Zelná dieta, běhání i posilování, to předcházelo natáčení videoklipu liberecké kapely Exil 51 k písni Soukromé války, která se objevila na stejnojmenné desce, a aktéři se představili do půl těla. Kromě exilí čtveřice si ve videu zahráli i hudebníci podještědské scény. O videoklipech, natáčení, spřátelených kapelách i dalších plánech povídal zpěvák Jan Odvárka.

Skupina vystoupí poprvé akusticky v pátek 26. prosince v Ateliéru v Liberci a po Novém roce v sobotu 17. ledna na tradiční akci v Lidových sadech Vítání nového ro(c)ku vol. 5.

EXIL 51. Liberecká kapela hraje ve složení: Jan Odvárka, Tomáš Prokop, Matyáš Veselý a Vojtěch Šilhán.

Váš videoklip je úplná přehlídka libereckých umělců. Jak vás to napadlo, že zakomponujete do svého klipu dá se říci i konkurenci?

Seděli jsme společně s Honzou Myšákem, režisérem klipu, a přemýšleli nad scénářem. Někdo nadhodil, že bychom to mohli pojmout tímhle způsobem. Všem se nám to líbilo, a tak se tak i stalo. Klasické exilí tvůrčí sezení.

Vystřídají se tam hudebníci z kapely Těla, Atmo Music, Scoffers, Doo When Blade, ale taky hudební publicista Jan Prchal, kapelník Marek Ottl nebo herečka Bára Mottlová, jak probíhal konkurz do tohoto klipu? Podle čeho jste vybírali? Nezapomněla jsem na někoho?

Ne, na nikoho jste nezapomněla. Chtěli jsme v klipu naše kamarády a kolegy z liberecké hudební scény. Navíc jsme si řekli, že by bylo fajn, kdyby se tam objevili zástupci různých žánrů, ať je to pěkně pestré. K naší radosti si potom v klipu zahráli i zmiňovaní Honza Prchal s Bárou Mottlovou, které vnímáme jako součást liberecké kulturní scény. Takže v podstatě nějakým obecným pojítkem byl Liberec a kultura, to byl klíč k výběru.

Inspirovali jste se nějakou počítačovou hrou? Občas to na mě dělá ten dojem.

Inspirovali, je tam odkaz na takové ty legendární akční hry, něco jako byl třeba Mortal Kombat…

Jak probíhaly přípravy před natáčením? Posilovali jste třeba nebo drželi dietu, přeci jenom jste skoro všichni v klipu do půl těla.

Posilovali jsme, běhali, drželi zelnou dietu, Vojta s Tomem a s Matym chodili do solárka… Ne, nic takového se nedělo. Řekli jsme si, jen ať lidi vidí, co je pod těma tričkama, my se za sebe nestydíme! Ohledně příprav bylo klíčové najít místo pro klip, to se nám podařilo díky panu Berkovi a jeho centru bojových sportů BFK Liberec (ještě jednou děkujeme!). No a pak už bylo potřeba domluvit se s aktéry a pořádně to všechno naplánovat, zkoordinovat.

Liberecké kapely často spolupracují, takže mezi vámi není žádná rivalita?

Napadá mě takový ten starý muzikantský vtípek: Potkají se dva muzikanti a nepomlouvají třetího. Ještě jsem nezažil zkoušku Exil 51, kde bychom neprobrali nějakou jinou libereckou skupinu. Sledujeme, co kdo dělá, jak to dělá, bavíme se o tom. Ale všem těm lidem, co něco dělají, o něco se snaží, fandíme, snažíme se chodit na koncerty. Z veliké části to jsou naši kamarádi. Už i právě z přístupu k tomuhle našemu klipu bylo vidět, že jsou ty vztahy tak, jak by měly být, bylo to super. Všem zúčastněným patří veliké díky!

Deska Soukromé války vyšla začátkem roku, videoklip je k ústřední písni. Desku jste ale odpromovali zimním songem Běžkařská. Proč? Byl to záměr jak na desku za rok opět upoutat?

Běžkařská byla takovou „první ochutnávkou" z desky Soukromé války, to je pravda. Vydání desky potom ale nabralo trochu skluz, proto jsme se vlastně až teprve teď dostali k druhému klipu. Je možné, že ještě jeden uděláme. Také je ale možné, že další klip už bude k nějaké úplně nové písničce.

