VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barvy? Z nich si umím představit jen červenou

Lovosice, Praha /ROZHOVOR/ – To prozradila výtvarnice Iva Zuchová (26), malířka z Lovosic od narození nevidomá. Dívka miluje procházky přírodou, krajem, do Prahy by nešla. Užívá si i tvorbu keramiky.

2.12.2013
SDÍLEJ:

Malířka Iva Zuchová. Autorka doma v Lovosicích se svým obrazem.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Díky patentované metodě akademického malíře Dina Čeča a pražské nadaci Artevide tvoří čeští nevidomí originální 
a unikátní umělecká dílka. Patří mezi ně i Lovosičanka  Iva Zuchová, s níž jsme si 
o malování povídali.  A také 
o její druhé autorské výstavě v září 2013 v Lovosicích.

Jak jste si výstavu užila?
Byla jsem spokojená, na zahájení přišlo hodně lidí. Jen  potom už návštěvníci moc nechodili, navíc byla jen týden. Pokračovala v Praze na Betlémském náměstí, kde byla  jako jednodenní.

To byla vaše druhá samostatná výstava. Mrzí vás ty počty lidí?
No, mrzí… Doufám, že až bude další, přijde lidí víc. Tu první jsem tu měla v roce 2009.

V čem je těžké udělat výstavu?
V její organizaci. Město Lovosice mi s ní pomohlo.

A člověk také na výstavě musí soustředit víc vlastních prací…
To ano, ale to pro mě není takový problém. V Nadaci Artevide, díky které maluju, už jsem sedm let. A to už je nějakých obrazů!

Zkusíme malovat!

Ta Nadace, to pro vás byl úplný začátek? Či vděčíte někomu jinému za to, že malujete?
Do Nadace mě přivedl náš vychovatel Evžen Peroud, když jsem ještě byla na Konzervatoři Jana Deyla. Začal se mnou dělat keramiku, pak vzal bednu od banánů a tužku a řekl: „Zkusíme malovat!"
Tak jsme namalovala postavu a on na to: Kousek od konzervatoře je ateliér, v něm akademický malíř Dino  Čečo a že si mě přezkouší, jestli by to šlo.  Zkusila jsem tam malovat na plátno, Dino zjistil, že to jde,  a tak k němu chodím.

S jakými pocity jste se poprvé 
v životě vrhla na malování?
Bylo to zajímavý. Nikdy mě  nenapadlo, že bych to zvládla. Ale začalo mě to bavit, dodnes tam s mamkou každé pondělí jezdím. A když vynechám, když v červenci a v srpnu nemalujeme, chybí mi to. Nemůžu se dočkat, doma malovat  nejde. Nemám tu podmínky,  barvu ani plátno…

Jak vás Dino učí?
Nejprve mi vedl ruku. Teď už u mě jen stojí a říká, když zastavím ruku, kam mám jet dál.  Dělá mi asistenta.

Autobus a zastávka

Proměňují se vaše témata?
Proměňují. Dřív jsem malovala jen postavy, ale jdu dál. V ateliéru mám i obrázek jak čekám na autobus; je tam zastávka i přijíždějící autobus,  ten jsme trénovali zvlášť. A už se začínám pouštět i do věcí, které si nejdou moc osahat.  Maluju i přírodu, jak jdu s mamkou na procházku, nebo jak mě vede průvodce z keramické dílny v Pobytovém středisku Dědina. Je  to na Ruzyni kousek od letiště.

Keramika je pro vás asi další rozměr tvorby, že?
Je. Tím, že jsem s keramikou měla zkušenost už na konzervatoři ve večerním  kroužku, pomohli mi ji vybrat i jako rekvalifikaci.

Jak se rozhlížím po vašem obýváku, je tu i keramický kocour. Je to váš kocour Lojza?
Dělala jsme ho já, ale kocour je to univerzální, i když  ještě i na Lojzu dojde. Kočky, vlastně cokoli bez formy, se dělá hůř. S tímhle  mi pomohl můj instruktor.  Měla to být váza, ale ono mi to ujelo a nakonec je to kočka.

