Zatímco v první třetině Sokolovští dominovali a vytvořili si dokonce čtyřbrankový náskok, druhá část zcela jednoznačně patřila Predátorům. Baník se přesto z tohoto šoku oklepal a když se krátce před koncem dostal zásluhou Setíkovského do vedení, zdálo se být rozhodnuto.

Prodloužení vykřesal nový spasitel Českolipských Jaroslav Peterka, který svým vyrovnáním v poslední minutě zajistil hostům bodový zisk. O druhém bodu pak v desáté sérii samostatných nájezdů rozhodl Jan Divíšek.

Baník Sokolov - Predators Č. Lípa 6:7 po SN (4:0, 1:5, 1:1 - 0:0)

Hokej, a zvláště ten druholigový, se hraje především pro diváky. Právě tímto heslem se řídila mužstva Sokolova a České Lípy. Utkání plné zvratů, gólů, zajímavých hokejových momentů a šarvátek po základní hrací době vítěze nepřineslo. Hokejový Bůh se v tomto ohledu zachoval naprosto spravedlivě.

Českolipští si zejména v úvodu nemohli na prostředí multifunkční KV Arény vůbec zvyknout. Už od první minuty se ocitli pod velkým tlakem soupeře, z něhož pramenil také velký počet šancí. V té největší ale Majer netrefil ani prostor mezi třemi tyčemi.

rátce nato se do ojedinělé příležitosti dostali rovněž naši hokejisté, Lassig však také nemířil přesně. Tentýž hráč ale vzápětí fauloval a z následné přesilové hry udeřili Sokolovští poprvé. Zdeněk Sopr sice první velkou šanci po chybě Matouška nevyužil, vzápětí však přesně tečoval ránu od modré čáry a poslal Baník do vedení.

V početní převaze si krátce poté zahráli i Predátoři, nicméně nebezpečněji působil Sokolov. Dvě velké šance ke zvýšení náskoku spálil kanonýr Dobřemysl. Rovněž další vyloučení českolipského hráče skončilo gólovým trestem. V době, kdy na trestné lavici seděl Petr Formánek, projel útočným pásmem Jiří Mudra a krásným blafákem upravil na 2:0.

Oživit naděje na bodový zisk mohl při dalším oslabení Šesták, svůj samostatný únik ale kontaktní brankou nekorunoval. Českolipští se opět dostali pod tlak, z něhož pramenil třetí gól. Zmatky před Matouškem ukončil razantním způsobem Petr Přindiš a vyhnal vytáhlého brankáře na lavičku. Ani jeho nástupce Vladimír Neumann si však na nedostatek práce stěžovat nemohl.

V 17. minutě totiž ve stejném čase dostali dvouminutové tresty Formánek a Moro, což znamenalo dlouhou sokolovskou přesilovku 5 na 3. Na jejím konci napřáhl od modré čáry Mudra a jeho tečovaný oblouček se snesl až za dezorientovaného Neumanna. Po dvaceti minutách tak kostka nad ledem ukazovala hrozivý stav 4:0 pro Sokolov.

Asi jen samotní hráči dokáží přesně vylíčit, co se o první přestávce dělo v kabině. Každopádně ať byl trenérův program jakýkoli, na led se vrátilo jiné mužstvo. Jeho hře viditelně pomohly dva brzké góly. O ten první se po akci Šulce postaral pohotový Petr Burian, krátce poté využil druhou přesilovku Českolipských v zápase Jan Divíšek a rázem se náskok „domácích“ už nejevil jako nedostižný.

Tím spíše, že Predátoři nadále zůstávali nastěhováni před gólmanem Hruškou a odměnou za velkou snahu jim byl třetí gól. Lassig dobrým forčekingem vybojoval puk, ten doputoval až k Janu Vondrlíkovi, který s trochou štěstí snížil na 4:3.

Baník chvílemi absolutně nestíhal útočným kombinacím soupeře a poměrně snadno přicházel o puky. Kromě Predátorů ale musel bojovat i s dalším soupeřem. Tím byli jeho fanoušci, jimž se vývoj střetnutí příliš nezamlouval, což dávali hlasitě najevo.

Střídání brankářů

Nervózní Sokolov se navíc během chvilky dopustil dvou prohřešků proti pravidlům, Českolipští ale přes minutu trvající dvojnásobnou početní převahu nevyužili. Udeřili krátce po jejím skončení. Západočechům se dlouho nepovedlo dostat puk ze třetiny, čehož využil na brankovišti stojící Vlastimil Patzenhauer a nekompromisní ranou pod víko vyrovnal.

