Škoda, že Petr Nedvěd nemůže reprezentovat. Tato věta se v posledních týdnech ozývala mezi hokejovými příznivci nejen v Liberci, ale i na jiných místech České republiky.

Kapitán Bílých Tygrů prožívá velkolepou sezonu. Ve veteránském věku téměř 40 let okupuje čelo kanadského bodování extraligy a je jednou z největších osobností české nejvyšší soutěže.

V roce 1994 však reprezentoval Kanadu, jejíž státní občanství sdílí spolu s českým, na zimních olympijských hrách v Lillehammeru. Získal tam stříbrnou medaili, ale od té doby nemohl podle předpisů mezinárodní hokejové federace IIHF reprezentovat jinou zemi na mezistátních akcích, včetně mistrovství světa.

Výjimkou byl Světový pohár v roce 1996, jehož pořadatelem nebyla IIHF, nýbrž kanadská soukromá agentura.

Nyní však došlo k nečekanému obratu. Díky tomu, že již čtyři roky hraje v české extralize, může reprezentovat Českou republiku. A trenér národního mužstva Alois Hadamczik toho okamžitě využil, nominoval Petra Nedvěda na úvodní turnaj Euro Hockey Tour 201112 Karjala Cup, který se uskuteční příští týden ve Švédsku a ve Finsku.

„Je to pro mě šok a samozřejmě obrovské překvapení, ale hodně milé. I proto, že jsem měl reprezentaci tak trochu za uzavřenou kapitolu,“ řekl včera Nedvěd. „Zároveň to ale také beru jako čest a výzvu,“ dodal útočník, jenž pozvánku vůbec nečekal.

„Dokonce jsem ani nevěděl, že můžu reprezentovat, ale teď když jsem odehrál minimálně čtyři sezony v extralize, tak už to jde,“ uvedl někdejší dlouholetý hráč NHL.

S koučem Hadamczikem situaci důkladně probírali. „Měli jsme spolu nějakou debatu už přes víkend a Lojzu především zajímalo, zda mám vůbec zájem za reprezentaci hrát. Já si poslechl jeho názor, jak by si to představoval. Sedli jsme si na to a dohodli se, že to zkusíme a uvidíme,“ řekl Nedvěd.

Až český tým vstoupí do turnaje zápasem proti Švédsku v Örnsköldsviku ve čtvrtek 10. listopadu, Nedvěd prý nervózní nebude. „Myslím, že nervozita tam nebude, ale bude to samozřejmě zase něco jiného, nějaká nová zkušenost, takže bych lhal, kdybych řekl, že na to nemyslím. Jsem na to natěšený a s chutí si tam zahraju,“ prohlásil Nedvěd.

Odehrát by mohl všechny tři zápasy. „Možná dva, ale spíš asi všechny tři. Ty zápasy budou rozhodně dobrou prověrkou, zda na to ještě mám,“ řekl Nedvěd, jenž 9. prosince oslaví čtyřicáté narozeniny.

Určitou dávku sebedůvěry mu v tomto ohledu dodává absolvování přípravného kempu newyorských Rangers před třemi roky. „Sice to tehdy skončilo zklamáním, když jsem nakonec smlouvu nezískal a přednost dostali mladší hráči, což svým způsobem chápu, ale tehdy mi ten kemp vyšel na jedničku a já z toho měl dobrý pocit,“ uvedl Nedvěd, jenž si vysloužil pochvalné reference. Ve třech zápasech si tehdy připsal tři body za dvě branky a jednu finální přihrávku.

Vyhlížet další reprezentační akce včetně vrcholu sezony v podobě světového šampionátu ale odmítl. „Nerad bych mluvil o tom, co jsme si k tomu řekli s trenérem. A stejně tak to teď beru i já sám. Nechci koukat na to, co by mohlo, nebo nemohlo být dál. Teď mě čeká jeden turnaj, na který se těším a který mě prověří. Dál vůbec nekoukám,“ uvedl Nedvěd.

S využitím ČTK