Přitom, podle webových stránek sboru, ještě před rokem 1804 nebyl v Kunraticích jediný požární přístroj. Místní byli nuceni hasit ručně, jen s pomocí věder a kbelíků, a tak co hořelo, většinou i shořelo. Není proto divu, že při velkém požáru Kunratic v červenci 1774 shořel následkem úderu blesku dolní mlýn, osm obytných domů a pět stodol, i když objekty stály daleko od sebe.

Teprve v roce 1804 zakoupila obec hasicí přístroj, který byl na tehdejší dobu velmi vyspělý, ale i hasičské háky a žebříky. V Kunraticích byla na obytných domech mimo popisného čísla vyznačena navíc ještě znamení, buď konev, hasičský hák nebo žebřík. Tímto označením byl majitel domu přidělen k hasičskému spolku, jehož vedení náleželo odnepaměti starostovi.

V roce 1872 byl ustanoven Dobrovolný spolek hasičů, ke kterému se přihlásilo sedmdesát mužů. Ti museli povinně absolvovat speciální cvičení. V roce 1894 začal hasičský spolek šetřit na motorovou stříkačku. Dnes je už tomu jinak. V současnosti má místní sbor čtyřiačtyřicet členů. Jejich výjezdová jednotka je zařazena v kategorii JPO III, což znamená, že vyjíždí i k zásahům do okolí.

„Posledním velkým zásahem je červencový výjezd k hořící chalupě,“ připomíná Radek Kettner, starosta SDH Kunratice u Cvikova, a doplňuje, že u velkého požáru roubené chalupy se sešli společně s profesionálními hasiči další tři jednotky.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z HASIČSKÝCH ZÁVODŮ O POHÁR OBCE

V souvislosti s tím padá i otázka, jaké mají kunratičtí hasiči vybavení. „Naším velkým přáním byla cisterna a na tu jsme si před deseti lety našetřili,“ říká Radek Kettner. Podle něj je nutné vybavení doplňovat postupně. „Vše je otázkou peněz, ale to trápí všechny dobrovolné sbory po celé republice,“ dodává hasičský starosta.

Do kunratického sboru patří i oddíl žen. Ten se v soutěži hasičů v požárním útoku O pohár obce Kunratice u Cvikova radoval ze zaslouženého vítězství.
Součástí sedmého ročníku soutěže, který se konal první zářijový víkend, byl i křest hasičů, neboli pasování.

„Je to u nás zvykem“, vysvětluje Radek Kettner. „Každý nový člen jím musí projít“. Kunratičtí hasiči si nemohou vynachválit podporu, jaké se jim dostává ze strany obce. Na oplátku toho pořádají různé společenské akce, mimo jiné tradiční hasičský ples, loučení s létem či šibřinky. Stranou nezůstávají ani aktivity pro děti.

I ze zdánlivě obyčejného zásahu se může vyklubat dramatická událost. A to jsou momenty, kdy se hasiči musí spolehnout jeden na druhého. Podle Radka Kettnera, starosty SDH Kunratice u Cvikova, je proto dobrá parta základem všeho. „Zvládnout zásahy a k tomu organizovat nejrůznější akce ve svém volném čase, není možné bez správné party, která pro danou věc udělá i nemožné,“ konstatuje kunratický hasičský starosta a zdůrazňuje, že tím se v Kunraticích mohou rozhodně chlubit.