Místostarosta štětských hasičů David Svoboda říká: Cílíme na mládež
/ROZHOVOR/ K dobrovolným hasičům přišel v roce 2012. Hasič a zdravotník s přezdívkou Doktor, to je David Svoboda, současný místostarosta Sboru dobrovolných hasičů ve Štětí na Litoměřicku.
Právě David Svoboda stál za nápadem PR konceptu, který “otevřel“ činnost štětských hasičů veřejnosti.
Jsme zvyklí, že PR oddělení mají velké hasičské a především profesionální sbory. U sboru dobrovolných hasičů to není až tak běžná věc. Kde a proč se zrodil tento nápad?
Na začátku všeho byla personální krize v jednotce sboru dobrovolných hasičů ve Štětí, která proběhla v březnu nebo dubnu letošního roku, kdy jednotka změnila velitele. Od té doby máme nového velitele a postupně se snažíme stavět na novém konceptu. Nejeli jsme na jiný druh velení, na jiný druh rozdělení činnosti, aby ta práce byla efektivnější a byla před veřejností více vidět. Kvůli tomu jsme také zavedli jakousi PR koncepci, kterou chceme dění ve sboru více přiblížit lidem a obrazně se “otevřít“ veřejnosti a tak trochu si napravit reputaci. Lidé mimo sbor totiž o činnosti donedávna moc informací neměli a nevěděli co a jak děláme, a kolik práce máme za sebou. Aktuálně jsme aktivní především na Facebooku, kam na naší stránku a profil sdílíme aktuální informace o tom, co se u nás stalo, co se děje a co plánujeme.
V rámci PR jste aktivní nejen na Facebooku. Předpokládám, že pořádáte i hodně náborových a preventivních akcí.
Portfolium akcí, které pořádáme, je opravdu hodně široké. Pro děti pořádáme především preventivní akce. Chodí k nám již děti z mateřských a základních škol, nejen podívat se na techniku, ale dozví se u nás i nějaké základní informace prevence proti požáru, základy hašení a kam zavolat. Je to prostě taková všeobecná příprava.
Díky takovým akcí jste určitě více vidět. Daří se oslovovat mládež? Jak je na tom štětský sbor s nastupující generací?
My máme hasičskou mládež poměrně dobře podchycenou. Jedním z cílů našeho sboru je právě to, aby vůbec připravil následující generaci dobrovolných hasičů, kteří případně budou v jednotce. Pokud bychom si mládež nevychovávali a nevedli ji k ničemu, tak za 20, 30 let, až už to my fyzicky nebudeme moct dělat, chyběli by nám nástupci. To znamená, že my neustále vedeme a cvičíme mládež, od těch nejmenších, šestiletých, až po děti, které dnes už odcházejí z kroužku a v 17ti letech se stávají čekateli. Pak procházejí základním výcvikem, který trvá rok. Po roce, kdy dovrší plnoletosti a po tom ročním kurzu mohou nastoupit rovnou k jednotce.
Neomezujete se však jen na děti. Jaké akce pořádáte pro širší veřejnost?
Za zmínku určitě stojí Den hasičů, který jsme ve Štětí pořádali koncem září letošního roku. Jednalo se o akci, která měla na Štětí nebývalou účast, více jak 1500 lidí a více jak 40 kusů techniky ze Středočeského a Ústeckého kraje a z Prahy. Zajímavostí byl armádní vyprošťovací speciál nebo nové vozy Scania Sboru dobrovolných hasičů ze Kbel. Mimo hasičské jednotky se představila i Celní zpráva, Báňská záchranná služba, Záchranná kynologická služba, Městská policie a mnoho dalších. Akci budeme pořádat znovu za dva roky. Určitě se ještě musím zmínit o akci, kterou jsme pořádali v neděli 1. prosince při rozsvícení vánočního stromu, kde jsme společně se spolkem DobroVolně otevřeli stánek, kde se prodávali hasičské upomínkové předměty a výdělek z prodeje byl určený na potřebné věci pro štětský Dům s pečovatelskou službou, odkud jsme mimo jiné na rozsvícení stromu přepravovali nemobilní klienty zařízení. Překvapení pro děti byl, za zvuku koled, příjezd nazdobeného vozu Praga a rozdávání perníčků.
Práce za sebou máte již hodně. Co plánujete v nejbližší době?
Bude to setkání generací v Domě s pečovatelskou službou, kdy naše děti půjdou společně se seniory péct vánoční cukroví a s naší hasičskou kapelou zazpívají koledy. Začátkem příštího roku nás čeká tradiční hasičský ples a určitě Hasičské slavnosti 2020 v Litoměřicích, kam bychom rádi přijeli s nově repasovaným hasičským vozem.