VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barvy? Z nich si umím představit jen červenou

Lovosice, Praha /ROZHOVOR/ – To prozradila výtvarnice Iva Zuchová (26), malířka z Lovosic od narození nevidomá. Dívka miluje procházky přírodou, krajem, do Prahy by nešla. Užívá si i tvorbu keramiky.

2.12.2013
SDÍLEJ:

Malířka Iva Zuchová. Autorka doma v Lovosicích se svým obrazem.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Díky patentované metodě akademického malíře Dina Čeča a pražské nadaci Artevide tvoří čeští nevidomí originální 
a unikátní umělecká dílka. Patří mezi ně i Lovosičanka  Iva Zuchová, s níž jsme si 
o malování povídali.  A také 
o její druhé autorské výstavě v září 2013 v Lovosicích.

Jak jste si výstavu užila?
Byla jsem spokojená, na zahájení přišlo hodně lidí. Jen  potom už návštěvníci moc nechodili, navíc byla jen týden. Pokračovala v Praze na Betlémském náměstí, kde byla  jako jednodenní.

To byla vaše druhá samostatná výstava. Mrzí vás ty počty lidí?
No, mrzí… Doufám, že až bude další, přijde lidí víc. Tu první jsem tu měla v roce 2009.

V čem je těžké udělat výstavu?
V její organizaci. Město Lovosice mi s ní pomohlo.

A člověk také na výstavě musí soustředit víc vlastních prací…
To ano, ale to pro mě není takový problém. V Nadaci Artevide, díky které maluju, už jsem sedm let. A to už je nějakých obrazů!

Zkusíme malovat!

Ta Nadace, to pro vás byl úplný začátek? Či vděčíte někomu jinému za to, že malujete?
Do Nadace mě přivedl náš vychovatel Evžen Peroud, když jsem ještě byla na Konzervatoři Jana Deyla. Začal se mnou dělat keramiku, pak vzal bednu od banánů a tužku a řekl: „Zkusíme malovat!"
Tak jsme namalovala postavu a on na to: Kousek od konzervatoře je ateliér, v něm akademický malíř Dino  Čečo a že si mě přezkouší, jestli by to šlo.  Zkusila jsem tam malovat na plátno, Dino zjistil, že to jde,  a tak k němu chodím.

S jakými pocity jste se poprvé 
v životě vrhla na malování?
Bylo to zajímavý. Nikdy mě  nenapadlo, že bych to zvládla. Ale začalo mě to bavit, dodnes tam s mamkou každé pondělí jezdím. A když vynechám, když v červenci a v srpnu nemalujeme, chybí mi to. Nemůžu se dočkat, doma malovat  nejde. Nemám tu podmínky,  barvu ani plátno…

Jak vás Dino učí?
Nejprve mi vedl ruku. Teď už u mě jen stojí a říká, když zastavím ruku, kam mám jet dál.  Dělá mi asistenta.

Autobus a zastávka

Proměňují se vaše témata?
Proměňují. Dřív jsem malovala jen postavy, ale jdu dál. V ateliéru mám i obrázek jak čekám na autobus; je tam zastávka i přijíždějící autobus,  ten jsme trénovali zvlášť. A už se začínám pouštět i do věcí, které si nejdou moc osahat.  Maluju i přírodu, jak jdu s mamkou na procházku, nebo jak mě vede průvodce z keramické dílny v Pobytovém středisku Dědina. Je  to na Ruzyni kousek od letiště.

Keramika je pro vás asi další rozměr tvorby, že?
Je. Tím, že jsem s keramikou měla zkušenost už na konzervatoři ve večerním  kroužku, pomohli mi ji vybrat i jako rekvalifikaci.

Jak se rozhlížím po vašem obýváku, je tu i keramický kocour. Je to váš kocour Lojza?
Dělala jsme ho já, ale kocour je to univerzální, i když  ještě i na Lojzu dojde. Kočky, vlastně cokoli bez formy, se dělá hůř. S tímhle  mi pomohl můj instruktor.  Měla to být váza, ale ono mi to ujelo a nakonec je to kočka.

Je pěkná…
Děkuju. Ještě jsme udělala jednu, povezu ji do Hradce. Objednala si ji mamka mojí kamarádky na zahradu.

Plastické obrazy

Na výstavě v Lovosicích jste měla asi dvanáct obrázků. Na který z nich jste nejvíc pyšná?
Asi na ten, na který jsem namalovala sebe, mám ho 
i v plastické podobě. Když obrázek namaluji na plátno, stroj ho pak může upravit i do plastické podoby. Ale stojí to 15 tisíc, to je pálka. Takže jsme dělali jen ty prvním, nejlepší. Líbí se mi, že si ho mohu osahat. Ono to jde i na plátně, ale není to úplně ono.

