Přehlídka umění Bakalaureáty nabídla letos opět různorodou podívanou. Studenti Katedry designu Technické univerzity v Liberci představili ve čtvrtek 17. května v Severočeském muzeu nejenom tradiční módní kolekce, které předvedli modelové a modelky na přehlídce, ale také pestrobarevné povlečení, na pohled pohodlné relaxační pytle, bytové doplňky, stůl, který se zamýšlí nad týráním králíků či stokilovou sochu v životní velikosti nazvanou podle slavného výroku filozofa Descarta Myslím, tedy jsem, která má místo obličeje tablet s facebookem.

Vyjadřuje závislost lidí na médiích

„Moje socha vyjadřuje závislost lidí na médiích. Například internet se stal součástí osobního i profesního života. Chci tím říct i to, že lidé přejímají z internetu pravdivé i nepravdivé informace, které mění jejich názor. Kostra je korodovaná a symbolizuje tím upadající lidství. Obepínají ji křišťálové svaly stejně jako média opanovávají náš život," představil svou bakalářskou práci student Petr Karban, který za své velkolepé dílo získal i Cenu Nadace Preciosa, která oceňuje práce šperkařů a sklářů.

Bakalářské práce studentů oboru Textilní a oděvní návrhářství mohli přítomní obdivovat na přehlídce. K vidění byly sportovní modely inspirované cyklistikou, tenisem, jezdectvím i šachovou hrou. Jiná kolekce se inspirovala metalovou muzikou nebo uměním Andyho Warhola či Vincenta van Gogha.

„Moje kolekce se jmenuje Šach mat. Každým oděvem se snažím napodobit jednu z vyšších šachových figur věž, střelec, jezdec, král a královna. Kolekci jsem vytvořil za tři měsíce," prozradil student Nikolas Šimo.

Zabývala se zachováním tradice

Kolekci na téma kroje vytvořila studentka Paulina Bočková. Ve své bakalářské práci se věnovala důležitosti zachování této kultury a tradic.

„Chtěla jsem svou kolekcí dokázat, že výtvarné zpracování se dá stále udělat ze starých krojů. Snažila jsem se zachovat jejich siluetu. Výšivku jsem dělala strojově. Vybrala jsem si obloukové tvary, které jsem se snažila aplikovat do sukní, aby to pořád vypadalo jako lidové umění," vysvětlila studentka. Cenu děkana za nejlepší bakalářskou práci v textilní tvorbě za tento rok získala Daniela Chroustová se svou kompozicí Špitze inspirovanou krajkou.

Výstavu závěrečných prací si mohou návštěvníci libereckého muzea prohlédnout do neděle 31. května.

„Na pracích je vidět, že studenti reagují i na technologii. Na jedné straně jsou krásné oděvní věci a hodně prací se týká i vzorování bytového textilu, což je v současnosti úžasné. U mě vyhrál skleněný objekt Myslím, tedy jsem. Má výbornou filozofickou myšlenku,"dodala Renata Štorová vedoucí katedry designu.

Pozvánka

BAKALAUREÁTY 2012

výstava bakalářských prací studentů Katedry designu TUL

Kdy: do neděle 3. června

Kde: Severočeské muzeum v Liberci, (přízemí)