Sbor byl založen v roce 1869 a za pár týdnů oslaví své sto čtyřicáté výročí v rámci Dokské poutě. Přípravy jsou v plném proudu. Pilně se nacvičují požární útoky a leští se hasičská technika. Chybět nebude ani proslavený hasičský guláš podávaný přímo z polní kuchyně. Oslavu si nenechá ujít ani spřátelená hasičská jednotka z partnerského města Bólkow.

Dokská jednotka se aktivně zapojuje do života ve svém městě. Pořádají každoročně den dětí či pálení čarodějnic. „Věnujeme se také přednáškovým akcím, kdy formou besed upozorňujeme na rizika požárů a radíme, jak se v případě jeho vypuknutí zachovat,“ upřesňuje Josef Kreif, starosta SDH v Doksech a pochvaluje si výbornou spolupráci s místní základní školou a mateřinkami, kam v rámci osvěty často zavítají.

Před pár týdny se například podíleli na branném dnu, kterého se zúčastnilo na šest set dětí ze základní školy. Ty měly možnost zhlédnout ukázku zásahu výjezdové jednotky. „Takové příležitosti vítáme. Jejich prostřednictvím můžeme široké veřejnosti představit, co vůbec naše práce obnáší. A následné ocenění potleskem či uznalé pokývání hlavou je pro nás tou největší odměnou,“ přiznává Josef Kreif.

S dokskými hasiči se lidé ale mohou denně setkávat při ostrých akcích. Nemine jediný den, aby nevyjeli k havárii, požáru či spadlému stromu. Podle starosty Kreifa má každý výjezd svá specifika a zasahující hasič nikdy neví, co jej čeká a s jakou zkušeností se vrátí na základnu. „Pokaždé ale máme velkou radost, když se nám podaří někomu pomoci či dokonce zachránit lidský život. To jsou okamžiky, kdy vás hřeje u srdíčka,“ přiznává Josef Kreif.

Dokské jednotce pomáhá při jejích výjezdech i před třemi roky získané vozidlo MAN, které získali od města a ministerstva vnitra. Speciální automobil se pyšní doktorskou výbavou, výbavou na dopravní nehody i ekologické havárie. „Technika nám pomalu dosluhuje, a tak nový vůz přišel v pravý čas,“ pochvaluje si starosta Kreif.

V souvislosti s tím nezapomíná ani na nově zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici, kterou jim město předalo přesně po padesáti letech od výstavby té stávající. „Jsme rádi, že nám město vychází vstříc. Bez jejich finanční pomoci bychom si nemohli celou řadu věcí dovolit,“ podotýká Josef Kreif.

V současnosti dokský sbor čítá na čtyřicet členů. Ve svých řadách mají nositele nejvyššího hasičského ocenění Řádu svatého Floriána, manžele Martu a Václava Lepkovi. Ti mohou být vzorem pro dvacítku dětských požárníků. „Na ně jsme velmi pyšní. Během dvou let, co jsme obnovili práci s mládeží, dosahují velmi dobrých výsledků,“ chválí Josef Kreif a dodává, že jejich zápal pro hasičské řemeslo dává tušit, že do budoucna mají postaráno o rozšíření své jednotky.