V jednotce hasičů sklárny slouží jak dobrovolní hasiči, většinou strojníci, tak profesionální hasiči firmy. Tým je připraven vyjet k zásahu v rámci firmy i mimo ni do dvou minut. Své kvality již prokázala jednotka i u velkých zásahů.

Jakou technikou se může pochlubit hasičský sbor AGC?
Na směně slouží hasiči v počtu 1+3 dvanáctihodinové směny nonstop. K dispozici mají menší rychlý zásahový vůz Volkswagen, což je pro potřeby podniku ideální. K velkým zásahům je určena tzv. cisternová automobilová stříkačka Mercedes s kapacitou 5 kubíků vody a 350 litrů pěnivé látky. K menším zásahům jako jsou olejové havárie pak vyjíždí Škoda Praktik vybavená sorbentem a dalším materiálem.

Jaká je vaše pracovní náplň v rámci AGC?
Jde především o kontrolu hydrantů či požárního vodovodu, hasicích přístrojů a všeho, co se týká požárního zabezpečení firmy. Nejčastěji zasahujeme například u vyteklého oleje v podniku, i když vyjíždět můžeme na žádost operačního důstojníka HZS ČR i k větším požárům a dalším událostem. Byly to třeba požáry v Litvínově či rekonstruované chladicí věže tady v podniku. Hasiči mají ve sklárně tradici již od roku 1890.

Zázemí u vás mají k dispozici i dobrovolní hasiči?
Jde o sdružení zastřešující většinou bývalé zaměstnance sklárny, kteří jezdí po soutěžích pod hlavičkou AGC a rovněž spolupracují s německým městem Grosswig. S jejich hasiči se setkáváme v Německu i u nás a pořádáme společné akce. V našem objektu mají dobrovolní hasiči klubovnu, posilovnu a veškeré potřebné zázemí. Daří se jim lákat i nové adepty hasičské profese. Společně pořádáme oblíbené dětské dny fotbalového klubu FK Teplice či AGC Cup, tedy dětský den spojený s fotbalovým turnajem mezi fabrikami.

Takže se daří lákat do vašich řad nové hasiče?
Obecně je dnes těžké doplňovat sbor, i když si zde nováček může přijít na rozumnou mzdu. Výhodou je, když nějaký kolega skončí u profesionálních hasičů a přejde k nám. Vychovávat se samozřejmě nové adepty snažíme. Dnes je to ale spíš o srdíčku, přijde ten, kdo má hasičinu rád, bere ji jako svého koníčka, má k ní vztah a baví ho.