„Soupeř je silný v přesilovkách,“ upozorňoval trenér hokejistů Liberce Jiří Kalous před začátkem čtvrtfinálové série play off hokejové extraligy. Jeho svěřenci byli hluší. Již v prvních třech minutách včerejšího prvního utkání v Plzni se dva nechali vyloučit a předznamenali tím průběh utkání.

Plzeň jej vyhrála 4:0, když tři goly dala v přesilových hrách. Hattrickem se blýskl Tomáš Vlasák, jeden gól přidal uzdravený kapitán Západočechů Martin Straka. Dnes mají liberečtí Bílí Tygři šanci na odvetu, druhé utkání čtvrtfinálové série začne v 18.10 hodin a bude v přímém přenosu televize ČT4.

Domácí včera otevřeli skóre v přesilovce 5 na 3 v 18. minutě. Dokázali se rychle natlačit před brankoviště a Vlasák se z bezprostřední blízkosti nemýlil, Leinonen se marně vrhal ke své pravé tyči, puk skončil v poloodkryté brance – 1:0. Druhý gól mohl v pokračující klasické přesilovce přidat Padělek, ale Leinonen byl proti.

Na úvod druhé dvacetiminutovky prověřil Adamský bombou z mezikruží Leinonena, finský gólman vzápětí zlikvidoval i šanci Bomersbacka, ale pak si renomé pokazil, když za svá záda snadno propustil Vlasákovu střelu z úhlu při přesilovce – 2:0. O 104 vteřiny později dovršil Vlasák hattrick, když využil velké hrubky Matějovského – 3:0.

Krátce poté se nechal ošetřit sudí Souček, jehož trefil pukem právě Matějovský. Přišla 41 vteřin dlouhá přesilovka Liberce pět na tři, v níž Podkonický z úhlu minul.

V závěru druhé části hráli domácí přesilovku, do svých největších šancí dosavadního průběhu utkání se však paradoxně dostali Severočeši. Nejprve si nedokázali v přečíslení tři na dva v klíčovém okamžiku přesně přihrát, poté se Víšek obtočil kolem branky, s jeho bekhendem si však Pöpperle poradil, a tak se na tříbrankovém náskoku Plzně nic nezměnilo.

Třetí dějství zpočátku probíhalo v relativním klidu. Plzeň se při svém bezpečném vedení nikam zbytečně nehnala, Liberec se marně snažil snížit a oživit své šance na úspěch. Přišla však další téměř minutová přesilovka čtyři na tři a po 26 sekundách to bylo 4:0. Z kruhu pro vhazování vypálil ostře Straka, Leinonen vyrazil puk lapačkou nad sebe, ten však po dopadu na led doskákal za brankovou čáru a bylo definitivně rozhodnuto.

Vylepšit rozdíl ve skóre mohl krátce poté ještě Scofield, v obrovské šanci ho však Leinonen vychytal. V 53. minutě ujel osamocený Padělek, při svém zakončení trefil pouze brankovou konstrukci. Chvilku nato hrála Plzeň už poněkolikáté v utkání dlouhou přesilovku čtyři na tři, jenže Vlasák při ní v obrovské šanci selhal a stav se i proto již nezměnil. (čtk)