Diváci ji viděli 6. ledna, tedy zhruba o měsíc později, než bylo původně v plánu, a navíc jen jako veřejnou zkoušku. Na scénu Malého divadla se hra opět vrátí 8. února, uvedena ale bude opět jako zkouška pro veřejnost, řekl dramaturg Martin Urban. Teprve v pořadí třetí uvedení hry v Liberci plánované na 23. února bude pojato jako slavnostní premiéra.

Podle Urbana komplikovanou situaci s velkou pravděpodobností způsobila nedorozumění mezi americkou agenturou, která třiaosmdesátiletého autora zastupuje, a právě Albeem. Divadlo začalo povolení uvádět kontroverzní hru o skandálním milostném poměru vyřizovat včas. Dramatik viděl návrh scény i kostýmů a dostal také životopisy režiséra libereckého nastudování a představitelů hlavních postav, které si vyžádal.

Problém zřejmě spočívá v odlišném pojetí uvádění her v Evropě a za oceánem. Začátkem letošního roku, tedy těsně před plánovanou odsunutou premiérou, divadlo získalo z USA smlouvu, podle níž smělo hru uvést patnáctkrát, ale pouze během ledna. Autor a agentura se asi domnívali, že liberecké divadlo hraje seriálově, tedy že jednu hru uvádí tak dlouho za sebou, dokud na ni chodí diváci.

„My hrajeme jako klasické evropské repertoárové divadlo. Což znamená, že hrajeme tentýž počet představení třeba dva roky,“ vysvětlil dramaturg. Výsledkem bylo to, že představení plánovaná na leden se musela zrušit a nahradit jinými tituly. I druhé večerní uvedení před diváky bude oficiálně pojato jako jakási předpremiéra nebo spíš veřejná zkouška. „Je to skutečně kuriózní případ. Já jsem ho nikdy ve své téměř třicetileté praxi nezažil,“ poznamenal Urban.

Nejznámější Albeeho inscenací je zřejmě hra Kdo se bojí Virginie Woolfové? v Česku známá také pod názvem Kdopak by se Kafky bál? Šaldovo divadlo už dříve uvedlo jeho hru Pobřeží.

Uvedení jedné ze svých her Albee zakázal v Ostravě. Nastudování hry Koza aneb Kdo je Sylvie? se v Liberci ujal Vít Vencl. Do hlavních rolí obsadil Martina Polácha, Martina Stránského, Markétu Tallerovou a Tomáše Váhalu. Podle dostupných informací jde o jedno z prvních uvedení hry v Česku.