„Kromě jiného vnesli do svých veršů i humor, byť mnohdy ne zrovna růžový. Inspirovali své básnické vrstevníky všude, kam se jejich poezie dostal. Prosluli i osobitým, nekonvenčním interpretačním stylem, kterému není vzdálené ani pojetí interpretů tohoto večera,” zhodnotil poetiku a tematiku generace beat Radim Vašinka.

Ve čtvrtek 24. listopadu zavítá do Liberce jeden z nejlepších inscenátorů literárních textů, herec, režisér a dramatik Radim Vašinka a členové jeho divadla Orfeus. Knihkupectví a antikvariát Fryč zve na literární večer hereckého čtení Radima Vašinky a členů jeho divadla Orfeus. Akce začíná v 19 hodin.

Beatnická poezie, která se k nám přenesla přes hranice koncem 50. a pak v 60. letech 20. století šokovala tehdejší mladou a střední generaci jak tím, o čem byla, tak i tím, jaká byla. Tu starší, utlučenou životem a smířenou s tím, že se už nedá nic změnit, nezasáhla.

„Leda snad šokovala narušováním ustálených konvencí, ať už šlo o běžné používání tzv. vulgarismů, nekonvenční chápání lidské sexuality nebo příliš zjevné napadání samotných společenských základů, které se týkalo nejen základů kapitalismu, ale dvojnásob i toho systému, jemuž jsme si u nás přivykli říkat socialismus,” říká Vašinka.

„Beatnici se svojí životní zkušeností s existencí konzumní společnosti a napadáním zkostnatělých konvencí dovedli situaci pojmenovat slovy, která jsme my zatím jen hledali. Byli pro nás zjevením. Poezií z jiného světa. A byli i inspirací, někdy až příliš zjevnou, pro mnohé z našich mladých básníků,” dodal herec Radim Vašinka.