Vtipný a velice výstižný dokument o americkém radaru mapuje společenskou a mediální „válku“ v Čechách. Film nahlíží za obě strany barikády sporu: vládní kampaň a lidový odpor. Dle výzkumů veřejného mínění se až 70 procent českých občanů nesmířilo s plánem, že by v brdských lesích, v těchže místech, odkud Rusové mířili na Západ, měla stát americká základna.

Oba režiséry především zajímá, jak se dvacet let po revoluci o nás opět přou velmoci. „Středem našeho zájmu jsou lidé, kteří v relativně stabilní demokracii pocítili nutnost zase vyjít do ulic a demonstrovat ZA přítomnost a ještě zřetelněji PROTI přítomnosti amerických vojáků v Čechách. Zajímá nás, zda lze zjistit, na čí straně je pravda. Má běžný občan, byť i pozorný čtenář denního tisku vůbec nějakou šanci se vyznat v tom, zda tu radar má být?“ dodávají.

Film odhaluje, že příběh radaru byla nejspíš jedna velká blamáž. Politici buď z nevědomosti (a nekompetentnosti), nebo z tajemně úmyslných důvodů neříkali celou pravdu…

Film otevírá diskuzi na téma, zda se musí Česko přimknout k velmoci nebo se jí bát a zda neobstojí samo. „Ve filmu vystupují například: Ivan Martin Jirous, George W. Bush, Dáša Vokatá s kytarou, aktivisté hnutí NE ZÁKLADNÁM, americké bojové hračky, opilí novináři na Summitu NATO, aktivisté hnutí NECHCEME RADARY - CHCEME RAKETY, zbrojní lobbyisté, Vlasta Parkanová a Jan Vyčítal, vojenští policisté, co nám při zatýkání kroutili rukama, dva homosexuální skinheadi, kteří v objetí zpívají Kde domov můj, Václav Klaus a Václav Havel a ochočený divočák Jonáš,“ prozradili režiséři.

Autorská dvojice Klusák-Remunda je známá také díky svému předešlému snímku Český sen, ve kterém zinscenovala otevření hypermarketu, který neexistoval.

Autor: Ilona Rejholcová