotlivé členy profesionálního sboru, aby zaznamenali nejen jejich výkony při náročných pracích v souboji s živly, ale také každodenní rutinu a u některých i výseky z jejich soukromého života. Šestidílný seriál Hasiči startuje na ČT2 příští týden ve středu.

„Zjistili jsme, že hasiče ještě nikdo před námi nedělal. Teprve později nám došlo proč,“ vysvětlil režisér seriálu Jiří Fedurco. Podle něj je totiž velice náročné zkoordinovat natáčení výjezdů do terénu, aniž by se štáb musel na stanici nastěhovat. „Jakmile spustil poplach, hasiči vystartovali a okamžitě zmizeli z dohledu. Vůbec jsme je nezvládali dohonit. Jednou jsme je dokonce zastihli už na cestě zpátky,“ popsal s úsměvem režisér, který bydlí nedaleko, a proto si vybral pro natáčení právě liberecké hasiče.

Přesto se štábu nakonec podařilo řadu zásahů natočit a diváci tak mají šanci zjistit, jak například probíhá vystříhávání žen z úplně zmuchlaného auta, nebo jak si hasiči poradí s kusem střechy utržené po vichřici na jedné z budov krajské nemocnice.

Filmaři se zaměřili na několik výrazných osobností napříč celým sborem, takže postupně představí například tiskovou mluvčí, velitele směny, nastupujícího nováčka, se kterým absolvují dokonce náročné školení v Brně, nebo operační důstojnici. Ta, jak přiznává, nebyla z natáčení, které často zasahovalo i do soukromí, ze začátku vůbec nadšená.

„Přišli za mnou v nepříliš vhodný okamžik. Za tři dny jsem se měla vdávat. A tak nakonec točili i svatbu,“ svěřila se Radka Kostelňáková.

Hlavní aktéry vybíral režisér hned podle několika kritérií. „Bylo důležité, aby měli před sebou nějaký příběh. A taky, aby si nebyli moc podobní a diváci je od sebe rozlišili i v uniformách,“ dodal Fedurco, podle kterého chtěli zaznamenat nejen samotnou akci, ale i to, co si hasiči „nosí domů“ a jak se s tak fyzicky i psychicky náročnou profesí vypořádávají.

O názvu seriálu se podle režiséra chvíli spekulovalo a jeden z nich zněl dokonce „Když se ozve Krakonoš“. „Hasiči tuto větu totiž často vyslovovali. Brzo jsme pochopili proč. Jako předpolí samotného poplachu se totiž z amplionů liberecké stanice ozývá znělka z Krkonošských pohádek. To proto, aby se hasiči hned nepolekali a soustředili na samotný poplach,“ připomněl režisér jeden z momentů, který je překvapil.