Jeden z nejdůležitějších zápasů sezony. Tak by se dal charakterizovat souboj mezi Kobrou Praha a Českou Lípou, který se odehrál na pražském Braníku. Hosté sice do 53. minuty vždy dotahovali soupeřův jednogólový náskok, ale poté stav otočili na konečných 3:4.

Kobra Praha - HC Č. Lípa 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)

Ve všech třech trefách domácích měli prsty Martin Paris, který dvě branky dal a na jednu přihrál a David Bárta, jenž zaznamenal tři asistence. Za hosty skórovali postupně Jiří Jakeš, Petr Macek, Jan Setikovský a vítězný zásah si připsal střelou od modré čáry Miloslav Cafourek. Českolipští tak díky tomuto vítězství poskočili na deváté místo v tabulce a na postupovou osmičku do play–off ztrácí čtyři body.

I. třetina pro domácí

Začátek duelu se nesl ve znamení vyloučení, když na trestnou lavici usedl Adámek, po něm Krpata, a tak se hrálo chvíli ve čtyřech na obou stranách. V tomto nestandardním počtu hráčů na ledě měl dobrou šanci Jakeš, ale jeho střela byla zblokována. Ve 4. minutě zkoušel propálit Malíka Patzenhauer, leč bez úspěchu.

Poprvé se měnilo skóre v čase 7:04, kdy nádhernou kombinaci na jeden dotek Bárty s Žáčkem zakončil Martin Paris – 1:0. Poté sudí Vokřál pookřál a poslal Patzenhauera zchladit hlavu. V následné přesilovce nebezpečně střílel Horák, ale Holeš předvedl ukázkový rozštěp.

Vzápětí se hříšník Patzenhauer vrátil na led a hned připravil šanci Šulcovi, jehož Malík vychytal. Hned z protiútoku zkoušel své štěstí z mezikruží Novák, Holeš byl na místě. Při vyloučení Výruta sice domácí nevytvořili tlak před Holešem, ale jakmile se hrálo opět v pěti, zazlobili Dušek s Parisem.

Bez práce nezůstal ani Malík, jehož v krátkém časovém úseku prověřilo hned kvarteto českolipských hráčů: nejprve se pokoušel vyrovnat Macek, po něm rovněž Jakeš. Se zlou se u pražského brankáře potázal i Formánek, a když neuspěl ani Setikovský, odcházely oba týmy do šaten za stavu 1:0 pro Kobru.

Využité přesilovky

V úvodu druhé třetiny dostal menší trest za zdržování hry Holeš a paradoxně v oslabení zahrozil Příhoda. Ovšem to nebylo všechno, gólman Malík zaváhal při rozehrávce a pěkně namazal puk na hokejku Šulcovi. Ten černou pryž okamžitě poslal směr brána, avšak Malík se stihl vrátit a vytěsnit touš alespoň na břevno.

Ve 29. minutě bylo na českolipské střídačce veseleji, Macek našel na útočné modré skvělým pasem Jiřího Jakeše, jemuž první pokus Malík vyrazil, Jakeš nezazmatkoval, stáhnul si kotouč na bekhend a překonal Malíka – 1:1.

V čase 31:16 poslal rozhodčí Vokřál Lípu do tří a domácí toho náležitě využili, neboť z vrcholu kruhu pálil Lukáš Lang a puk se zatřepetal v síti – 2:1. Srovnat mohl po přihrávce Setikovského Jakeš, tentokrát byl úspěšnější Malík. Ve 36. minutě vznikly v hostující obraně menší zmatky, které však Holeš vyřešil.

Poté hráli hosté v početní výhodě, o slovo se přihlásili Šulc s Formánkem, ani jeden ale Malíka nepřelstil. O minutu později už bylo vyrovnáno. Po vyhraném Patzenhauerově vhazování prostřelil hradbu těl před sebou Petr Macek – 2:2. Už se zdálo, že o druhé přestávce budou na ukazateli skóre svítit dvě dvojky, avšak přeci jen ještě jedna branka padla. Hlavní arbitr Vokřál opět usadil dva českolipské hráče na trestnou lavici a o gól do šatny se postaral Martin Paris – 3:2.

Parádní obrat

Na začátku poslední části hry se měl na pozoru Malík, když ho nejprve prověřil Jakeš a po něm také Šulc, který tváří v tvář Malíkovi neuspěl. Na opačné straně Holeš zabrnkal na nervy svým spoluhráčům, když mu touš po střele Korandy poskakoval po vyrážečce, naštěstí pro hosty v brance neskončil. Formánek pak přihrál z vlastního obranného pásma najetému Pekárikovi, kterého vychytal Malík. Do velmi slibné příležitosti se po pasu Krpaty dostal Bárta, ale v rozhodující chvíli před poloprázdnou klecí promáchl.

V oslabení se hnal do šance Žáček, ale na učitele Holeše si nepřišel. V 53. minutě se hosté dočkali vyrovnání, před brankou se rychle zorientoval Jan Setikovský – 3:3. Poté se pět minut nedělo nic vážného, až přišla 58. minuta a rozhodující moment tohoto zápasu. Miloslav Cafourek si na modré čáře našel puk a propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:4. V závěru utkání si domácí vzali oddechový čas a odvolali Malíka z branky, ale duel do prodloužení neposlali.

Českolipští si tak po dalším výtečném výkonu připisují tři body do tabulky, posouvají se na 9. místo a ve středu 5. ledna hostí Roudnici.

Branky a nahrávky: 8. Paris (Žáček, Bárta), 32. Lang (Bárta, Paris), 39. Paris (Bárta, Žáček) - 29. Jakeš (Macek), 37. Macek (Patzenhauer), 53. Setikovský (Příhoda, Formánek), 58. Cafourek (Bauer). Rozhodčí: Vokřál - Kotek, Jechoutek. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 100.
HC Kobra Praha: Malík (Vincenc) - Lang, Horák, Švácha, Koranda, Jaškin, Chocholáček, Červený, Bárta, Paris, Žáček, Krpata, Růžek, Slanina, Novák, Šeba, Dušek, Fára, Suchan, Regner, Tuček
HC Česká Lípa: Holeš (Heneš) - Dostál, Cafourek, Zenk, Macek, Beneš, Jirkovský, Formánek, Výrut, Šulc, Setikovský, Příhoda, Jakeš, Patzenhauer, Bauer, Adámek, Baburins, Šrámek, Pekárik

Autor: Michal Šandor