Fotograf Petr Našic mapoval vznik dvou nejnovějších filmů proslulého srbského režiséra Emira Kusturici. Své snímky z natáčení filmu Na mléčné dráze přestaví na pátém ročníku Srbského večera, který proběhne dnes v Městském kině v Novém Boru. Účast přislíbil i Slobodan Dedejič, dlouholetý asistent režiséra Emira Kusturici.

Petr Našic má k Novoborsku blízký vztah, neboť své inspirace čerpá na chalupě v Prysku. S Kusturicou se seznámil díky spolupráci s Janem Hřebejkem a nyní je dvorním fotografem filmů srbského režiséra. Našic má ve své umělecké činnosti široký záběr. Věnuje se fotografování divadelních inscenací, módní fotografii či dokumentu z exotických cest. Absolvoval studijní pobyty v New Yorku a Amsterdamu, během stáže v Londýně dokumentoval tvorbu světoznámé české primabaleríny, fotografky a baletní pedagožky Darii Klimentové.

Emir Kusturica se štábem filmu Na mléčné dráze.

Srbský večer, který odstartuje vernisáží v 18 hodin, bude oslavou fotografického, filmového, tanečního, kulinářského a hudebního umění. „Diváci se mohou těšit od 20 hodin na snímek Na mléčné dráze s Monicou Bellucci. Kusturicovy filmy jsou plné vášně, živočišnosti a vizuální fantazie společně s mimořádným citem pro dokonale zvolenou hudbu," říká organizátor akce Radovan Novotný.

Moderní pohádka

„Vytvořil jsem moderní pohádku o objevování krásy lidských světů. Je to velmi jednoduchý příběh, jehož natáčení bylo fyzicky těžší a náročnější při filmování exteriérů, než by se mohlo zdát. Hledali jsme totiž takovou krajinu, která by umocnila vnitřní svět hlavních postav muže a ženy, kteří se do sebe zamilují a jsou ochotni obětovat se přírodě," přibližuje film Emir Kusturica. Ten si ve filmu zahrál muže, který uprostřed války rozváží na oslu mléko a zamiluje se přitom do krásné Italky s problematickou minulostí v podání hvězdy italského filmu Monicy Bellucci.

Monica Belucci - hlavní postava filmu.

Srbské kolo i lahůdky

O říznou hudbu se v novoborském kině postará česko-srbská kapela Mijaktiç Orkestar, která hraje balkánskou dechovku. V Česku nenajdeme mnoho hudebních souborů, které by byly schopny věrně interpretovat hudbu z balkánských končin. Mijaktiç Orkestar k nim však rozhodně patří.

Těšit se můžete také na taneční vystoupení DTK Boráček, který předvede Srbské kolo. Chybět nebude ani tradiční srbské občerstvení, na kterém se kromě hospůdky Štěstí podílejí také potomci Srbů, žijících na Novoborsku. Jejich tátové se tu před padesáti lety podíleli na stavbě sklářského závodu Crystalex, který letos slaví jubileum, a také českolipské nemocnice. Z Bělehradu tehdy přijela dokonce celá ulice dělníků na brigádu. Stavělo se dlouho, a tak se kluci zakoukali do místních děvčat a vznikla česko-srbská smíšená manželství.

Vstupenky na vernisáž výstavy fotografií a doprovodné akce, je možné zakoupit v předprodejních místech společnosti Kultura Nový Bor nebo on-line přes web www.kulturanb.cz