Trať byla vedená v krásném terénu Máchova kraje, závodníci potřebovali nejen rychlost a dobrou orientaci v terénu, ale také schopnost se vyrovnat s tropickým počasím. To činilo závod velmi obtížný. Výhodu měli ti, kteří nestartovali v první závodní den mezi jednotlivci na začátku, protože bouřková přeháňka přinesla na další část závodu ochlazení.

Na start se postavila téměř osmdesátka závodníků. Jednotlivci si mohli vybrat ze dvou tras různých délek, a to buď 5 km nebo 7,6 km. Domácí HZS uspěl v obou kategoriích. V M-1 bral třetí místo Vladimír Dostál. Nejrychleji zvládl trať Bořivoj Skryja z Kraje Vysočina s časem 45:18, druhé místo obsadil Daniel Bříza z HZS Pardubického kraje. V kategorii M-2 se stal jednoznačným vítězem domácí reprezentant Jan Petr. Závod zaběl za 45:37, čímž zajistil zlato pořádajícím. Ostatním závodníkům utekl skoro o 2 minuty, za sebou nechal na druhém místě Martina Tuharského z HZS Moravskoslezského kraje a Pavla Vojtíka z Prahy.

Sportovcům Libereckého kraje se letos dařilo i ve štafetách, kde v kategorii HZS získali stříbro. Trať závodu okusil i ředitel HZS Libereckého kraje Luděk Prudil, který byl z jednadvaceti závodníků v této kategorii osmý. Organizátoři si pro závodníky štafet připravili malé překvapení v podobě poslední kontroly, kterou umístili do vody Máchova jezera. Každý tak musel k poslední kontrole doplavat.