Kulaté výročí by si jistě zasloužilo pořádné oslavy, ale zdejší hasiči na ně pro letošní rok rezignovali. „Máme za sebou velké změny. Před dvěma lety se změnilo vedení sboru a v podstatě se rozjíždíme znovu a stále nabíráme nové členy,“ vysvětluje místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Brniště Jiří Kulhánek.

Podle něj oslavám částečně zabránilo i to, že se při rekonstrukci jejich zbrojnice před pěti lety bohužel ztratily veškeré dokumenty o historii sboru.
V současnosti má SDH v Brništi na třicet členů a z toho dvanáct je ve výjezdové jednotce, která spadá do kategorie JPO III. Zdejší hasiči mají pod palcem mimo svou obec i Velký Grunov a Pertoltice, tedy poměrně rozsáhlou oblast.

„Mezi naše nejčastější zásahy kromě požárů patří pomoc při povodních, kdy například odčerpáváme vodu ze zatopených domů. Kvůli letošnímu počasí jsme neměli nouzi ani o odstraňování popadaných stromů. Podle možností to jsou i výjezdy k dopravním nehodám,“ upřesňuje velitel zásahové jednotky SDH Brniště Lukáš Kuběna.

Zdejší hasiči by uvítali ve svých řadách nové členy. „Potřebovali bychom hlavně strojníky. Ale v dnešní době, kdy dobrovolní hasiči chodí do zaměstnání a hasičství se tak věnují ve svém volném čase, je to velký problém,“ konstatuje Jiří Kulhánek a dodává: „Dobrovolní hasiči nemají u zaměstnavatele nárok na volno, pokud například zasahovali dlouho do noci, musí druhý den do práce, nebo si musí vzít dovolenou či neplacené volno. Ale s tím se potýkají dobrovolní hasiči po celé republice.“

Přesto se podle hasičského starosty snaží v Brništi vypracovat na dobrou úroveň, která odpovídá jejich schopnostem, a to i navzdory omezeným možnostem. „Máme techniku staršího typu a bylo by potřeba obnovit vozový park. Před rokem jsme podávali čtyři žádosti o dotace. Nežádali jsme sice o žádné závratné sumy, ale bohužel jsme neuspěli,“ říká Jiří Kulhánek.

Lidé na Českolipsku se sbrnišťskými hasiči mohou setkávat nejen během jejich práce, ale mají je spojené i s celou řadou kulturních akcí.

Celá obec se schází při pálení čarodějnic, dětském dnu či hasičských plesech, které probíhají již tradičně právě pod taktovkou místních hasičů.

„Pomáháme i při obecních akcích, jako je například každoroční Brnišťská pouť či Brnišťský rozcestník,“ dodává Jiří Kulhánek.

Smyslem práce dobrovolných hasičů je pomoc lidem v nouzi. Nejinak tomu je i v SDH Brniště. Místní zásahová jednotka nejčastěji kromě požárů likviduje následky povodní. Mezi jejich poslední zásahy patřilo odčerpání vody z přízemních prostor základní školy v Pertolticích pod Ralskem, které zatopil přívalový déšť. Jen o pár dní později zase bedlivě sledovali rozvodněný místní Panenský potok. O práci se jim také postaral silný vichr, který řádil koncem července po celém regionu. Tehdy kromě odstraňování popadaných stromů, které zatarasily silnice, zasahovali i ve Velkém Valtinově, kde kmen spadl přímo na rodinný dům.