Letošní ročník zahájí v Jiráskově divadle v České Lípě 8. září v 19:30 hodin Barbora Hrzánová lyricko-epickou básní K. H. Máchy „Máj“.

V pátek 10. září lákají organizátoři na komentované prohlídky kostelů sv. Máří Magdaleny, Narození Panny Marie, kostela sv. Kříže a baziliky Všech Svatých, které začínají v 19:00 a potrvají až do 21:00 hodin.

V tuto dobu pak na Vodním hradě Lipý zahájí koncert skupina TRABAND, která je držitelem ocenění Hudební Akademie Anděl 2007 v kategorii Folk & Country.

V sobotu 11. září bude na náměstí T. G. Masaryka od 9:00 do 12:00 probíhat hra „Lovci střepů časů“. Ve stejném čase bude veřejnosti zpřístupněn také kostel sv. Kříže, zvonice kostela Narození Panny Marie a kostel Církve československé husitské v Městském parku.

„Pro zájemce je jsme také připravili prohlídky vybraných historických objektů města s pracovnicemi Městského informačního centra či výstavu obrazů akademického malíře Rudolfa Novotného v prvním patře Městské knihovny,“ přiblížila program starostka města Hana Moudrá a dodala, že výstavu je možné navštívit i následující den v době od 14:00 do 17:00 hodin.

V sobotu od 13:00 hodin je pak pro rodiny s dětmi připraven zábavný program na Vodním hradě Lipý. Děti si zde mohou vyzkoušet upéct a ozdobit perníček či uplést košík. V 16:00 zde vystoupí historická skupina Terbium non Datur a v 17:30 se Dáša Čemusová podělí s dětmi o pohádku na rozloučenou.

V úterý 14. září se v Městské knihovně koná přednáška pracovníků NPÚ na téma „Technologické zásady a materiály vhodné při obnově historických staveb“, která jistě zaujme nejen odborníky, ale i milovníky historie.

Dny evropského dědictví končí o víkendu 18. a 19. září, kdy je možné zcela zdarma navštívit Vlastivědné muzeum a galerii Česká Lípa včetně expozic v Kravařích a Doksech.