Zdroj: Youtube

Rozhodovali jste se dlouho, k jaké další písničce po Běžkařské natočíte klip? Proč jste se nakonec rozhodli právě pro Soukromé války?

Soukromé války jsou takovou parafrází našeho vztahu jednoho k druhému, k tvůrčímu procesu, k životu v kapele. Když se „čtyři lidi z různých světů pokusí říct stejnou větu", je to kolikrát souboj, na jehož konci ale vznikne něco, z čeho máme všichni radost a baví nás to. Písnička Soukromé války to krásně popisuje, Tom to trefně v textu popsal. O tohle naše vnímání kapely a společné tvorby jsme se chtěli s lidmi podělit právě i formou klipu, ta písnička pro nás byla inspirativní. Takže volba byla celkem jasná.

Kapely dnes dost často používají videoklip jako reklamu pro své desky, která funguje. Kolik už máte videoklipů?

Pokud dobře počítám, tak máme pět klipů: Běžkařská, Dětská, Černá kočka, Bez a teď Soukromé války. Je to pět let kapely, pět klipů, pětkrát Honza Myšák.

Koncerty: EXIL 51pátek 26. prosince
Ateliér, Liberec, poprvé akusticky
sobota 17. ledna
Lidové sady, Liberec, společně s kapelou The Scoffers, Vítání nového ro(c)ku vol. 5

Kdo vám video točil? Podílelo se na něm hodně lidí, teď myslí spíš štáb než herce.

Řekne-li se štáb, představím si nějakou velikou hollywoodskou produkci. Soukromé války, stejně jako všechny naše předchozí klipy, vznikly díky nadšení a vstřícnosti pár lidí. Stejně jako veškeré naše předchozí klipy, i tento režíroval Honza Myšák, kterého jsem zmiňoval v předchozí otázce. Honza se také staral o střih, postprodukci, strávil tím desítky hodin. Naše pomlácené a upocené obličeje má na svědomí maskérka Adéla Anděla Bursová. S hladkým chodem nám pomáhala naše manažerka Jitka Fialková a pár kamarádů. Takový byl štáb.

Plánujete v nejbližší době nějaký koncert v Libereckém kraji?

Plánujeme hned dva. V pátek 26. prosince speciální set v Ateliéru (dole v Pražské ulici), kde poprvé v naší historii zahrajeme akusticky. Tento set jsme připravovali vlastně skoro celý podzim, máme nějakých 15 exilích songů, ale v úplně jiném hávu. Hrozně nás to baví, tak jsme zvědaví, co na to lidi. Jako host vystoupí Martin Hrubý, zakladatel a ústřední postava pražských Bůhví. Další hraní potom bude 17. ledna společně se skvělými The Scoffers, to už bude čtvrté vydání tradiční lednové akce, tentokrát tedy Vítání nového ro(c)ku vol. 5!

Děláte už třeba na další desce, přeci jenom je to rok od vydání té poslední. Netuším, jak moc produktivní jste.

Nahráli jsme letos v červnu dvě úplně nové věci pro projekt Ekompilace 2014. Do toho jsme docela mákli na soustředění, kde jsme rozdělali nějaké úplně nové nápady. Když se to dá dohromady, dalo by se to považovat za první vlaštovky z dalšího alba. Teď na podzim jsme ale hlavně dávali dohromady ten akustický set, takže spousta času a „práce" na nových věcech nás čeká po novém roce.

Dřív než třetí album ale pravděpodobně přijde „B-side" k albu Soukromé války. Rádi bychom nahráli věci, které se na album nevešly, ale které máme úplně stejně rádi. Kdysi jsme si s klukama slíbili, že všechny naše písničky budeme nahrávat, po albu Pálíme vlaštovky jsme si takto udělali radost s čtyřpísňovým B-side Zbrusu staré písně.

Také se ale může stát, že nejdříve vlítneme do studia natočit nějaký úplně nový singl a k němu uděláme klip. Uvidíme. Za pět let fungování kapely jsme nahráli 32 písní! (alba Pálíme vlaštovky, Zbrusu staré písně, Soukromé války, Ekompilace 2014), věřím, že to příští rok ještě zas o něco rozmnožíme.