Asi by se nenašel člověk, který nezná Čtyřlístek. Komiksové příběhy čtyř zvířátek fenky Fifinky, kocoura Myšpulína, zajíce Pindi a prasátka Bobíka vychází již neuvěřitelných 42 let a jsou čím dál úspěšnější.

Autor kreseb Čtyřlístku, Jaroslav Němeček dnes už zdaleka jen nekreslí. Pro své hrdiny připravil a připravuje řadu jiných projektů. Jedním z nich je i Muzeum Čtyřlístku v Doksech. Tedy v Třeskoprskách. Zázemí najde ve zbrusu nových podkrovních prostorech Městské knihovny v Doksech a své první návštěvníky přivítá první adventní víkend 27. listopadu. Kromě toho vzniká v okolí Doks a Starých Splavů naučná stezka Čtyřlístku.

Jaroslav Němeček se svou manželkou Lucií Deníku poodhalili, kterak před dvaačtyřiceti lety vznikaly první příběhy slavného komiksu, kde se zrodil nápad na jeho muzeum a jaké mají Němečkovi se svým Čtyřlístkem plány do budoucna.

Od vydání prvního dílu Čtyřlístku uplynulo v květnu 42 let. Vychází dodnes. Čekal jste něco takového?
Jaroslav Němeček: Samozřejmě, že ne. To vám vůbec nepřijde na mysl. Moje paní má na tom stejnou zásluhu jako já, že něco takového vzniklo. Nahrál nám rok 1968, kdy se otevřely hranice, my jsme vyjeli ven a po návratu jsme zjistili, že žádný komiks typu budoucího Čtyřlístku u nás neexistuje. Pracoval jsem tehdy v novém nakladatelství a oni chtěli něco nového. Vymysleli jsme s manželkou příběh, nakreslil jsem prvních deset stránek, předal nakladatelství a Čtyřlístek vyšel jako sešit. Náklad byl 30 tisíc výtisků a rozprodal se během chvilky, takže přišla zpětná odezva a s tím požehnání, ať vytvoříme pokračování. Mezi dětmi byl Čtyřlístek oblíbený a uchytil se.

Jak se ve vás zrodila myšlenka psát pro děti komiks, v němž budou vystupovat čtyři zvířátka s vlastnostmi lidí?
J.N.: Příběh se v nás zrodil velice rychle. Vymysleli jsme ho s manželkou během jednoho odpoledne a večera. Hned jsme vymysleli figurky, kolik jich bude, jak se budou jmenovat i jaké zhruba budou mít charakterové vlastnosti. Bylo tedy jasné, že Bobík bude silný, Pinďa bude sportovec, Fifinka měla být jasný ženský element a Myšpulín byl chytrý, autor všech těch vynálezů.

Proč je v čtyřlístkové partě jen jedna holka a tři kluci?
J.N: Na to se ptá opravdu hodně lidí, ale proč přesně je jen jedna, to nevím. Každopádně všichni kluci se o ni perou. Ona je důležitý ženský prvek, který jim uvaří, vypere, připomene, ať se umyjí, vyčistí si zuby. V Praze dokonce existuje spolek studující vztahy uvnitř Čtyřlístku a ti řeší, s kým ta Fifinka vlastně je, koho se víc dotýká a podobně. Je to ale asi tak, že Fifinka a Myšpulín jsou pár.
Lucie Němečková: Fifinka musí být jen jedna, víme jak to mezi ženami je, dvě už by tam vedle sebe nemohly existovat.

Dětský čtenář se od dob prvního Čtyřlístku změnil. Neustále slyšíme, že děti nečtou a sedí jen u počítače. Má tato skutečnost nějaký vliv na popularitu Čtyřlístku dnes?
J.N.: Nevím, jak je to s dětským čtením, ale o Čtyřlístek zájem je. Máme čím dál větší náklad. Máme informace, že se děti těší na každé nové číslo, mají Čtyřlístek předplacený a některé děti se na jednoduchých komiksových textech učí číst. Setkali jsme se s emigranty, kteří vozili Čtyřlístky svým dětem do New Yorku i jinam, aby se na něm naučily češtinu.

Je pravda, Třeskoprsky jsou ve skutečnosti Doksy u Máchova jezera?
J.N.: Ano, je to tak, ale dlouho jsme to tutlali a nikdo nevěděl, kde se příběh odehrává, i když se v příbězích často objevuje silueta Bezzubu, čili Bezdězu a některé příběhy se na hradě i odehrávají. Ale jednou jsme to při nějakém televizním povídání prozradili.

