V současnosti čtyřiatřicetičlenný starosplavský sbor je jedním z nejmladších na Českolipsku. Byl založen až okolo roku 1948. Ale ani to není jisté, protože zdejší hasiči nemají žádné podklady. „Novodobé dějiny našeho sboru počítáme od roku 1970, kdy jsme se začali aktivně věnovat jak samotnému hašení tak požárnímu sportu,“ vysvětluje Jan Rajman, starosta SDH Staré Splavy.

Ale i za tak krátkou dobu se splavská jednotka stačila natrvalo zapsat do paměti své obce, na jejímž společenském životě se aktivně podílí. Každoročně pořádají pálení čarodějnic, při němž se vždy staví májka, a to vše za doprovodu živé hudby. „Máme malou specialitku, kdy děti mohou vylézt na májku a otrhat si z ní bonbony. Ty jsou umístěné v různé výšce a platí pravidlo, že čím je dítě starší, tím si pro sladkost musí vylézt výš,“ popisuje Jan Rajman.

Téměř samozřejmostí je už organizování dětského dne se spoustou her a kácením máje či velmi populární hasičské bály. Zároveň jsou hasiči spolupořadateli Starosplavské pouti, podílejí se jak na samotné přípravě, tak na organizaci nejrůznějších doprovodných soutěží. Splavští hasiči se také mohou pochlubit úspěchy v požárním sportu. S velkou odhodlaností a chutí se účastní nejrůznějších soutěží a po právu postupují do krajských kol.

„Družstva mužů a dětí obsazují přední místa. V loňském roce ale triumfovaly naše ženy. Ty zvítězily v Memoriálu Pavla Biňovského, který pořádáme již více než deset let,“ pochvaluje si starosta sboru. Ten je velmi pyšný, že jeho mužstvo má tak sportovního ducha a je oceňováno bezpočtem pohárů a diplomů. „Těmi máme pěkně vyzdobenou klubovnu v naší zbrojnici,“ usmívá se Jan Rajman.

Ale i hasičský chleba je o dvou kůrkách. Dvacet čtyři hodin na příjmu, kdykoliv a odkudkoliv připraveni k zásahu. V poslední době jsou aktuální časté výjezdy kvůli záplavám. Výjezdová jednotka odčerpává vodu ze sklepů, odklízí popadané stromy a následně pomáhá odstraňovat škody po povodních.

„Vzhledem k technice, jakou disponujeme, zajišťujeme pomoc zejména v našem okolí. V případě potřeby samozřejmě vyjíždíme pomáhat i ostatním zásahovým jednotkám k haváriím a jiným neštěstím,“ dodává Jan Rajman s tím, že povinností každého správného hasiče je na prvním místě pomoci bližnímu v nouzi.