Po začtení se však čtenář překvapivě zjistí, jak moc je obsah stránek knihy Egonovy pohledy a pohlednice 2 aktuální.

Tak například Spolužáci, Zaručená výhra, Honzík se má nebo O nás. A samozřejmě další a další příběhy, úryvky ze života, které svědčí o dění v současnosti. Ukazují nejen problémy dnešních dnů, ale i vtipně líčí příhody, které se stávají nejen autorovi, nýbrž i všem (ne)obyčejným lidem.

Pak tu jsou cenná srovnání, ve kterých se čtenář dozví, jak tomu bylo dřív a jak to chodí dnes. Třeba stať Co už dnes ve vlacích a na nádražích nenajdete nebo Aktuálně u nás doma. Nejen, že jsou naučné, neboť autor nelení a bádá ve starých spisech, ve starých archiváliích, odborných publikacích, aby předal čtenáři historická fakta, nýbrž člověka díky jeho osobitému stylu rovněž pobaví.

Ano, humor, vtip a ironie je to, co Egonu Wienerovi v žádném případě nechybí a co dělá jeho příběhy tak přitažlivé, že se čtou jedním dechem.

Kniha obsahuje však i vzpomínky smutnější, například na velkou vodu, která, jak píše autor, přichází stále nekontrolovaně, v minulých staletích i dnes. Další příběhy zavedou čtenáře do starých válek, nebo ho seznámí třeba také s tím, jak to bylo se založením starého hradu Navarova, z něhož stojí dnes už jen trosky.

Celkem 113 příběhů, fejetonů, statí napsaných svižným vtipným stylem, odehrávajících se v našem regionu, určitě stojí za to přečíst. Čtenář se dozví zajímavé věci a zároveň mu čtené mnohokrát vykouzlí úsměv na tváři, a tím oblaží také jeho srdce.