Závěrečné kolo základní části hokejové Krajské ligy mužů (KLM) svedlo proti sobě týmy HC Česká Lípa a PSK Liberec. Pokud domácí Lípa nechtěla čekat na nedělní výsledek Frýdlantu, musela vyhrát plným ziskem bodů.

Po první třetině to ale s Českolipskými vypadalo hodně zle, prohrávali 1:4. Ale příkladná bojovnost mužstva od Ploučnice a střelecký apetit Milana Preusslera, autora čtyř domácích gólů a dvou nahrávek, slavily úspěch v podobě senzačního obratu na konečných 7:5!

„O přestávce po nevydařené první třetině jsme s klukama v kabině situaci společně v klidu rozebrali. Byl to takový rodinný pohovor bez křiku a emocí. A najednou od druhé třetiny šupito presto! Kluci zlepšili pohyb, přidali bojovnost, vyrovnali na 5:5 a v závěrečné části dokázali skóre otočit," chválil tým trenér František Richter a dodal: „Myslím si, že za stavu 1:4 nás liberecký soupeř asi dost podcenil."

HC Česká Lípa - PSK Liberec 7:5 (1:4, 4:1, 2:0)

Brzy se trefil Preussler a domácí vedli. Jenže hosté srovnali a i dál byli na ledě víc vidět. V polovině třetiny již Liberec vedl a křečovitě hrající domácí si nechali nasázet v první dvacetiminutovce ještě dva góly. Nepodržel je ani gólman Bohatý.

Dvojice Preussler Zet vykřesala po přestávce dvěma zásahy naději na lepší výsledek. Hosté sice odskočili na 3:5, ale domácí dál bojovali a vyplatilo se jim to. Znovu se trefil Preussler a vyrovnání brzy po něm zařídil Šimončič.

Snaha uspět hnala domácí do útoku. Probudili se i diváci, kterých se sešlo přes dvě stovky. Ve 34. minutě dal Češka branku na 6:5 a díky tomu zápas gradoval. Hosté se snažili srovnat a došlo i na power play. V ní se skvěle zorientoval hrdina večera Milan Preussler, jenž gólem z 59. minuty potvrdil postup svého mužstva do semifinále play off KLM.

Zde narazí na vítěze základní části, kterým se stal celek HC Lomnice nad Popelkou.

Branky (nahrávky): 3. Preussler, 23. Preussler (Zet, Češka), 27. Zet (Preussler), 35. Preussler, 36. Šimončič (Bauer), 54. Češka (Preussler), 59. Preussler (Bauer) - 5. Černý (Zákoutský Jiří), 10. Beníšek (Maďar, Černý), 16. Černý (Beníšek), 19. Šebesta (Vorel), 33. Zákoutský Jan (Zakoutský Jiří, Maďar). Vyloučení: 2:3, využití: 1:1. Diváci: 213. Rozhodčí: Netuka Ondřej - Synora Jan, Touš Aleš.
HC Česká Lípa: Bohatý (Andrýsek) - Zet, Staněk, Bauer, Holčák - Češka, Preussler, Flekl - Šimončič, Hau, Bašek - Zelinka, Binder. Trenér: František Richter.

„Jsme rádi, že i letos se naše mužské áčko do play off dostalo, přestože sezona to nebyla vůbec jednoduchá," povídal kouč Richter. „Kvůli pracovním povinnostem, zraněním hráčům a dalším různým komplikacím jsme museli do kádru začlenit i několik mladíků z kategorie dorostu, ale prolínací soutěž si přece jen zahrajeme. Je to takové poděkování pro naše fanoušky, kterých na domácí zápasy chodí vždy okolo dvou stovek, což je nádhera a v krajském přeboru se jedná o jednoznačně nejvyšší návštěvnost."

František Richter již nyní pochopitelně přemýšlí o nadcházející semifinálové sérii, která bude reprízou loňského finále. „Lomnice má v kádru dvacet hráčů s věkovým průměrem 24 let, takže je jasným favoritem. Ale mi uděláme maximum pro to, abychom jí tuto roli co nejvíc znepříjemnili," slibuje kormidelník HC Česká Lípa.

Úvodní zápas série bude k vidění v neděli 1. března od 17.15 hodin v České Lípě, odveta je na programu v Lomnici v pátek 6. března.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří týmy PSK Liberec a VTJ Ještěd Liberec. První finálový duel se pak začne hrát v neděli 22. března.

VTJ Liberec - HC Frýdlant 8:3 (3:0 , 3:2 , 2:1)

Branky: 5. Burkoň , 6. Špak, 9. Burkoň, 28. Šesták, 33. Tomíček , 38. Tomíček , 41. Beránek, 48. Šesták - 23. Mikyska, 38. Vrkoslav, 51. Peřina J. Tresty: 3:3. Využití: 1:0. Oslabení: 0:1. Počet diváků: 38. Rozhodčí: Hrubý M., Grundler J., Novák J.

Krajská liga mužů Libereckého kraje.

Radek Valenta, Pavel Milt