Je pěkná…
Děkuju. Ještě jsme udělala jednu, povezu ji do Hradce. Objednala si ji mamka mojí kamarádky na zahradu.

Plastické obrazy

Na výstavě v Lovosicích jste měla asi dvanáct obrázků. Na který z nich jste nejvíc pyšná?
Asi na ten, na který jsem namalovala sebe, mám ho 
i v plastické podobě. Když obrázek namaluji na plátno, stroj ho pak může upravit i do plastické podoby. Ale stojí to 15 tisíc, to je pálka. Takže jsme dělali jen ty prvním, nejlepší. Líbí se mi, že si ho mohu osahat. Ono to jde i na plátně, ale není to úplně ono.

Byla jste v Praze galeristkou, ale skončilo to na nedostatku peněz. Má či bude mít ten smutný příběh šťastný konec?
Zatím ne.  Naše galerie trvala rok: V červnu 2010 jsem končila konzervatoř a hned 
v září šla do galerie. V ní jsem byla  do června 2011.
Ale konzervatoř mě nijak nepřivedla k práci v galerii. Na ní bylo spíš obecné vzdělání, angličtina, čeština nebo  základy ladění klavíru.  Šla  jsem šla na zpěv, to nešlo,  a tak mě dali na ladění klavírů. Ale ani to jsem nemohla dělat. 
A tak jsem pokračovala na kulturních činnostech.

Dvoukolo i běžky

Hudba tedy úplně není váš koníček. A co tedy máte ráda?
Výlety a procházky,  zkoušela jsem i jezdit na dvoukole. Bavilo mě to, ale nemám s kým. Jezdila jsem i na běžky 
s tyflo turistickým oddílem 
z Hradčan vždycky o jarních prázdninách. I to už skončilo, jsou jen pro lidi do osmnácti let.Pro starší už ne. (smutně)

Malujete víc z vycházek. V tom, jak vám maminka okolí popisuje, je asi nezastupitelná, že?
To je. Dost toho díky ní vím a dokážu. (nadšeně)

A kdybyste měla říci své největší přání? Tedy vedle toho, aby tu opět byl i partner, který by i trochu viděl, abyste byli jako pár soběstačnější. Ne tak závislí na sousedech a blízkých.
Chtěla bych, aby se zas vrátily časy naší galerie. Ta práce mě moc bavila. Galerie byla 
v Praze naproti Jezulátku, my nevidomí z Nadace Artevide jsme v ní obrazy vystavovali, ale neprodávali. Naše obrazy  bývají k mání na beneficích…

Prozradíte víc o Nadaci Artevide (www.artevide.cz), jejíž slogan zní  „Pomáháme nevidomým a sociálně slabým osobám"?
Její ředitelkou je Zuzana Kopečná a vede nás tam akademický malíř Dino Čečo.

Unikátní malování

A jak vnímáte malování své 
i ostatních nevidomých z Nadace. Je to unikátní záležitost?
Je, i náš akademický malíř to říká. Dokonce je naše metoda malování patentovaná.

Jak vlastně vše funguje?
Na dřevěné desce je netkaná textilie, která se potře černo magmatickou barvou. Pak se na to přiloží  rám s plátnem a malujeme.  Vezmu náprstek, dřevěnou tyčku nebo pletací jehlici, jimi se maluje. A dá se to dělat i prsty…

Prsty? To musí být dost fyzický zážitek s barvou, soudím.
I to jsem si zkusila, je to zajímavé. Ale tyčkou to jde lépe, prsty se na plátně prolamují.

S barvami to máte jako malířka zvláštní. Nic moc vám neříkají…
Jediná barva, kterou si umím představit, je červená. Když jsem měla horečku nebo jsem se zadýchala, mamka mi vždy říkala, že jsem červená.

Ale co když si v přírodě sednete do trávy a sáhnete si na ni. To přeci také víte, že je zelená?!
To ano, vím. Ale nedokážu si tu barvu  představit.

Máte obrázky i ve světě. Koupil si je i někdo důležitý?
Můj obraz Stroj na peníze vydražila na benefici Poštovní spořitelna. Někdy malujeme na volné téma, ale to bylo téma „Jak bychom vylepšili svět". Namalovala jsem stroj, který rovnou i peníze tiskne.

