Tohle všechno vyřešilo nové multifunkční hřiště v areálu českolipské profesionální zbrojnice na Svárově. A nejen pro hasiče, využívat ho mohou a budou i další složky IZS. „Hasiči a policisté mají ve svém denním plánu fyzickou přípravu, tady nebylo kde. Teď sem mohou chodit trénovat také dobrovolní hasiči, strážníci i státní policisté,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pavlína Bílková.

Od poklepání na základní kámen do kolaudace stavby uběhlo přesně 280 dní. Předcházelo tomu ale několikaleté shánění peněz. Hasičský záchranný sbor (HZS) se obrátil i na město Česká Lípa, které stavbu za necelé dva miliony korun podpořilo zhruba z poloviny.

„Bylo to jedno z prvních rozhodnutí zastupitelstva. Ve vedení města jsme byli skálopevně přesvědčení, že pokud město nepřispěje, žádné hřiště nemusí vzniknout,“ zavzpomínala starostka České Lípy Romana Žatecká a připomněla i tehdejší vyostřenou debatu o tom, kdo by měl hasičům hřiště platit. „Padaly otázky, jestli město má vůbec financovat stavby hasičskému sboru, jestli to nemá dělat stát,“ přiblížila dřívější spor.

„Jsem velmi rád, že město Česká Lípa naši myšlenku na nové sportoviště podpořilo, protože naši hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, mají důstojné místo, kde si budou udržovat a zlepšovat svoji fyzickou kondici,“ uvedl ředitel HZS Libereckého kraje Luděk Prudil.

Prudil si zároveň postěžoval, že HZS trpí nedostatkem peněz a pak si těžko může dovolit investovat. „Hasičskému záchrannému sboru chybí každý rok 1,6 miliardy korun. Z vlastních finančních prostředků bychom toto nemohli postavit,“ konstatoval během slavnostního projevu před nastoupenými mužstvy profesionálních i dobrovolných hasičů a městských policistů.

Ti všichni změřili své síly během zahajovacího turnaje, který by si dle příslibů vedoucích jednotlivých složek měl postupně vybudovat tradici. Zvítězili domácí. „Týmy se už domluvily na opakování turnaje,“ podotkla mluvčí hasičů. Co všechno nové hřiště „umí“? „Úplně všechno,“ odpověděl se smíchem velitel stanice Ladislav Vakula. Je vybavené hrací plochou pro fotbal, volejbal, nohejbal a tenis a běžeckým oválem se dvěma drahami.

„Také zde najdeme náběhovou dráhu pro nácvik disciplín požárního sportu, například výstup do 4. nadzemního podlaží požární věže a tak dále,“ přiblížila možnosti Bílková. A není všemu konec, v plánu je ještě dokončení workoutového venkovního fitness koutku na rozcvičení.