Byla jste v Praze galeristkou, ale skončilo to na nedostatku peněz. Má či bude mít ten smutný příběh šťastný konec?
Zatím ne.  Naše galerie trvala rok: V červnu 2010 jsem končila konzervatoř a hned 
v září šla do galerie. V ní jsem byla  do června 2011.
Ale konzervatoř mě nijak nepřivedla k práci v galerii. Na ní bylo spíš obecné vzdělání, angličtina, čeština nebo  základy ladění klavíru.  Šla  jsem šla na zpěv, to nešlo,  a tak mě dali na ladění klavírů. Ale ani to jsem nemohla dělat. 
A tak jsem pokračovala na kulturních činnostech.

Dvoukolo i běžky

Hudba tedy úplně není váš koníček. A co tedy máte ráda?
Výlety a procházky,  zkoušela jsem i jezdit na dvoukole. Bavilo mě to, ale nemám s kým. Jezdila jsem i na běžky 
s tyflo turistickým oddílem 
z Hradčan vždycky o jarních prázdninách. I to už skončilo, jsou jen pro lidi do osmnácti let.Pro starší už ne. (smutně)

Malujete víc z vycházek. V tom, jak vám maminka okolí popisuje, je asi nezastupitelná, že?
To je. Dost toho díky ní vím a dokážu. (nadšeně)

A kdybyste měla říci své největší přání? Tedy vedle toho, aby tu opět byl i partner, který by i trochu viděl, abyste byli jako pár soběstačnější. Ne tak závislí na sousedech a blízkých.
Chtěla bych, aby se zas vrátily časy naší galerie. Ta práce mě moc bavila. Galerie byla 
v Praze naproti Jezulátku, my nevidomí z Nadace Artevide jsme v ní obrazy vystavovali, ale neprodávali. Naše obrazy  bývají k mání na beneficích…

Prozradíte víc o Nadaci Artevide (www.artevide.cz), jejíž slogan zní  „Pomáháme nevidomým a sociálně slabým osobám"?
Její ředitelkou je Zuzana Kopečná a vede nás tam akademický malíř Dino Čečo.

Unikátní malování

A jak vnímáte malování své 
i ostatních nevidomých z Nadace. Je to unikátní záležitost?
Je, i náš akademický malíř to říká. Dokonce je naše metoda malování patentovaná.

Jak vlastně vše funguje?
Na dřevěné desce je netkaná textilie, která se potře černo magmatickou barvou. Pak se na to přiloží  rám s plátnem a malujeme.  Vezmu náprstek, dřevěnou tyčku nebo pletací jehlici, jimi se maluje. A dá se to dělat i prsty…

Prsty? To musí být dost fyzický zážitek s barvou, soudím.
I to jsem si zkusila, je to zajímavé. Ale tyčkou to jde lépe, prsty se na plátně prolamují.

S barvami to máte jako malířka zvláštní. Nic moc vám neříkají…
Jediná barva, kterou si umím představit, je červená. Když jsem měla horečku nebo jsem se zadýchala, mamka mi vždy říkala, že jsem červená.

Ale co když si v přírodě sednete do trávy a sáhnete si na ni. To přeci také víte, že je zelená?!
To ano, vím. Ale nedokážu si tu barvu  představit.

Máte obrázky i ve světě. Koupil si je i někdo důležitý?
Můj obraz Stroj na peníze vydražila na benefici Poštovní spořitelna. Někdy malujeme na volné téma, ale to bylo téma „Jak bychom vylepšili svět". Namalovala jsem stroj, který rovnou i peníze tiskne.

V Praze jsou zmatky

Kdysi jste chtěla do Prahy. To už ale neplatí, že?
Neplatí. Když jsem v roce 2003 nastoupila na konzervatoř, pořád mě lákalo tam bydlet. Ale jsou tam samé zmatky a zácpy, to mě už odradilo. Kdybych se měla stěhovat, chtěla bych žít zase  někde v Ústeckém kraji. V Praze ne.

Jmenovala jste pár lidí okolo sebe, kteří vám pomáhají či pomohli. Pokud ale vím, navštěvovala jste tu školu, kde jste byla integrovaná mezi vidoucími dětmi. Kdo tam vám pomohl?
Paní učitelka Petra Sozanská, teď Hájková. Učila mě od 1. do 3. třídy,od 4. jen hudebku. Ale do dneška se stýkáme.
Hana Hatašová (teta malířky): Paní učitelka Ivu  moc ovlivnila. Dala jí základy čtení i psaní Braillovým písmem, hodně se jí věnovala. A pořád k sobě mají dost blízko.  