Převaha našeho mužstva byla v těchto herních momentech znatelná. Pátý gól mohl přidat lídr klubové produktivity Divíšek, našel však pouze Hruškovu hruď. Baníku ke zklidnění nepomohla ani přesilovka, kterou záhy utnulo brzké Soukupovo vyloučení. Jakmile naskočil pátý českolipský hráč na led, využili přečíslení 3 na 2 Bauer s Jaroslavem Peterkou a druhý jmenovaný nadvakrát dorazil puk za nešťastného Hrušku.

Trenér Carvan okamžitě reagoval oddechovým časem, v brance nahradil Hrušku mladý Pavel Jakubal. Tím však exkluzivní podívaná nekončila. Nedovolený zákrok Šestáka potrestal Jan Setíkovský pěknou individuální akcí a začínalo se znovu. V samotném závěru třetiny ještě trefil Šulc tyč, Burian pak v posledních vteřinách netrefil poloprázdnou branku.

Zřejmě nejhezčí hokej nabídla gólově nejchudší třetí část. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, k vidění byla hned celá řada kombinačně sehraných přečíslení. Oba gólmani se ale předháněli v tom, kdo podrží svůj tým více. Vše podstatné se odehrálo ve druhé polovině této třetiny. Velkou možnost ke skórování měli právě Českolipští.

Prodloužení nerozhodlo

Hned trojice se totiž řítila na jednoho sokolovského beka, Peterka se nakonec rozhodl pro střelu, kterou mu však bravurním zákrokem lapačkou chytil Jakubal. A tak přišel trest na druhé straně. Setíkovský z nenápadné akce obkroužil branku a milimetrově přesným zakončením vrátil Sokolovu vedení.

Predátoři se poté vrhli do útoku a Šulc si svou aktivitou vykoledoval faul. Hosté dlouho drželi soupeře v jeho obranném pásmu, odvolán byl také Neumann a hrálo se tedy 6 na 4. Své ovoce to přineslo 48 vteřin před koncem základní hrací doby. Peterka si najel před branku na přihrávku Bauera a svou druhou trefou poslal utkání do prodloužení.

V něm sice měli mírnou převahu naši hokejisté, rozhodující gól se jim z ní ale vytěžit nepovedlo. Nepomohla jim k tomu ani dvouminutová přesilovka 4 na 3 za zbytečný faul Dobřemysla na konci základní hrací doby. Lahůdkové vyvrcholení celého thrilleru pak přišlo při samostatných nájezdech. V nich se na branku čekalo až do šesté série.

To se mezi Neummanovy betony trefil Sláma a na Petru Formánkovi tak visel celý českolipský osud. Sebevědomý bek však předvedl geniální kličku a odmítl ukončení zápasu. V následující sérii mohl dokonce rozhodnout, jeho střelu tentokrát lapačkou ztlumil Jakubal.

Také osmá série přinesla dva střelce. Sokolovský tým opět přiblížil vítězství Kukla, bekhendový blafák proměnil Bauer. Konečný verdikt padl v desáté rundě. Hauer nejprve trefil tyč, Divíšek pak s velkou dávkou štěstí protlačil puk za Jakubala a rozhodl o prodloužení vítězné série už na tři zápasy.

Branky a nahrávky: 5. Sopr (Soukup, Přindiš), 10. Mudra, 16. Přindiš (Soukup, Sláma), 19. Mudra (Kořínek), 38. Setíkovský (Přindiš, Kořínek), 57. Setíkovský (Dobřemysl) - 21. Burian (Šulc), 22. Divíšek (Daňo), 25. Vondrlík (Preussler, Lassig), 32. Patzenhauer (Lassig), 36. Peterka (Bauer, Patzenhauer), 60. Peterka (Bauer, Patzenhauer), rozhodující nájezd Divíšek. Rozhodčí: Nečas - Komárek, Marek. Vyloučení: 13:12. Využití: 4:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 200. Průběh utkání: 4:0, 4:5, 6:5, 6:7.

HC Baník Sokolov: Hruška (36. Jakubal) - Formánek, Hauer, Kořínek, Mudra, Diblík, Jakubal, Přindiš, Majer, Setikovský, Záhora, Račanský, Dobřemysl, Kukla, Sláma, Nový, Topinka, Sopr, Soukup.

HC Predators Česká Lípa: Matoušek (16.Neumann) - Daňo, Šesták, Formánek, Zimmer, Pinc, Cafourek, Zeman - Šulc, Divíšek, Burián - Bauer, Patzenhauer, Peterka - Vondrlík, Preussler, Lassig - Moro.

Autor: Radek Barkman