Tento velezkušený kouč má za sebou řadu velmi zajímavých angažmá, jako například v ruském Chimiku Voskresensk, nebo dokonce vedl náš reprezentační tým na Světové zimní univerziádě. Současně také trénuje českolipské mládežnické celky.

Trénoval jste v ruském Chimiku Voskresensk a dovedl náš reprezentační výběr v roce 2005 na Zimní univerziádě ke stříbrným medailím. Jak byste se vyjádřil k působení v Rusku a na Zimní univerziádě?
Vždycky jen pozitivně. Když to vezmu z té stránky profesionální, tak hokej v Rusku je na obrovské úrovni. Hodně odborníků říká, že je to druhá nejkvalitnější soutěž po NHL. Tam ti hráči jsou, jsou tam peníze, o tom už nemusím dál mluvit. Co se týče té univerziády, tak je to tým, který je u nás specifický, je hodně podceňovaný u nás v republice. Na druhé straně jsou tu mančafty, které do toho vkládají velké peníze, jako je Kanada, Japonsko, Rusko, tak se účastní univerziád s velmi kvalitními výběry. Bohužel u nás je tato stránka dost zanedbávaná v porovnání se světem. Jsou to zkušenosti, které mě obohacují a ukazují, jak se ten hokej ve světě vyvíjí a kam se to dál bude posouvat.“

Jaké známé hráče jste ve své kariéře už trénoval?
Ilju Kovalčuka, Valerije Zelepukina, Sašu Prokopjeva. Z českých hráčů, kteří byli v Rusku, jsou to Dušan Salfický, Aleš Píša, Jan Hejda, který je momentálně v Columbusu. Co se týká univerzitních týmů, tak tam byl Jiří Jakeš, který hraje v Roudnici. Byli tam kluci z Brna, těch hráčů bylo hodně, byl tam i Michal Nedvídek, který byl v Liberci a tady působil v minulé sezoně v play off, takže těch hráčů bylo opravdu hodně.

Co říkáte na to, že je v České Lípě o hokej takový zájem? Jen letos přišlo přes dvacet malých nováčků.
Tady je to potřeba trošku rozvinout a rozdělit na dvě věci. Jednak kategorie, kdy jsou osmá a devátá třída a starší kategorie, kdy hodně hráčů odešlo v době rekonstrukce zimního stadionu. Druhá věc je, což je hodně pozitivní, že pan Kučera uspořádal nábor, který proběhl v místních školách a školkách a neustále se hlásí noví a noví zájemci, což je příslib do budoucna s tím, že hokej se bude v Lípě rozvíjet pozitivním směrem, půjde to dopředu.

Proč jste zvolil před začátkem této sezony právě angažmá v České Lípě?
Protože jsem z toho hokeje trošku vypadl díky svému rozhodnutí. Lípu jsem volil proto, že jsem se chtěl k hokeji zase vrátit. Mluvil jsem s panem Slavíčkem, slovo dalo slovo, proto dělám nyní tento rozhovor a jsem tady.

Jste s vývojem mládeže v České Lípě spokojen?
Já nemohu soudit, protože je nemám s čím porovnat z loňska, ale ty děti opravdu chodí. Trenéři se zkvalitňují, absolvují různé semináře, školení, dělají si různé trenérské licence, pořád se učí a mají zájem o tu práci. Tímto se dá stavět do budoucna.

Autor: Michal Šandor