VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cirkus nasadil divadelní laťku

Česká Lípa - Po roce a půl se vrátil do České Lípy cirkus Bernes, který se snaží zachovat tradici cirkusu. Svůj stan rozložil na louce u Kauflandu. Návštěvníci mohou zhlédnout unikátní podívanou až do pondělí 28. září.

24.9.2009
SDÍLEJ:

Spolumajitel cirkusu Ludvík Berousek přijel s celým ansámblem do České Lípy.Foto: Deník/Jan Škvára

Představení začíná každý den od 17.00 hodin, v neděli pak od 15.00 a v pondělí od 11.00 hodin hodin. Jakým je Bernes cirkusem odpověděl jeho spolumajitel Ludvík Berousek.

Jakou dominantu má váš cirkus?
Dominantou zvířecího parku je volný výcvik ušlechtilých fríských hřebců, což je plemeno královských koní. V současné době máme šest hřebců, kteří pocházejí z Holandska. Dále jsme nacvičili duet mini poníků z Antverp s frískými koňmi.

Co čeká návštěvníky, kteří si zakoupí vstupenku na čtvrteční až sobotní vystoupení od 17 hodin a v neděli od 14 hodin?
Pro letošní rok jsme připravili divadelní žánr. Dalo by se to pojmenovat jako příběh klauna, který během hodiny a pětačtyřiceti minut, kdy trvá celé představení, provází jeho dějem. Jelikož spolupracujeme s brněnským Národním divadlem, využili jsme jejich nápadů, a v představení jsme dali do příběhu klauna, aby to nebylo vyloženě jen cirkusové vystoupení. Ze závěru je vlastně zřejmé, že si klaun přišel jen vychutnat představení, ale zároveň se do něj zapojil. Dále nechybí například drezúra velbloudů, opičí vystoupení, vzdušní akrobaté, visutá hrazda s baletem nebo vzdušné vystoupení na kanadských šálách.

Kolik vlastníte zvířat, a kolik lidí obstarává provoz cirkusu?
Stále se rozrůstáme a potřebujeme také pomocný personál a lidi, kteří vyřizují například propagaci, hygienu, elektřinu. Celkem nás je tedy kolem třiceti. Zvířat, která jsme přivezli do Liberce, je padesát, celkově vlastníme však osmdesát kusů.

Jak dlouho existuje cirkus Bernes?
Historie našeho cirkusu sahá až do roku 1932. V roce 1950 byl znárodněn a hned poté následovala totalitní pauza. My jsme cirkus obnovili v roce 1995.

Jak je to s návštěvností? Mají lidé zájem vidět vaše představení?
Krize se podepsala i v našem směru, ale bankrot určitě nehrozí.

Vaší další zastávkou je Česká Lípa. Kde všude cestujete?
Po celé republice. V severních Čechách jsme měli menší odmlku. Ta je dána tím, když není volné prostranství a nebo harmonogram naruší povodně a další.

Nejste jediný cirkus, pociťujete také konkurenční boj?
Cirkusů je spousta, ale my jsme vytvořili asociaci Českých cirkusů a snažíme se spíš než si konkurovat, tak si pomáhat a nechceme si škodit. Náš podnik to alespoň tak bere. Černá ovce se ale vždycky najde a stane se, že cirkusy, především ty malé a nižší úrovně, se pohybují rychleji, logicky, protože mají méně zvířat a my kotvíme v jednotlivých městech týden, znají naši trasu, a tak nás v návštěvě města mohou předběhnout.

Modernizují se i cirkusy. Patříte k této skupině?
Určitě modernizujeme, co se týče vybavení, ano. Stan je rok starý a je odolný vůči prudkému ohni. Plachta těchto rozměrů s protipožární složkou přijde až na tři a půl milionu korun. Také osvětlení musí být nové.

A co se týče vystoupení?
To je naopak, my se snažíme právě zachovat dobu dřívější než budoucí. Styl a dekoraci cirkusu, maringotky, chceme zachovat původní. Chystáme i vystoupení, po dvouleté přípravě, ve stylu osmnáctého století, kdy se nosily paruky a byli kejklíři.

24.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení