Probojovat se na tuto nejstarší přehlídku amatérského divadla v Evropě není pro soubory vůbec snadné. „Na hodnocení je ještě brzo. Troufám si ale říct, že dvě představení, která jsme tu celkem pětkrát odehráli, patří zatím k tomu nejvýraznějšímu na letošním Hronově. Sklidili jsme ovace ve stoje, četli a slyšeli výborné recenze i ohlasy,“ uvedl herec, scénárista a režisér českolipského souboru Václav Klapka, který se Jiráskova Hronova účastnil v minulosti asi dvacetkrát.

Jak vysvětlila členka souboru Kristýna Kňákal Brožová, postupový klíč na Jiráskův Hronov je poměrně krutý. Inscenace, které se chtějí dostat do hlavního programu přehlídky, musí projít dvěma nižšími divadelními přehlídkami – krajskou a národní. „Do těch se každoročně přihlašují desítky divadelních souborů, ale jen hrstku z nich odborná porota uzná za natolik kvalitní, že může svoji hru představit i přísnému hronovskému publiku,“ doplnila herečka Kristýna. Tímto postupovým sítem se podařilo projít inscenaci s názvem Tanga pro Ježíška. Jedná se o komorní tragikomedii, v níž excelují Vladimíra Zborníková a Václav Klapka. 

89. Jiráskův Hronov 2019 - 3. den - neděle  Zdroj: YouTube.com/Festival Jiráskův Hronov

Příběh o osudovém setkání dvou lidí o Štědrém dnu, potřebě svěřit se se svým trápením a jednou v životě si nepřipadat sám, vyhrál loni na podzim přehlídku seniorského divadla v České Třebové a zcela právem si zasloužil zařazení do hlavního programu Jiráskova Hronova. „Hrálo se mi skvěle. Tanga pro Ježíška jsme s Václavem odehráli hned třikrát a vždy s velikým diváckým ohlasem. I když musím říci, že to byl nápor, skoro šílenost hrát je třikrát za sebou,“ sdělila včera své pocity herečka Vladimíra Zborníková.

Druhým představením, jímž na sebe DK Jirásek v Hronově upozornil, je Legenda o lesích a lidech. Jedná se o košatý příběh norské rodiny Björndalů, která žije vysoko v horách, bojuje s přírodou, ale i s místními lidmi a hlavně sama se sebou, se svým svědomím a potřebou vyrovnat se se svým životem a hříchy.

Pocta zesnulému

S touto inscenací byl DK Jirásek na Jiráskův Hronov pozván jako host a hra byla zařazena do doprovodného programu i jako vzpomínka na loni zesnulého Františka Zborníka, který hru napsal a režíroval. „Jednalo se o poslední inscenaci, kterou František s domácím souborem nazkoušel,“ připomněla Kňákal Brožová.

František Zborník byl ikonou ochotníků v celých Čechách a v roce 2015 získal v Hronově cenu ministerstva kultury za přínos amatérskému divadlu. Jak uvedla jeho žena, která v Legendě o lesích a lidech také hraje, na hronovském festivalu byla poprvé v roce 1985 a potom s přestávkami skoro každý rok. „Je to pro mě tradice a setkávání… s přáteli, s kvalitním divadlem, se šikovnými lidmi a také právě na Hronově jsem se poprvé setkala s mým osudovým člověkem Františkem, který určil můj život. Teď je tedy pro mě Hronov i vzpomínáním,“ řekla Vlaďka Zborníková.

Festival Jiráskův Hronov je otevřen všem divadelním žánrům. Jsou tu k vidění inscenace klasické činohry, experimentálního a studentského divadla i malých jevištních forem. Vystupují tu loutkoherci, diváci si tu najdou představení tanečního a pohybového divadla i hry pro děti. Součástí přehlídky je doprovodný program, který nabízí koncerty, taneční vystoupení, výstavy, semináře a besedy i pohádky pro děti. Program trvá do soboty 10. srpna.

Historie českolipského klubu Jirásek začala v roce 1926. Od poloviny 80. let patřil k pravidelným účastníkům celostátních divadelních přehlídek v Hronově, Písku a dalších městech. Klub každoročně pořádá jednu z největších divadelních přehlídek v severních Čechách, Českolipský divadelní podzim. V nejbližších dnech ho lidé uvidí 30. srpna od 19.30 hodin v Lesním divadle ve Sloupu v Čechách, kde zahraje Sen noci svatojánské.