Proč zrovna Doksy jsou dějištěm vašich příběhů?
J.N.: Nedaleko Doks v osadě Týn máme už dlouhá léta chalupu. Jako umělci na volné noze jsme tu trávili hodně času rekonstrukcí objektu a tak jsme sem „přesadili“ z Prahy i Čtyřlístek. Zdejší kraj je krásný a inspirativní. V Praze jsou nešťastní, protože by pochopitelně byli rádi, kdyby se Čtyřlístek odehrával tam.

Kde se zrodil nápad vytvořit v Doksech muzeum Čtyřlístku. Byla to iniciativa Doks nebo vaše?
L.N.: Byl to můj nápad. Znali jsme paní doktorku Mauserovou, mluvili jsme s ní o tom několikrát, poprvé zhruba před dvěma lety. Nápadem byli všichni nadšení, ale potom to nějak usnulo, kromě jediné informace, že město na projekt zažádalo o financování u Evropské unie. První dotaci ovšem nedostali, vyšlo to až na podruhé. Pak už za námi do Prahy jezdila „delegace“ z Doks a celý projekt se promýšlel a postupně rodil. Čtyřlístek je zasazen do Doks, tak nám připadalo na místě, aby tady muzeum bylo.

Co považujete za největší pozitivum toho, že v Doksech vznikne muzeum a také naučná stezka vašeho Čtyřlístku?
Doksy nám připadají mrtvé. Jen Máchovo jezero nestačí, lidé mají dnes úplně jiné nároky na trávení dovolené. Když je krásně, jde se k jezeru, ale co dělat s dětmi, když je ošklivo? Vždy jsme mysleli, že by se mělo něco udělat v dokském zámku, otevřít ho veřejnosti, ale je to složité, v zámku je škola a není majetkem města, takže tam nic podobného zrealizovat nešlo. Chtěli jsme tedy, aby tu bylo něco, co podpoří turismus. Zkrátka aby sem lidé jezdili, což jak doufáme, bude to hlavní pozitivum muzea.

Jakým způsobem se v projektu osobně angažujete?
J.N.: Máme s tím starost. Sháníme materiál, sehnali jsme architekta, který nám dělal již výstavu v Muzeu hlavního města Prahy. Chtěli jsme, aby to dělal někdo, kdo má skutečně zkušenosti. Máme na starosti opravdu celou podobu toho muzea.
L.N.: Já třeba momentálně organizuji, aby se sem dovezla Fifinčina kamna, skutečná kamna manželovy babičky z manželova rodného domu, protože to je dům, v němž žije Čtyřlístek
J.N.: Pro muzeum v Doksech je velkou výhodou, že v tomto roce proběhly dvě velké výstavy Čtyřlístku. Jedna byla již zmiňovaná v Muzeu hlavního města Prahy, byla velice úspěšná a opravdu perfektně připravená. Druhá proběhla v Roztokách u Prahy, v zámku. A jakmile jsme se od paní Mauserové dozvěděli, že město dostane dotaci od EU, putovaly a ještě doputují věci z těchto výstav do Doks. Dodali jsme všechny originály a také figury, spíše sochy postav v životní velikosti.

Máte se Čtyřlístkem nějaké další velkolepé plány jako je projekt muzea v Doksech?
J.N.: Máme projekt, který již běží a to je film. To byl můj dávný sen, aby měl Čtyřlístek svůj film. Dlouho nám ale nebylo přáno, protože udělat takový film není žádná legrace.
L.N.: Manžel vždy říkal: „Ještě než umřu, chtěl bych mít kreslený film.“ A pomohla nám nakonec úplná náhoda. Jednou na nás na chalupě zazvonila rodina s tím, že se doslechli, že tu máme chalupu, a že by chtěli osobně poznat pana Němečka. Já si stěžovala, že manželův sen stále není splněn a film nenatočen. A paní nám prozradila, že její tatínek má v Praze na Národní třídě distribuční firmu, a že se pozeptá, co by se dalo dělat. Následně jsme se s ním seznámili a s dalšími důležitými lidmi a tím se naprostou náhodou manželův sen začal realizovat.

Kdy budeme moci Čtyřlístek ve filmu vidět?
J.N.: Již rok se na tom pracuje a ještě rok se na tom pracovat bude. Je to opravdu velmi náročná práce početného týmu lidí. Celý rok se tvořil scénář, který musí být velice přesný a precizní. Autorkou je paní Hana Lamková. Ke scénáři jsem já nakreslil tři sta scén. A ode mě to vše cestuje již k realizační skupině, což je dvacet pět lidí. Z počátku byly trochu problémy v té podobě kreseb. My jsme chtěli zachovat kresby tak, jak je každý zná, nelíbil se nám nyní tak moderní formát 3D, takže se hledal kompromis. Ale na výsledek si opravdu musí divák počkat. Vypadá to, že premiéra bude příští Vánoce v Třeskoprskách. Tedy v Doksech.

Veronika Nováková