V Praze jsou zmatky

Kdysi jste chtěla do Prahy. To už ale neplatí, že?
Neplatí. Když jsem v roce 2003 nastoupila na konzervatoř, pořád mě lákalo tam bydlet. Ale jsou tam samé zmatky a zácpy, to mě už odradilo. Kdybych se měla stěhovat, chtěla bych žít zase  někde v Ústeckém kraji. V Praze ne.

Jmenovala jste pár lidí okolo sebe, kteří vám pomáhají či pomohli. Pokud ale vím, navštěvovala jste tu školu, kde jste byla integrovaná mezi vidoucími dětmi. Kdo tam vám pomohl?
Paní učitelka Petra Sozanská, teď Hájková. Učila mě od 1. do 3. třídy,od 4. jen hudebku. Ale do dneška se stýkáme.
Hana Hatašová (teta malířky): Paní učitelka Ivu  moc ovlivnila. Dala jí základy čtení i psaní Braillovým písmem, hodně se jí věnovala. A pořád k sobě mají dost blízko.  

Autor: Radek Strnad

2.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 18 810 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Referent/ka registrace v obecním živnostenském úřadu. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: výkon živnostenského úřadu v oblasti koncesovaných živností, komplexní zajišťování činnosti centrálního registračního místa., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 Kč do, 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: 1. 9. 2018, popř. dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou, po dobu mateřské a rodičovské dovolené , Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk , a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -výhodou je vzdělání v oboru veřejné správy, -orientace v související legislativě, -administrativní schopnosti, -velmi dobrá úroveň komunikačních schopností pro jednání s klienty, -výborná znalost práce s MS Office, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružnou pracovní dobu, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením), -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 28.05.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ na funkci referentky / referenta registrace" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, , 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Ostatní všeobecné sestry se specializací Rehabilitační sestra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň: jedná se o plicní rehabilitaci, práce s trenažery, flatry. Nutnost zaškolení., Znalost Vojtovi metody vítána., Pozice je vhodná i pro absolventy., První kontakt emailem, osobně nebo telefonicky.. Pracoviště: Léčebna respiračních nemocí cvikov, příspěvková organizace - 001, Ústavní, č.p. 529, 471 54 Cvikov. Informace: Rudolf Focke, +420 602 545 073.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě manipulant/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt emailem nebo osobně.. Pracoviště: Max crystal s.r.o.- 002, Lidická, č.p. 758, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Denisa Růžičková, +420 608 600 208.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme volné pracovní místo na úklid kanceláří Úřadu práce na zkrácený úvazek 4 hodiny denně(v odpoledních hodinách-po pracovní době úřadu). Mzda 6100,-Kč. Jedná se o vymezené chráněné pracovní místo = vhodné především pro invalidní důchodce nebo osoby zdravotně znevýhodněné(OZZ).. Pracoviště: Pavel soukup - úp čr, Paní Zdislavy, č.p. 419, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Kurdzielová, +420 602 261 544.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Arsenal Česká Lípa - SK Úvaly 4:1 (2:1).
19

Hattrick Kaňkovského zvýšil České Lípě naděje na záchranu

13. ročník závodů Author 50 Bezděz.
69

OBRAZEM: Kolem Bezdězu závodili cyklisté

Práce bylo hodně. Už jako dítě jsem dostala hrábě, říká Irmgild Mairichová

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Noc kostelů nabídne gospel, kavárnu i výrobnu mýdla

Liberecký deník – Koncerty i prohlídky běžně nepřístupných zákoutí. Tento pátek se v kraji otevře 61 kostelů a modliteben.

U Chlumu postupně bourali tři motorkáři. Dva z nich se zranili

Čskolipsko – Hromadná nehoda zablokovala v neděli odpoledne dopravu na silnici z Jestřebí na Dubou.

Kůrovcová kalamita hrozí také v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Nejprve sucho, pak vichřice. Oslabené stromy napadá ve velkém kůrovec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT