Koncerty festivalu se v tomto týdnu po předchozích výletech přiblíží českolipským divákům. V sobotu v Jablonném v Podještědí vystoupí komorní sbor Martinů Voices a o den později se v českolipském Centru textilního tisku představí Zuzana Lapčíková a Josef Fečo.

Sbor Martinů Voices, který v Jablonném vystoupí v Bazilice minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy, vznikl počátkem roku 2010 a pracuje pod uměleckým vedením sbormistra Lukáše Vasilka. Jeho hlavním záměrem je interpretovat sborovou tvorbu na nejvyšší umělecké úrovni. Z obdivu ke skladatelově dílu si vzal do názvu jméno poličského rodáka Bohuslava Martinů. Nezabývá se však výlučně jeho dílem, naopak se stejně jako světoobčan Martinů rozhlíží do světa a věnuje se hudbě od renesance po současnost.

Do Jablonného zavítá sbor Martinů Voices.Na koncertě budou na programu s podtitulem Boží milost pro Zdislavu skladby religiózní i světské. Žánrově bude zastoupena v díle Gregoria Allegriho renesance, v Claudu Debussym impresionismus a v díle Jana Nováka se bude zrcadlit odkaz jeho učitele Bohuslava Martinů, jehož památku sbor pěstuje. Jako bonus zazní Afrikou inspirovaná skladba The Garden od Bobbyho McFerrina.

Pokračování programu festivalu Lípa Musica obstará hned následujícího dne v neděli v Centru textilního tisku v České Lípě zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková, kterou bude doprovázet fenomenální kontrabasista Josef Fečo. Nedělní program nese název Strom Života.

Zuzana Lapčíková je virtuózní cimbalistka, osobitá zpěvačka a skladatelka. Se svou rodinou žije na Moravském Slovácku a odtud pochází i pramen její hudební inspirace. Hru na cimbál absolvovala na brněnské konzervatoři, etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Vyhrála řadu národních soutěží a zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů.

Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy. Její diskografie, která se nevěnuje pouze lidovým nebo z lidového prostředí čerpajícím projektům ale i jazzu, čítá přes třicet pět titulů.

Koncertním partnerem, se kterým Zuzana Lapčíková vystupuje již od roku 2000, je vynikající kontrabasista Josef Fečo.

Tento multiinstrumentalista pochází z romské muzikantské rodiny. Od čtyř let hrál na kytaru, houslím se věnoval do svých jedenácti let, poté jej upoutal cimbál. Několik let účinkoval v dědečkově souboru Romale aven imar dživas, se kterým účinkoval na festivalech po celé Evropě. Ve třinácti letech absolvoval půlroční kurz u mistra cimbálu Oskara Okrese v Budapešti. Malé uplatnění cimbálu vedlo Feča k rozhodnutí učit se hrát na kontrabas. Dnes je žádaným kontrabasistou v jazzových, funkových či popových uskupení, v soulu a folklóru.

Centrum textilního tisku nabízí běžným návštěvníkům interaktivní expozici zaměřenou na různé techniky potiskování textilu a jako koncertní prostor ho jeho návštěvníci příliš zafixovaný nemají. Už proto můžeme být zvědavi, jak zde vyzní večer věnovaný osobitým, leč z lidového prostředí čerpajícím písním Zuzany Lapčíkové.

Tomáš Cidlina