Jan Dungel ilustroval a graficky upravoval na 50 knih, které byly publikovány v České republice, v Evropě a Jižní Americe. Právě do Jižní Ameriky pravidelně jezdí malovat zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Ke své cestovatelské vášni malíř říká: „Panenská místa v divočině mi stále berou dech svým monumentálním prostorem, nespoutanou divokostí… a právě zde, kde zvědavost velkých papoušků ara dosud vítězí nad plachostí, zažívám to, co se svými kresbami snažím zachytit: intimní setkávání se zvířaty v jejich přirozeném prostředí.“

Při malování až úzkostlivě dbá na autentičnost a dokumentární hodnotu malířského záznamu. V Amazonii není snadné malovat, prozrazuje Dungel. „V brazilském Pantanalu často čelím extrémním vedrům, kdy mi voda na štětci vyschne dříve, než stačím barvu nanést na plochu papíru. V přítmí deštného lesa naopak neustále bojuji s vlhkostí a vysokou teplotou, které mění soupravu akvarelových barev v tekoucí břečku, rozpouští se dokonce i tuhy pastelek a tak se uchování použitelného malířského vybavení mění v nepřetržitý boj za jeho záchranu.“

Fotografie jeho ženy Radany zachycují záběry jedné z nejpustějších oblastí Amazonie, kam pronikla s expedicí Maturaca jako vůbec první žena na světě. Fotografuje zvířata v jejich přirozeném prostředí, vystavuje a publikuje.

O své zkušenosti z panenských oblastí Amazonie říká: „Věřím, že lidé, přestože je neláká dobrodružství, jakým naše cesty „do pravěku“ bývají, jsou citliví na hrozbu likvidace amazonské přírody, kterou už budoucí generace k životu nevrátí. Věřím, že setkání s touto krásou-pokud se mi ji podaří zachytit- nenechá další a další lidi lhostejnými.“ Za projekt Živá Amazonie, který by měl zvyšovat povědomí české veřejnosti o hodnotě amazonských biotopů ohrožených devastací byla odměněna 2. cenou v soutěži Země žen 2008, vyhlašovanou nadací Yves Rocher.

Součástí vernisáže, která začne v 16 hodin, je koncert jazzové zpěvačky Jany Koubkové a bubenická show v podání skupiny Tam Tam Batucada.