Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do klasické fotografie dává autor svoji energii, která je vždy vidět

Česká Lípa /ROZHOVOR/ – Galerie V Kopci představuje tvorbu jednoho z nejuznávanějších současných českých fotografů Vladimíra Bruntona. Podle slov Václava Havla, který byl jednou z osobností, kterou Vladimír Brunton fotografoval, tak vznikají díla, která nás všechny přežijí.

10.2.2010 1
SDÍLEJ:

V Galerii V Kopci vystavuje Vladimír Brunton svá díla. Foto: Deník/Tomáš Cidlina

Vladimír Brunton, který se na vernisáž přijel osobně podívat, působil velice otevřeně a měl upřímnou radost z toho, jak se večer podařil Vladimíru Dvořáčkovi připravit. Výstava fotografií Vladimíra Bruntona v galerii V Kopci potrvá do 17. března.

Jak se vlastně vaše výstava dostala do České Lípy?
Pozval mě sem majitel galerie Vladimír Dvořáček, který mě viděl na přednášce o focení v Praze. Po jejím konci mi řekl, že by mé věci rád vystavoval u sebe v České Lípě. Moje zkušenost mi říká, že zajímavé výstavy jsou tam, kde je pořádá fundovaný člověk, který má okolo sebe lidi, kteří se o fotografii zajímají. V Praze je to takové anonymní. Přijde tam sice houf lidí, ale chybí tam osobní kontakt a pocit nějaké blízkosti.

Jak byste popsal část vaší tvorby, která je zde vystavena?
Je tu hlavně část ze šedesáti portrétů českých osobností, které jsem vytvořil, a z nichž již někteří nežijí, jako třeba Tomáš Baťa. Kromě portrétů Václava Havla, Václava Klause a Miloše Formana je vystaveno také několik fotografií Jana Saudka, který je bezesporu pro návštěvníky galerie zajímavým objektem. Dále je zde zastoupena volná tvorba a některé akty.

Do povědomí veřejnosti se dostala silně právě sbírka portrétů významných postav české kultury, vědy a politiky, jaké další osobnosti se chystáte fotit?
Těch portrétů je teď šedesát a už to moc ani rozšiřovat nechci. Spíše bych se teď chtěl zaměřit na zahraniční osobnosti, například by mi bylo po chuti fotit Dalajlámu. Ale jinak všechno to domlouvání pro mě bylo vysilující záležitostí, ale rozjednaní jsou ještě Karel Schwarzenberg, Martina Navrátilová a Jana Brejchová. Chtěl jsem fotit také Waldemara Matušku, ale bohužel jsme to nestihli. Budu muset sehnat nějaký jeho negativ.

V čem podle vás spočívá v dnešní době digitální fotografie kouzlo focení postaru?
Kouzlo je v tom, že si vše děláte celé od začátku do konce sám. Fotografy, kteří takto pracují, byste u nás spočítal na prstech jedné ruky. Mezi ně patří můj kamarád Robert Vano. Při klasické práci je asi důležitější proces vzniku pozitivu, než moment, ve kterém autor zmáčkne spoušť. Do klasické fotografie dává autor svoji energii, která je vždy vidět.

Jak hodnotíte současnou českou fotografii?
Pokud beru ty známé a zavedené fotografy, kteří už měli výstavy u nás i v zahraničí, tak bych řekl, že máme vynikající úroveň. Čeští i slovenští autoři mají co říci. Obdivuji třeba práci u nás málo známého Michala Macků. Ostatní jsou pro mě jiná sorta komerčních fotografů, kteří dělají něco jiného a kterých je devadesát devět procent.

Ve vašem životopise se píše, že jedním z vašich hlavních inspiračních zdrojů je tvorba Františka Drtikola. Kdo další vás výrazně ovlivnil?
Z těch starých je to právě Drtikol. Přebírám staré metody zpracování pozitivu. Z těch novějších to jsou Tono Stano, Robert Vano, svým přístupem k práci a k fotografii je výjimečný Jan Saudek.

Hodně za fotografováním cestujete. Jaká ze zemí vás materiálem, který jste si odtamtud odvezl, zvláště oslovila?
V roce 2000 jsem byl na Kubě. To bylo v době, kdy ještě nebyla tak komercializovaná. Projezdil jsem ji křížem krážem autem a té inspirace tam je nahuštěné jako nikde na světě, od architektury po lidi. Zajímavé bylo focení indiánů ve Venezuele. Zase jinou zkušeností bylo Jordánsko.

Cítíte se tedy v kramflecích spíše v plain-airu nebo v ateliéru? Kde máte větší tvůrčí svobodu?
Řekl bych to tak, že kdekoliv jste, kde to neznáte, tak máte větší inspiraci. Velice krásnou Prahu znám a do dneška jsem ji nefotil, ale když někam přijedete, tak té inspirace okolo sebe máte vrchovatě.

Autor: Tomáš Cidlina

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení