I přes horké letní dny, které lákají spíše k vodě a slunění, se na novou sezonu připravují hokejisté z českolipského oddílu HC. O tom, co je v klubu nového, nás informoval jeho předseda ing. Jiří Hau.
„V květnu a červnu mužský tým i mládežnické celky absolvovaly na venkovních hřištích fyzickou přípravu. Své si hráči odcvičili, naběhali a našlapali na kole,“ říká na úvod Jiří Hau (na snímku).
Všichni se tedy určitě těší na ledovou plochu. Jenže kam, když kvůli rekonstrukci sportareálu je zimní stadion mimo provoz?
V červenci měly všechny naše týmy volno, ale během totohoto měsíce už na led vyjedou. Tedy kromě malých druháků a přípravky. Hráči čtvrté třídy odjeli v neděli na týdenní soustředění do Roudnice, šesťáky, sedmáky a osmáky čeká vždy po týdenních intervalech příprava na ledové ploše v Lovosicích. Už devátého září startují mistrovská utkání severočeské žákovské ligy a letos se kluci hodně nacestují. Kromě již tradičních severočeských soupeřů Děčína, Ústí, Teplic, Bíliny, Loun, Mostu, Chomutova a dalších je čekají zápasy na ledě nových soupeřů v západočeském Sokolově, středočeském Berouně a na Hvězdě Praha.
To musí být pro vedení po organizační stránce pořádná fuška.
Udržet chod klubu a účast týmů v žákovské lize bez vlastní ledové plochy, je skutečně těžké. Znamená to najít volná okénka na zimních stadionech z okolí, dojednat termíny a veškeré organizační záležitosti s vedením domovských oddílů, pro které to znamená hodně se uskromnit a pro nás od podzimu do jara cestovat a cestovat. Třikrát v týdnu tréninky, o víkendech utkání. Vše bez přestávky od září do března, v nepřetržité řadě. I přes zatím neexistující domácí zázemí budeme dělat vše pro to, abychom v soutěži naše mládežnické celky udrželi pro další roky.
A muži? Ti hrát nebudou?
Bez zázemí vlastního stadionu a podpory domácích fandů a sponzorů se pro nadcházejícího sezonu ukázalo jako nereálné přihlásit A–tým do krajského přeboru. Všichni hráči však dostávají nabídky hostovat ve spřátelených klubech, jimiž jsou Lovosice, Roudnice. Velký zájem o některé z nich projevily Litoměřice v rámci doplnění a posílení týmu v bojích o II. ligu v silně obsazené soutěži Ústeckého kraje, tradičně velký zájem o českolipské hokejisty má Varnsdorf.
Váš oddíl navázal úzkou spolupráci s Litoměřicemi. Funguje?
Rozhodně! Před lety hrávalo litoměřické VTJ celostátní hokejové soutěže, jeden čas dokonce I. ligu, v té době nejvyšší celostátní soutěž. S odchodem vojáků sice odešla kvalitní soutěž, ale zůstali zkušení trenéři a funkcionáři a kvalitní klubové zázemí. V posledních deseti letech si již pět litoměřických odchovanců zahrálo NHL, vlajkovou lodí je Martin Škoula, český reprezentant a vítěz Stanley Cupu. Naši malí hráči se tak dostávají do dobrých rukou a naši trenéři mají od koho přebírat zkušenosti…
…a ty se pak zúročí již na novém zimním stadionu v České Lípě, ne?
Nepochybuji, že se všichni členové našeho klubu na jeho znovuotevření už těší. Dojde ke zkvalitnění technologií, k rekonstrukci diváckého zázemí – nové sedačky a možnost občerstvení, plocha dostane nové mantinely, časomíru, ozvučení, v první fázi bude mít kvalitní šatnu A-tým a nové šatny bruslící a hrající veřejnost a soupeři. Doufejme, že hned o rok později budou mít možnost převzít v zadní přístavbě šatny i domácí mládežnické týmy. Za vedení HC děkuji všem hráčům i ostatním členům klubu za trpělivost a věřím, že s vědomím blížícího se znovuotevření rekonstruovaného sportareálu absolvujeme nadcházející sezony i přes všechny obtíže se ctí.