Dobranovská hasičská jednotka patří mezi ty nejstarší v celé Evropě. Zároveň se mohou pochlubit, že mají z několika spolků působících v obci nejdelší historii.


Takový primát si zasloužil velkolepé oslavy a kupu dárků. Jeden z nich si nadělili hasiči sami. Převážně vlastními silami zrekonstruovali požární zbrojnici.
„Pro výjezdovou jednotku jsme obnovili naši klubovnu, kdy nám nyní slouží nové sprchy a šatny,“ upřesnil Milan Rákosník ml., starosta SDH v Dobranově.
Svou pověstnou trochou do mlýna přispělo i město Česká Lípa, které pro dobranovské hasiče nechalo udělat zbrusu nový prapor. Zároveň jim pomohlo rozšířit vozový park. „Obdrželi jsme nové přepravní auto, devítimístný Volkswagen Caravele. Ten již používá sloužící jednotka k zásahu,“ doplnil Milan Rákosník.

Pořádají i kulturní akce

Lidé na Českolipsku se s nimi mohou setkávat nejen během jejich práce, ale mají je spojené i s celou řadou kulturních akcí, které pravidelně pořádají. Celá obec se schází při pálení čarodějnic či při dětském dnu, které probíhají právě pod taktovkou místních hasičů.
Dodnes lidé vzpomínají na jejich proslavené hasičské plesy v osmdesátých letech minulého století.


Dobranovský sbor nyní prochází velkou obměnou, kdy jej stará generace opouští a nahrazuje ji mladá krev.
„Nemáme tolik zásahů jako ostatní jednotky. Doba je taková, že moc možností bohužel není, chodíme do práce a hasičství se věnujeme ve svém volném čase,“ podotkl Milan Rákosník a povzdechl si: „.Naším velkým úspěchem je už jen to, že vůbec fungujeme.“


Navzdory tomu lidé svatého Floriána z Dobranova nezapomínají na své heslo „Bližnímu ku pomoci“ a jsou vždy připraveni zasáhnout tam, kde je třeba a pomáhají svým profesionálním kolegům.


Jednotka například pomáhala likvidovat následky povodní, které před sedmi lety postihly celou Českou republiku. Nezůstali stranou ani když se Českolipskem přehnala vichřice Emma.


„Nejvíce si však cením každého hasiče, jenž vydrží pracovat zadarmo a ve svém volném čase pro pomoc druhým. Každý z nich má svůj vlastní příběh, který by vydal na dlouhé vyprávění,“ chválí své muže a ženy starosta dobranovských dobrovolných hasičů Milan Rákosník.