VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní Cena facky vypráví o obětech 50. let a dalším vývoji

Liberec - Cena facky aneb Gottwaldovy boty přináší příběh z knihy Josefa Holcmana o osudech převážně vesnických lidí perzekuovaných v 50. letech komunisty. Autor hry ho obohatil o polistopadový vývoj a vyrovnání či nevyrovnání se s minulostí. Premiéru má zítra.

25.6.2015
SDÍLEJ:

CENA FACKY aneb GOTTWALDOVY BOTY. „Cimbálmuzikál“ z naší rudé minulosti, která tak úplně neodešla.Foto: dfxš

Poslední premiéra sezóny Divadla F. X. Šaldy se uskuteční na malé scéně. Malé divadlo v pátek 26. června uvede činoherní novinku Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Autor hry Karel Steigerwald napsal hru na základě inspirace povídkovou knihou zlínského spisovatele Josefa Holcmana Cena facky. Knížka zachycuje osudy převážně vesnických lidí perzekuovaných v padesátých letech komunistickým režimem.

Steigerwald téma obohatil o druhou linku vycházející ze zkušenosti polistopadového vývoje a našeho vyrovnání či nevyrovnání s minulostí.

„Většina žalob na někdejší příslušníky StB, kteří mučili vězně, nebyla dotažena do konce a někdejší zločiny tak zůstaly nepotrestány. Někdy přitom stačilo nedostavit se k soudu s odkazem na špatný zdravotní stav. Tak se tragické dějinné události postupně měnily v podivnou frašku," vysvětlil Jakub Kabeš z marketingového oddělení divadla.

Dramatik Karel Steigerwald dokázal už v osmdesátých letech minulého století svými hrami zobrazit pokřivené české poměry. Vlastní je mu přitom poněkud krutý groteskní humor zobrazuje české dějiny s nadsázkou, při níž však tuhne úsměv na tváři.

Komedie: Nový rozměr

Právě grotesknost Steigerwaldova textu zdůrazňuje v liberecké inscenaci režisér Šimon Dominik, který ke hře přistoupil jako ke kabaretu.

Ke spolupráci proto přizval hudebního skladatele Matěje Kroupu, jenž do komedie napsal několik nových písniček. Na choreografii spolupracoval Martin Pacek, jehož práci mohou liberečtí diváci znát z úspěšného muzikálu Spamalot.

„Ke Steigerwaldovým hrám tíhnu, takže mi udělalo radost, když mi Ivan Rajmont nabídl setkání právě s tímto autorem, jehož dvě jiné hry už jsem inscenoval v Chebu. Cena facky je pro mě příležitostí uzavřít pomyslnou trilogii. Cena facky pojednává o věcech, o nichž se běžně ví a často mluví. A když o něčem slyšíme moc často, okoráme," řekl režisér. Komedie jako žánr podle něj nabízí nový úhel pohledu.

„Vykolejuje zaběhlý způsob myšlení to mi přijde důležité. Většina z nás cítí, že u nás něco důležitého neproběhlo: přiznání viny skutečných zločinců. Ale současně má hra druhé téma, a to, že navzdory všemu, co se stalo, tu spolu musíme nějak žít. S minulým režimem bylo v roce 1989 aktivně spojeno asi 1,5 milionu lidí, ty nelze z národa nějak vypreparovat. Z toho plyne, že hra Cena facky není o padesátých letech, ale je o nás, o současnosti. Padesátá léta jsou jen startovací plochou a my se na ně díváme z dnešního pohledu. A co mě na hře baví? Komediálnost, kterou společně odhalujeme," dodal.

Zvláštním lákadlem pro liberecké diváky by mohl být návrat herce Hanuše Bora, který před lety působil právě v DFXŠ a jenž hraje jednu z hlavních rolí někdejšího vyšetřovatele StB Terciáše.

CENA FACKY aneb GOTTWALDOVY BOTY

Malé divadlo, Liberec

„Cimbálmuzikál" z naší rudé minulosti, která tak úplně neodešla.

pátek 26. června

sobota 27. června

úterý 8. září

Autor: Hana Langrová

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení