Sbor byl založen již v roce 1869 a před pár týdny oslavil své sto čtyřicáté výročí v rámci každoročně pořádané hasičské poutě. Na ní vyvrcholila exploze dlouholetých nápadů, v nichž skaličtí hasiči nemají konkurenci.

„Pro návštěvníky jsme měli nachystanou ukázku zásahu hořícího autobusu,“ říká skromně Jiří Havner, velitel SDH ve Skalici. Zapomíná však dodat, že to nebyla ledajaká ukázka. Sám velitel autobus zapálil, oheň v jeho skrytu nenápadně nabýval na síle, vůz nadskočil a vzplál jasným plamenem. Kouře bylo tolik, že lidé utíkali z vesnice. „Vše bylo pod absolutní kontrolou profesionálních hasičů z Prahy,“ směje se ještě dnes Jiří Havner.

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že před třemi lety do Skalice na pouť přijel tank, který šrotoval auta. O deset let dříve přiletěl vrtulník, od jehož lopatek poryv větru zvedal stánky ze země. „Kolegy z jiných sborů zajímalo, co mají čekat příští rok, kdy je patnácté výročí naší pouti,“ připouští skalický velitel a pokračuje: „Řídíme se heslem, všechno je jen jednou, a tak to musí stát za to. Tak bychom mohli sehnat boeing.“

Sbor se podílí na životě ve své obci i pořádáním pyžamových a hasičských plesů, dne dětí. „Děláme vše pro dobrou věc. Zároveň vracíme podporu, které se nám dostává od obce a našich sponzorů,“ zdůrazňuje Jiří Havner.

Skaličtí hasiči se do podvědomí veřejnosti dostali před několika lety, kdy všechna republiková média psala o jejich novém požárním voze, který se nevejde do garáže. „Všichni se nám tehdy ještě dlouho smáli. Ale od obce a Libereckého kraje jsme získali novou garáž za dva miliony, kam se nám teď vejde vozů pět,“ neopouští Jiřího Havnera humor.

Nelze nepřipomenout, že skalický SDH byl organizátorem akcí, během nichž byl třikrát pokořen rekord v délce položených hadic. V roce 1999 hasiči položili necelé čtyři kilometry. O dva roky později se na letiště v Hradčanech sjelo na tři a půl tisíce hasičů z celé republiky, kteří rekord zvedli o dalších třicet osm kilometrů.

„O rok později jsme natáhli na čtyři tisíce hadic o délce padesáti dvou kilometrů,“ upřesňuje Jiří Havner. Všechny tři rekordy jsou zapsány v Guinessově knize rekordů.

„Padl ovšem i další rekord. Zúčastnění hasiči spořádali jen k snídani na jedenáct tisíc rohlíků a housek,“ doplňuje s kamennou tváří Jiří Havner.

Unikum mají i ve svém vozovém parku. Jeho součástí je pětapadesát let stará Tatra 805, která dodnes spolehlivě slouží a je zařazena do IZS Libereckého kraje. Tatrovka byla dokonce vystavena v pražských Holešovicích u příležitosti stého výročí Laurina a Klementa.

Hasiči ze Skalice se ale jenom nebaví, když je třeba, umí pořádně máknout. Za vše mluví jejich pomoc při velkém požáru v Dubé, či aktuálně při sobotních povodních v Novém Oldřichově. Nechyběli, ani když zemi pustošil orkán Kyrill. „Bylo to hrozné. Byl jsem šťastný, že se všichni chlapi vrátili domů,“ zvážněl Jiří Havner.

Zvládnout všechny náročné zásahy a k tomu mít nevyčerpatelnou studnici humoru není možné bez správné party lidí, která udělá i nemožné. A tu ve Skalici rozhodně mají.