To, co si žádný věrný fanoušek hokejistů HC Česká Lípa v letošní druholigové sezoně nepřál, nabírá reálných rozměrů. Jak už Českolipský deník jako první před 14 dny informoval, důvodem pro tuto nevyzpytatelnou „barážovou teorii“ je odebrání tří bodů za údajný neoprávněný start českolipského hráče ve vítězném zápase v Roudnici nad Labem (4:1). Do tohoto utkání zasáhl sedmnáctiletý obránce Lukáš Zet, který ve stejný den (5. února) hrál i za starší dorost Mladé Boleslavi.

A to je právě ten problém…

Soutěžní a disciplinární řád Českého svazu ledního hokeje totiž zakazuje start hráčům mladším osmnácti let ve dvou utkáních během jediného dne, tedy pokud se vyloženě nejedná o turnajové klání, na což vedení HC Roudnice poukazovalo a podalo oficiální protest u řídicího orgánu.

Sportovně – technická komise ČSLH se následně případem několik dní, i za pomoci právníků, zabývala, protest HC Roudnice zamítla kvůli formální chybě, ovšem za neoprávněný start hráče potrestala Českou Lípu odebráním tří bodů při zachování výsledku dosaženého na ledě. To pak v praxi znamená, že mužstvo od Ploučnice v tabulce po základní části 2. ligy klesne na poslední příčku za Kobru Praha.

Klub se brání

Zástupci České Lípy se však nad verdiktem STK velmi podivují a hodlají se bránit. „Měli jsme smlouvu s hráčem, ve které bylo zakotveno, že hráč nesmí nastoupit v jeden den ve dvou utkáních, i čestné prohlášení, že hráč do jiného utkání v den konání našeho zápasu nenastoupil,“ prohlásil pro server hokej.cz Bohumil Slavíček, generální manažer, který však v roli funkcionáře HC Česká Lípa sám od sebe skončil.

„S majitelem klubu Danielem Petrů jsme se dohodli, že moje smlouva v Lípě bude platit do posledního utkání základní části, a poté budu moci odejít do Mostu,“ vysvětlil tento svůj poněkud zvláštní krok manažer Slavíček.

Daniel Petrů nezpochybňuje, že došlo k chybě, ale českolipský klub podle něj nic nezanedbal. „Měli jsme čestné prohlášení i smlouvu s Lukášem Zetem. Opravdu nevím, jak jinak už bychom se měli pojistit,“ krčí rameny majitel HC Č. Lípa a na serveru hokej.cz argumentuje rovněž tím, že při konzultacích na některých krajských svazech byl ubezpečován, že klubu postih nehrozí.

„Za to, aby hráč mladší osmnácti let nenastoupil v jeden den ke dvěma zápasům, ručí samotný hokejista, jak mi bylo řečeno. Ale podle výkladu to tak evidentně není,“ diví se.

Svaz argumentuje

Zástupce svazu a ředitel 2. ligy Vladimír Schiefner však hovoří v jiném duchu. „Klub postavil do utkání hráče, který nastoupit neměl. Tím to celé začíná. Hráč podvedl oddíl a nikoliv Český svaz ledního hokeje. V případě újmy a způsobení škody by se tedy měl klub soudit s hráčem,“ konstatuje na stránkách hokej.cz.

Daniel Petrů se nehodlá se současným stavem smířit. „Rozhodně se odvoláme. Už jsem mluvil s panem Králem, který mě ujistil, že se vše bude řešit rychle, protože už za dva týdny začíná baráž o druhou ligu a my jsme hráčům dali po posledním utkání volno. Ti odjeli do svých domovů, někteří na Slovensko nebo do Ruska. V tuhle chvíli si neumím představit, jak bychom je stahovali z dovolené. Myslím, že Roudnice nesplnila formální náležitosti protestu záměrně, aby se z toho všeho vyvlékla a celé to měl na triku svaz. Už čtvrtou sezonu se dělá všechno možné, aby se Kobra udržela,“ pokračuje v konfrontačním duchu.

Bohumil Slavíček si rovněž přisazuje. „My jsme loni upozorňovali, že Klatovy mají na soupisce více než pět hráčů na střídavé starty, což je v rozporu s řády, ale bylo nám řečeno, že čtrnáct dní po zápase je pozdě a nedá se s tím nic dělat. Tehdy svaz z vlastní iniciativy nejednal. Ptám se tedy proč ne tehdy, a proč nyní ano? Kromě toho si jistě všichni vzpomenou, že Roudnice po sestupu zaplatila za práva na druhou ligu pro sezonu 2009/2010 nemalý finanční obnos, zatímco Kobře spadla účast v podstatě do náruče,“ vypráví.

Rozhodne až soud?

Může celá kauza skončit u soudu? „V hokeji je i tak dost problémů, takže se ještě poradíme s klubovým právníkem, který už sepisuje odvolání,“ reaguje opatrně Daniel Petrů, který se rovněž pozastavuje nad tím, že vedení Kobry Praha vědělo o rozhodnutí už v pátek 18. února, zatímco do České Lípy odešlo až v pondělí 21. února.

Pravdou je, že takto závažné rozhodnutí, které ovlivňuje pořadí na chvostu tabulky a tím pádem i účastníky baráže, by mělo být nejspíš známo ještě před posledními zápasy základní části. „Komise rozhodla v pátek 18. února, ale prezident svazu Tomáš Král chce, aby podobné verdikty ještě přezkoumal svazový právník, jestli je vše v pořádku. V pondělí pak vše odešlo na kluby,“ ozřejmuje Vladimír Schiefner.

„Určitě se dá vše řešit rychleji, ale my jsme shromažďovali veškeré podklady včetně toho, zda oznámení o protestu Česká Lípa dostala,“ připojuje ještě. Pokud se klub opravdu odvolá, bude záležet na Výkonném výboru Českého svazu ledního hokeje, zda potvrdí stávající verdikt a pošle v podstatě rozpuštěný tým do baráže, anebo dojde ke zvratu.

„Celá věc je pro nás skutečně velice nepříjemná, nicméně v pondělí chceme zahájit tréninky, abychom se co nejlépe připravili na případnou baráž o udržení ve druhé lize, ale stále doufám, že k tomu nedojde, “ potvrdil včera Českolipskému deníku kouč Pavel Lassig.

Radek Valenta, Libor Kult