To ale není vše, čím se může sbor, založený před sto dvaceti osmi lety, pyšnit. Spravují totiž jediné Hasičské muzeum v celé střední Evropě. To bylo založeno před třiceti lety jako „Síň tradic“.

„Po roce 1989 došlo k přejmenování a rozšíření o další budovu, takže současná výstavní plocha činí přes devět set metrů čtverečních,“ upřesňuje Miroslav Jonáš, starosta Sboru dobrovolných hasičů v Novém Oldřichově.

Středem pozornosti zdejších návštěvníků je unikátní Renault 1926, který byl použit pro natáčení českého filmu Tmavomodrý svět Jana Svěráka a několikrát byl zapůjčen pro potřeby francouzské kinematografie.

Také ostatní exponáty jsou předváděny na různých slavnostech a akcích v okolí České Lípy i mimo region.

Oldřichovská jednotka spadá do páté kategorie, což znamená, že příliš nejezdí na výjezdy. Přesto měli zdejší hasiči na počátku července plné ruce práce, když se jejich obcí přehnala blesková povodeň. Ta Nový Oldřichov postihla z celého kraje nejvíce.

„Celé tři dny jsme byli na nohách. Odčerpávali jsme vodu ze studní a sklepů a pomáhali odstraňovat napáchané škody,“ popisuje Miroslav Jonáš.
Oč mají Oldřichovští méně výjezdů, o to více jsou vidět při práci pro svou obec. Jsou organizátory hojně navštěvovaných hasičských plesů, pořádají každoročně dětský den, pálení čarodějnic či pomáhají zdejšímu obecnímu úřadu s organizací proslulého Kocourkova.

Jednou z jejich významných akcí je tradiční Hasičská pouť, která proběhne již podevatenácté o příštím víkendu.

Na návštěvníky Nového Oldřichova čeká vskutku pestrý program, mimo jiné vystoupení šermířů, ukázky práce psovodů, cyklotrial, nezbytné houpačky a chybět nebude ani bohaté občerstvení. Zlatým hřebem celé poutě bude vodní fontána na hudbu Bedřicha Smetany.
Dobrovolní hasiči ale také intenzivně pracují s dětmi a mládeží.

„Navázali jsme družbu s kroužkem mladých hasičů ve Weiskollmu, s nimiž se navštěvujeme a kam pravidelně jezdíme na různé akce,“ říká Miroslav Jonáš.

Mladí hasiči formou brigád také pomáhají zdejšímu obecnímu úřadu při úpravě místního hřbitova. Ale hlavně jsou velmi úspěšní v soutěžích požárního sportu.

„Jsme na ně opravdu pyšní. Navíc jejich nadšení a zájem nás utvrzuje v tom, že se nemusíme obávat, že by nás neměl jednou, kdo nahradit,“ dodává hasičský starosta Sboru dobrovolných hasičů v Novém Oldřichově.