VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokskou vinařskou pouť navštíví Lucemburkové

Doksy - Málokomu asi uniklo, že je letošní rok rokem Karla Hynka Máchy. Málo se však připomíná další významné historické jubileum, které má nepřímo vztah i k Máchovu jezeru a Doksům, a sice 700 let od nástupu dynastie Lucemburků na český trůn.

21.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Zdeněk Traxler

Vždyť kdyby nebylo císaře Karla IV., neměly by Doksy významná privilegia a asi ani Velký rybník – Máchovo jezero a kdo ví, kde by se K. H. Mácha inspiroval ke svému Máji.

Výročí Lucemburků si připomenou u Máchova jezera prostřednictvím Dokské vinařské pouti. V neděli 22. srpna se návštěvníci přenesou do 14. století a v 10 hodin uvítají v areálu zámku Jana Lucemburského s jeho početnou družinou.

Po slavnostním otevření středověkého tržiště, kdy král bude hodnotit kvalitu nabízeného zboží, začne bohatý dobový program. „V dělostřelecké podívané ukážeme přehlídku kanónů od 14. do 19. století s praktickými ukázkami střelby. Legendární souboj Excalibur předvede řád Černých rytířů, skupina historického šermu známá nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Samozřejmě nemohou chybět dobové tance v podání taneční skupiny Hortus Gracie, které se pak přehoupnou do středověké módní přehlídky za asistence Řádu Černých rytířů,“ vybírá z programu Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech.

Středověkou atmosféru dotvoří dobová kapela Holba a rytíři a bubeníci skupiny Černá korouhev.

Součástí středověkého tržiště bude i předvádění řemesel, příchozí budou mít možnost podívat se pod ruce ševci, šperkaři či šlejfíři, ve středověké krčmě pak mohou ochutnat dobovou krmi, ať už to bude kus masa od kosti či pečený krocan a k tomu lahodný mok.

Na lucemburském dvoře více oceňovali kvalitní vína než těžkou medovinu. Proto i v Doksech vzdají hold Lucemburkům degustací vína.
Nejen děti, ale i odvážní dospělí si mohou vyzkoušet dobové středověké hry jako vrhání nožů a seker na cíl, střelbu z luku nebo souboje s mlaty. A že to neměli začínající panošové vůbec jednoduché, uvidí při jejich šermířském výcviku.

V pozdním odpoledni program opustí středověké kolbiště a s kapelou Petr Novák Revival Band se vrátí do 2. poloviny 20. století. „Novinkou letošní Dokské pouti není jenom to, že je věnována také ochutnávkám vína, ale že se její část přenese i do zahrady Památníku Karla Hynka Máchy, kde divadelní soubor Klubíčko ze Cvikova sehraje pro děti rozvernou loutkovou pohádku a kde bude i další stánkový prodej rukodělných výrobků,“ dodává Renata Mauserová.

21.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení