Od restartu před třemi lety vzkvétá a bobtná. Českolipský divadelní podzim, nesoutěžní festival amatérských souborů, nabídne letos už 39. ročník a ve srovnání se senzačním loňským rokem je zase o něco větší.

Česká Lípa se má díky organizátorům z domácího Divadelního klubu Jirásek na co těšit. Během prvního týdne v listopadu nabídne ČDP v rámci hlavního programu hned osm špičkových amatérských inscenací a přiveze soubory mimo jiné z Prahy, Brna i Olomouce. Přehlídka vyvrcholí mezinárodní předpremiérou slovenské inscenace Príbeh z Maconda, která bude mít slovenskou premiéru až po návratu z České Lípy.

Vstupenky• Permanentka Na ČDP 2015 je možné zakoupit permanentku v hodnotě 450 Kč. Platí na všechny akce v rámci hlavního programu přehlídky.
• Permanentku i vstupenky na jednotlivá představení (100 Kč) seženete na pokladně KD Crystal nebo si je můžete on-line zarezervovat na webu www.clvstupenka.cz

„Inscenace pro Českolipský divadelní podzim jsme vybírali na Jiráskově Hronově a na soutěžní přehlídce Piknik ve Volyni. Klíčem pro výběr byla opět touha ukázat českolipskému publiku to nejlepší z domácí amatérské divadelní scény. Snažili jsme se také o dramaturgickou pestrost, takže na programu jsou komedie plné smíchu i vážné hry, ale třeba také představení z alternativní scény," vysvětlila Dita Krčmářová z Divadelního klubu Jirásek.

Slovenské představení se českolipským ochotníkům podařilo domluvit při letošním výjezdu na slavnou Scénickou žatvu v Martině. Divadlo „A" a jeho alternativní mladší bratr divadlo Shanti patří k absolutní špičce slovenského amatérského divadla. „Jejich adaptaci Sto roků samoty jsme neviděli, protože předpremiéru bude mít až u nás a premiéru ještě o týden později. Ale věděli jsme o nich, jsou známí a slavní a je to pro nás velká radost, že tu budou hrát," dodala Dita Krčmářová.

PROGRAM:

Maratův Sade

Kdo: Divadelní klub Jirásek
Kdy: Úterý 3. listopadu od 19.00

Slavnostní zahájení přehlídky s domácím souborem a jeho hrou z prostředí blázince pojednávající o stavu a smyslu nejen evropské civilizace.
V blázinci v Charentonu předvádí chovanci ústavu a jejich ošetřovatelé pod vedením markýze de Sade rekonstrukci zavraždění vůdce francouzské revoluce J. P. Marata. Autor i režisér Václav Klapka se při psaní hry nechal inspirovat hrou Petera Weisse zkráceně uváděnou pod názvem Marat/Sade a nabízí reflexi mnoha aktuálních společenských témat. Představení vyvolalo na národní přehlídce vášnivé diskuse a velký ohlas vzbudilo na slovenské Scénické žatvě.

Bubny v noci

Kdo: BodyVoiceBand Praha
Kdy: Středa 4. listopadu od 19 hodin

Audiovizuálně působivá inscenace souboru nedávných absolventů DAMU o pokřivené poválečné společnosti.
Raná hra slavného dramatika Bertolda Brechta patří mezi jeho méně známé texty. Vypráví příběh pokřivené společnosti, která se doposud přiživovala na průběhu první světové války. Její konec jako by ale obrátil kameny. Chaos válečný je nahrazen chaosem revolučním.
Soubor BodyVoiceBand vznikl na základě spolupráce režisérky Jaroslavy Šiktancové s choreografem Martinem Packem. Základ hereckého ansámblu tvoří absolventský ročník činoherního herectví DAMU 2013/2014.

Šťovík, pečené brambory

Divadlo JakoHost na 39. Českolipském divadelním podzimu s představením Šťovík, pečené brambory.

Kdo: Divadlo JakoHost Plzeň
Kdy: Čtvrtek 5. listopadu od 19 hodin

Herecky bravurní (nejen) fotbalová komedie odehrávající se v průběhu jednoho zápasu v kabině rozhodčích.
Dnes půjde o postup nejen hráčům, ale i hlavnímu rozhodčímu. Víc než kdy jindy potřebuje pomoc pomezních rozhodčích. To ale neměl jednoho z nich připravit o místo a druhého o manželku.
S Divadlem JakoHost spolupracuje asi dvacet lidí, přičemž většina z nich působí také v jiných, zejména plzeňských souborech. Soubor se letos s představením Šťovík, pečené brambory probojoval na Jiráskově Hronově mezi pětici nejlepších amatérských činoher v ČR.

Upokojenkyně

Kdo: Divadlo V.A.D. Kladno
Kdy: Pátek 6. listopadu od 19 hodin

Jeden z letošních vrcholů amatérské autorské činohry je černou krimikomedií z domova seniorů plnou smíchu, který snadno zabolí.
Brilantně napsaná komedie, která zobrazuje téma stáří, smrti a umírání s osvobozujícím humorem, nemoralizuje, ale skvěle baví. Co dělat s přáním staré matky, která vás na lůžku v domově pro seniory požádá, že by chtěla zemřít?
Velmi Amatérské Divadlo z Kladna jednoznačně popírá název svého souboru. Od své třetí hry jsou pravidelnými účastníky Jiráskova Hronova a patří k tomu nejlepšímu, co nabízí amatérské divadlo v našich končinách.

Kdeže loňské něhy jsou

Kdo: Krátké a úderné divadlo Liberec
Kdy: Pátek 6. listopadu od 22 hodin

Nejkomediálnější soubor zdejšího kraje s humornými skeči ze života tří partnerských párů.
Intimní nahlédnutí do soužití naprosto odlišných párů submisivní manžel vs. bezohledná manželka manažerského typu, despotický primitiv hojící si komplexy na své mentálně nedospělé ženě a romanticky naivní středoškolačka objevující první úskalí a zákruty počínajícího vztahu s pozdější ikonou českého folku na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve druhé půlce sledujeme tytéž páry s odstupem 1 až 40 let. A vše končí ve Wembley. V podání kultovního souboru K.Ú.D.

O pračlovíčkovi

Kdo: Divadlo Tramtarie Olomouc
Kdy: Sobota 7. listopadu od 14 hodin

Hravý výlet do světa dinosaurů, který rozvíjí fantazii i smysl pro humor.
Báječný výlet do světa dinosaurů, dinosauřic, ptakoještěrů a ptakoještěrek. Trochu poučné, ale hlavně pořádně veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak musel objevit, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Pohádka má za sebou evropské turné a v roce 2011 získala, krom účasti na Jiráskově Hronově, cenu diváků na prestižním festivalu divadel pro děti Dítě v Dlouhé.

Život nedoceníš

Kdo: Radio Ivo Brno
Kdy: Sobota 7. listopadu od 16 hodin

Humorně laděná rozhlasová hra v salónku divadla, při níž diváci naživo sledují její vznik od nápadu až po poslední zvuk.
Radio Ivo je fenoménem divadelní alternativní scény. „Viditelný rozhlas" znají především mladí návštěvníci klubů a festivalů. Jejich inscenace Život nedoceníš mají pokaždé jiný podtitul a jsou vždy o něčem jiném. Vyprávějí normální příběhy ze života. Každá hra je improvizací na téma, které si určí její tři účinkující autoři a navíc se tato improvizace odehrává na divadelních prknech ve formě rozhlasové hry se všemi rekvizitami, které do rozhlasového studia patří. Protagonisté celou hru odehrají v sedě u tří mikrofonů.

Príbeh z Maconda

Kdo: Divadlo „A" a Divadlo Shanti Prievidza
Kdy: Sobota 7. listopadu od 19 hodin

Světová předpremiéra hry významného slovenského souboru na motivy slavného románu G. G. Marquéze Sto roků samoty.
Inscenovat světoznámý román Sto roků samoty na divadelním jevišti je velmi těžký, ne-li nemožný úkol. Soubor se proto soustředil na to, co ho z románu nejvíce oslovilo a to bylo zkoumání příčin, které způsobily rozklad a nakonec odsouzení rodu Buendíů k věčnému zatracení a zapomnění. Príbeh z Maconda tak nechává nahlédnout pod povrch toho, v čem dnes žijeme. A není to radostný pohled. Divadlo „A" dvakrát získalo nejvyšší ocenění, jaké může amatérské divadlo na Slovensku získat cenu za tvůrčí čin roku.

Odehraje se také• výstava Čáry Máry kresby Marka Douši, spoluzakladatele kultovního časopisu Sorry (vernisáž v úterý 3.11. od 17.30)
• představení českolipského Divadelního klubu mladých Pojďte a poslyšte (středa 4.11. od 9 a 11 hodin)
• workshop divadelní dílna - Techniky street dance (sobota 7.11. od 9 hodin)