Ze třech unikátních pódií v areálu českolipského vodního hradu bude během nadcházejícího pátku a soboty návštěvníkům hrát na čtyřicet uskupení.

Jako každý rok si pořadatelé připravili plno novinek, jednou z nejviditelnějších bude Geodome, zbrusu nová stage v obří, oku podobné kopuli o průměru třináct metrů. Takzvané „trubkárium“ bude umístěno hned vedle vchodu do areálu.

„Je to jeden z největších Geodomů, který si můžete v Česku objednat, bude to hezky vidět z hlavní silnice, tak snad nezpůsobíme žádné dopravní komplikace,“ vtipkuje jeden z pořadatelů festivalu Ondřej Víteček.

Každoročně se na festivalu „zabydlí“ i některá z charit. Letos tu proběhne sbírka tábornického vybavení pro děti z novoborského nízkoprahového zařízení Vafle. Ty budou vděčné za každý darovaný spacák, stan, deku nebo třeba karimatku, se kterými pak v létě vyrazí na takzvanou „pobytovku“.

„Pobytovka je pro děti často prvním výletem v životě. Poznávají svůj kraj, zažívají dobrodružství, hrají si a soutěží,“ popisuje Jana Matyášová z organizace Rodina v centru, pod kterou Vafle spadá. Často jde o děti z problematických rodin, které navštíví hrad, zámek, nebo třeba ZOO úplně poprvé v životě. Tábornické vybavení mohou darovat i lidé, kteří festival nenavštíví, lze je předat přímo u brány.

VSTUP NA JEDEN DEN

Letos je pro zájemce k dispozici i jednodenní vstupné. „Věříme, že když někomu nějaká kapela přijde divná, na další scéně nalezne nějakou žánrovou alternativu a nebo mu to 'trápení' za tři čtvrtě hodiny skončí. Máme dohromady 37 interpretů jen v hlavním programu,“ říká dramaturg festivalu Jiří Gottlieber.

Hlavním letošním tahákem bude kapela -123 minut, která letos pod delší době vyrazila na turné. Mezi další interprety patří hvězdy současné klubové i festivalové scény. „Letos poprvé v České Lípě představíme kapelu Please The Trees, v čele s Václavem Havelkou. To je člověk, který se podílí na jakémkoliv velkém festivalu, který znáte. Pro nás to bude velký křest ohněm, protože přijede profík, který je zvyklý z pořádání ohromných akcí, ale zároveň dělá i skvělou muziku,“ podotýká Gottlieber.

Ze Slovenska přijedou Nvmeri, kteří loni získali jednu z nejzásadnějších tamních ocenění, Cenu hudební kritiky. Českolipský rodák Jakub König zase představí svůj čtrnáctičlenný ansámbl významných alternativních muzikantů, se kterým objíždí celou republiku.

Až několik tisíc jednorázových kelímků každoročně spotřebují jen samotní návštěvníci Všudybudu. Pořadatelé z příznačně pojmenovaného klubu Progres vyslyšeli podněty návštěvníků i vlastního svědomí a pro letošek pokusně zavedli systém vratných kelímků na nápoje. Ty si po skončení festivalu jejich nájemce odveze, umyje a příště je pošle třeba zase na jinou akci.