Čerství držitelé hudebních cen Anděl budou headlinery devátého ročníku putovního festivalu Hrady CZ, který na konci srpna dorazí tradičně také na Českolipsko. Pod hradem Bezděz vystoupí 23. a 24. 8. třeba Kryštof, Tomáš Klus, Aneta Langerová nebo Vojtěch Dyk jako frontman kapely Nightwork.

Série dvoudenních festivalů odstartuje 12. července tradičně na hradě Točník, Bezděz bude předposlední zastávkou.

Bezkonkurenčně nejnavštěvovanější festival v České republice s loňskou účastí téměř 60 000 lidí představí letos také kapely Monkey Business, Wohnout, Vypsaná fixa nebo Mandrage. Poprvé letos na hradech vystoupí například slovenský rapper Rytmus a také skupina Mňága a Žďorp.

Osm památek, desítky koncertů

Mandrage hráli pod Bezdězem už loni a nebudou chybět v programu festivalu ani o letošních prázdninách.

Během devíti let své existence se festival rozrostl z území čtyř a později pěti českých hradů a jejich okolí také na Moravu, kde bude mít o prázdninách tři zastávky. „Snažíme se udržet hudební laťku festivalu nejvýše v rámci tuzemské scény, zveme tak nejen osvědčené kapely, ale hudebníky, kteří vydávají a prodávají nová alba a jsou aktuálně oceňováni v rámci hudebních cen a anket," shodují se organizátoři festivalu Michal Šesták a Viktor Souček.

V programu letošního festivalu vyslechnou návštěvníci na Bezdězu mimo jiné také koncerty kapel Skyline nebo Iné kafe.

Hrady CZ nabízejí kromě kvalitního programu jedinečné prostředí osmi historických památek. Umístění akce do často náročného terénu v okolí hradů je pro organizátory jedním z nejtěžších úkolů osmitýdenní festivalové šňůry. Během prázdnin se postaví zhruba 2 000 metrů čtverečních pódií za použití téměř 1 600 metrů konstrukcí a dohromady 720 světel. Celé léto tak s technikou na festival jezdí tři plné kamióny.

Cyklisté vítáni, kolo není problém

Kromě hudby organizátoři lidem nabízejí s festivalem Hrady CZ poznat atraktivní místa v České republice a navštívit jednotlivé historické památky, a to i jejich prohlídkové trasy, protože vstupné na ně je zahrnuto v ceně festivalové vstupenky. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přináší návštěvníkům také příležitost přijet na festival na kole a na místě konání festivalu využít úschovny kol. Stejně jako v minulých letech bude letos pokračovat spolupráce s Národním památkovým ústavem.