VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Krompachu zvelebují svou obec

Krompach /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ – Pravidelné putování za dobrovolnými hasiči Českolipska nás dovedlo až na samý konec okresu, do Krompachu. Místní sbor sice nepatří mezi největší, ale dlouhou tradicí se řadí k nejstarším. Založen byl před více jak sto čtyřiceti lety.

26.11.2009
SDÍLEJ:

Hasiče zaměstnávají požáry kontejnerů.Foto: archiv SDH

V hasičské zbrojnici naKrompachu jsme se setkali s velitelem výjezdu Lubošem Krejčíkem a s veliteli družstev Jiřím Balcárkem a Martinem Šimkem, který je zároveň jednatelem občanského sdružení SDH Krompach.

Místní sbor dobrovolných hasičů má nyní šestnáct členů. Ne všichni ale bydlí trvale v Krompachu. „Máme tu členy ze Cvikova, Mařenic a Prahy. V poslední době jsme aktivnější, než tomu bylo v minulosti. Obec to oceňuje a podporuje nás, stejně jako naše rodiny,“ říká Martin Šimek.

Výjezdová jednotka má devět mužů. Spadá do kategorie JPO5, což ji předurčuje pouze k výjezdům v katastru obce. Podle slov hasičů je škoda, že nemohou vyjíždět i k požárům v okolí. „Rádi bychom pomohli a zároveň je každá podobná příležitost dobrá k prověření techniky a připravenosti družstva,“ říká Martin Šimek. „Pokud jsme ale vyvoláni operačním důstojníkem, můžeme vyjet i za hranice okresu, abychom poskytli technickou pomoc nebo dopravu vody při velkých požárech,“ dodává Luboš Krejčík.

Členové jednotky jsou pravidelně proškolováni a zrovna v den, kdy jsme je zpovídali, se Luboš Krejčík s Jiřím Balcárkem vrátili ze školení. „Probírali jsme taktiku postupu například při úniku nebezpečných látek. Zrovna tak se průběžně seznamujeme i s novými vyhláškami a zákony,“ vysvětluje Luboš Krejčík. Odbornou přípravou ale prochází i ostatní členové výjezdu.

K požárům jezdili krompašští hasiči avií, která jim byla přidělena už v osmdesátých letech. Zmíněné vozidlo však nebylo příliš vhodné, chyběla mu nádrž na vodu. Proto si pořídili před dvěma lety od sedlčanského sboru Tatru Cas 32, která je vybavena stříkačkou s čerpadlem a s nádrží na šest kubíků vody. Tento hasičský speciál je teď jejich chloubou. Na jeho opravách a údržbě strávili desítky hodin a dokonce mu museli uzpůsobit i stání v části bývalého kravína.

Hasičská zbrojnice v Krompachu je impozantní budova, které dominuje vysoká dřevěná věžička. Ta je pozůstatkem původní zbrojnice a v minulosti sloužila k vysoušení hadic. „Chystáme se na její opravu. Trochu tam v minulosti zatékalo, takže ji musíme odstrojit a nahradit uhnilé části,“ vysvětluje Jiří Balcárek.

Technická vybavenost sboru je poměrně dobrá. V Krompachu nakupují zejména ochranné pomůcky. Díky grantu Libereckého kraje si mohli pořídit nové přilby. S nákupem radiostanic a osvětlovací techniky pomohli sponzoři. Ke své práci by hasiči potřebovali kvůli častým vichřicím hlavně výkonnou motorovou pilu.

Místní dobrovolníci se účastní hasičských soutěží a v útulné společenské místnosti v jejich zbrojnici mají celou řadu trofejí. V posledních letech pravidelně jezdí hlavně do Stráže pod Ralskem a mají radost, že se zde jejich útok může směle měřit s daleko většími sbory z okolí.

Hasiči z Krompachu se účastní i kulturního života v obci. Každoročně připravují pálení čarodějnic nebo dětský den. Během těchto akcí se v minulosti předvádělo divákům vyprošťování z automobilu či jeho hašení a zván byl i spřátelený sbor z Cvikova. Účastní se také Cyrilometodějských slavností na začátku července, kde mají stánek s občerstvením a ukazují hasičskou techniku.

Dobrovolníci pomáhají obci i nárazovými brigádami a úklidem. „Organizovali jsme tady sběr železa, likvidovali jsme černou skládku, která zde po léta byla, sekáme trávu okolo návsi a zbrojnice a také jsme čistili přítok do požární nádrže,“ vypočítává Luboš Krejčík. Svojí prací a časem tak hasiči v Krompachu přispívají nejen ke zvýšení bezpečnosti ale také ke zvelebení obce.

Nejčastějšími událostmi, ke kterým se v Krompachu vyjíždí, jsou požáry balíků sena a zejména popelnic a kontejnerů na komunální odpad. Je to dáno nezkušeností a nerozumem víkendových návštěvníků, kteří často vyhazují do odpadků ještě žhavý popel. Ten dokáže bez problémů zapálit ostatní odpadky. Kvůli podobné příčině museli místní hasiči vyjet již několikrát. Naposledy letos v září. Na místo vyjeli dobrovolníci se svojí tatrou. Požár rychle lokalizovali a uhasili. Díky včasnému zásahu nedošlo k žádným škodám na majetku. Profesionálové, kteří přijeli k požáru několik minut po místních dobrovolnících, si jenom vyplnili dokumenty a vrátili se na základnu. Krompašští hasiči tak znovu dokázali svoji důležitost.

Autor: Tomáš Cidlina

26.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT