Do tiskové agentury ČTK přicházely od rána ohlasy, které odsuzovaly skutečnost, že se předsednictvo ÚV KSČ obměnilo jen kosmeticky, a požadovaly odstoupení všech funkcionářů. 

Sametová revoluce
Vedení ÚV KSČ 24. listopadu 1989 konečně rezignovalo. Oslava ale byla předčasná

Pražský celoměstský aktiv funkcionářů KSČ vyzval Miroslava Štěpána, aby odstoupil z funkce vedoucího tajemníka městského výboru. Štěpán nakonec rezignoval a na večerním zasedání MV KSČ podal demisi.

Poradce federálního premiéra Ladislava Adamce Oskar Krejčí se sešel se zakladateli iniciativy Most Michalem Horáčkem a Michaelem Kocábem kvůli možnému dalšímu jednání předsedy vlády s Občanským fórem.

Michael Kocáb poskytl 19. září v Praze rozhovor Deníku. Foto: Deník/Zbyněk Pecák
Michal Kocáb: V našem chování je něco, co paradoxně vyčítáme Romům

Ze svatého Víta na Letnou

V chrámu sv. Víta na Pražském hradě se konala pontifikální mše u příležitosti svatořečení Anežky České, kterou vedl arcibiskup pražský a primas český, kardinál František Tomášek. Při ceremoniálu, kterého se v katedrále i v jejím okolí zúčastnily desetitisíce poutníků z celého Československa, byla v chrámu sv. Víta posvěcena socha Anežky.

Zdroj: Youtube

Z bohoslužby se poutníci rovnou přesunuli na Letenskou pláň, kde začala do té doby největší demonstrace za účasti asi tři čtvrtě milionu lidí. 

Vzpomínáme na sametovou revoluci 1989
Honzo, vydrž, skandoval 23. listopadu plný Václavák, když se ztratil malý kluk

S doprovodnou písní Ach synku, synku vystoupili na Letné Jaroslav Hutka, Hana Zagorová a Jiří Suchý. Josef Kemr vyzval "k smetení ďábla z povrchu zemského". Celé dění z Letné přenášela Československá televize.

Konec vlády jedné strany

Občanské fórum vyjádřilo Havlovými ústy nespokojenost s novým složením ÚV KSČ, které se nakonec prakticky neobměnilo. Havel znovu vyzval občany ke generální manifestační stávce, která by se podle jeho slov měla stát všenárodním neformálním referendem o vedoucí úloze jedné strany.

Demonstrace na náměstí Lidových milicí (dnes Masarykovo) v Ostravě po 17. listopadu 1989 se nesly v duchu touhy po svobodě a proti vládě jedné strany.
Studenti 22. listopadu rozjeli spanilé jízdy, do Prahy zamířili milicionáři

Také na manifestaci v Bratislavě zazněla podobná myšlenka, když spisovatel Lubomír Feldek prohlásil, že první, co je třeba řešit na cestě přestavby v Československu, je otázka mocenského postavení KSČ. 

Události 25. listopadu 1989 v ČR

Plzeň
25. listopadu 1989 byla sobota. Plzeňské občanské fóra napsalo ten den výzvu škodovákům, aby se připojili ke generální stávce plánované na pondělí 27. listopadu. Požádali je, aby stávku podpořili transparenty.

Praha
Fotbalisté Rudé Hvězdy Cheb a Slavie měli nastoupit ke vzájemnému zápasu v Praze. Když rozhodčí přivedli na stadion týmy, kapitáni obou celků přečetli prohlášení, ve kterém oznámili, že vzájemný zápas na protest neodehrají, a vyzvali ostatní mužstva, aby udělala to samé. 

Liberec
K večerním manifestacím v Liberci začal sloužit balkon Čs. strany socialistické.

Jižní Morava
Skupinky lidí na náměstí v Hustopečích na Břeclavsku se rozrůstaly 24., 25., 26. listopadu 1989 vždy o 100 až 150 lidí. Zakládající z Občanského fóra řešili otázku generální stávky 27. listopadu. „Hlavní organizačním motor další organizační práce v Hustopečích a jejich spádové oblasti se stal Lubomír Borovan. Spolu s Jarmilou Milotovou, Marcelou Hrančíkovou, Jirkou Maláčem a několika dalšími svolávali zástupce z jednotlivých podniků, aby organizovali Občanská fóra pokud možno ve všech podnicích spádové oblasti,“ přiblížil Jaroslav Cabal z Hustopečí. Občanská fóra podle něj vznikala i v dalších obcích a městech. Jde o Velké Němčice, Velké Pavlovice, Křepice, Nikolčice, Klobouky, Rakvice či Velké Hostěrádky. 

Brno
V atmosféře, kdy se každodenní součástí života Brňanů staly demonstrace žádající svobodu, se lidé odhodlali k do té doby nevídanému činu. Po poledni v neděli šestadvacátého listopadu z náměstí Svobody vytvořili chycením se za ruce lidský řetěz. „Vedl z centra k věznici v Bohunicích. Lidé požadovali propuštění disidenta Petra Cibulky, což se k překvapení všech i stalo," uvedl historik Michal Konečný. Navečer se navíc na náměstí konala další demonstrace a tehdejší primátor města Josef Pernica oznámil, že předává prostory na Staré radnici Občanskému fóru.