Autor: Radek Strnad

2.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 18 000 Kč Operátoři bezpečnostních služeb Dispečer pultu centrální ochrany. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se změněnou pracovní schopností či invalidní. , Náplň práce: obsluha pultu centrální ochrany, komunikace a spolupráce se zákazníky, kolegy a případně i složkami IZS, evidence řešení poruch a poplachových zpráv. , Požadujeme: doba předchozího zaměstnání alespoň 5 let, čistý výpis rejstříku trestů, uživatelská znalost práce na PC, ochota pracovat na směny, spolehlivost, odolnost vůči stresu, komunikační dovednosti, časová flexibilita, schopnost týmové práce, zájem a ochota učit se nové věci. , Osvědčení strážný výhodou, ne však podmínkou. Praxe u bezpečnostních složek vítána. , Životopis s motivačním dopisem zasílejte na e-mail: jetenska@henig.cz. Pracoviště: Henig - security servis, s. r. o., 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Veronika Jetenská, +420 731 411 694,487 883 133. Ochrana a ostraha - Ostraha obchodních řetězců 75 Kč Bezpečnostní agentura přijme zaměstnance na pozici ostrahy obchodních řetězců/skrytý detektiv. Náplň práce - kontrolní činnost a skryté pozorování. Práce probíhá v civilním oblečení. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme hlavního kuchaře, krátký dlouhý týden, nadstandardní mzdové ohodnocení, strava zdarma., Požadujeme zkušenost, schopnost vést malý kolektiv, spolehlivost., Nástup možný v průběhu srpna., Místo výkonu práce: Restaurace Stará Lípa v ulici Liberecká 16 v České Lípě.. Pracoviště: Gurmán cl s.r.o. - česká lípa - 001, Liberecká, č.p. 16, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jan Dlouhý, +420 775 322 054. Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent(-ka) e-shopu (junior/senior). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce :, - Přijímání a vyřizování objednávek zákazníků; vyřizování telefonických a mailových dotazů;, případné řešení reklamací (spolupráce se skladem); kontrola zakázek, jejich vedení v informačním systému; fakturace, tvorba cenových nabídek; kontrola saldokont zákazníků., Zaměstnanecké výhody a benefity:, - Příspěvek na zdraví až 3000,- Kč měsíčně., Informace o náboru :, - Životopisy s fotografií mužete posílat mailem na adresu info@ledsviti.cz. Pro případné další dotazy volejte na tel.číslo +420 602 658 319., Požadavky na zaměstnance :, - Středoškolské vzdělání s maturitou / nástavbové / vyšší odborné vzdělání, - Dobrá znalost českého jazyka, částečná znalost anglického jazyka (mírně pokročilý), německý jazykvýhodou, Osobnostní předpoklady a dovednosti :, - Inicialtiva, spolehlivost, samostatnost, flexibilita, komunikační zdatnost., Pozice je vhodná i pro čerstvé absolventy se zájmem o obchodfní činnost, kterým ze začátku nabízíme poskytnutí potřebné podpory. Pracovněprávní vztah uzavřen v hlavním pracovním poměru na dobu neurčitou, možnost je i uzavření Dohody o provedení práce nebo Dohody o pracovní činnosti.. Pracoviště: Roel adriaan ramp, Hrnčířská, č.p. 765, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Roel Adriaan Ramp, info@ledsviti.cz.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslavy 17. listopadu v České Lípě.
15

Studenti děkujeme vám. V Lípě vzpomněli na 17. listopad

Videosouhrn 17.–18. listopadu 2018

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

V pondělí začíná předprodej na zahájení 18. Lípy Musicy

Česká Lípa- Festival zahájí koncert vokálního sexteta The King’s Singers.

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Na Českolipsku v pátek zahynuli při dvou různých nehodách dva lidé

Českolipsko – Hned ke dvěma tragickým událostem došlo v pátek 16. listopadu téměř ve stejném okamžiku na Českolipsku.

FOTO: Na Ještědu začala výstava. Ukáže původní vybavení

Liberecký kraj – Ikonické vajíčko, neboli závěsné křeslo, původní lampa navržená architektem Otakarem Binarem nebo fragmenty nádobí od návrháře Karla Wünsche. To a některé další věci, originály i repliky, mohou vidět návštěvníci horského hotelu Ještěd na výstavě s názvem Ještěd Originál, která se do vestibulu stavby vrací znovu po roce. K vidění bude ale jen krátce. Pouze do poloviny prosince.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT