Harcovníky, kteří na tu oslaví 20 (Chinaski) či 30 let (Tublatanka, Zóna A) existence, ale i relativní nováčky naší hudební scény (Nebe, Jelen) nabídne návštěvníkům velký letní hudební open air festival Benátská 2014. Stará dobrá akce, která si k výročí nadělila údernější jméno.

Jelen je na startu

Poslední dvě zmíněné se pochlubí ve sportovním areálu Vesec na okraji Liberce svými novými alby, která nyní vyšla u hudební firmy Universal Music. Nebe přišlo s deskou č. 2, album „Světlo ve tmě" folk rockového tria Jelen je start.

Jelen je akustická parta, která se v době „vítězství techniky nad člověkem" vrací ke kořenům hudby. Není to klasický český folk, kombinuje pop, bluegrass, poezii a lidovost. To dokazuje už úvodní song „Jelen". Má blíž ke stájovým kolegům Čechomor (poklidný „Listopad") i živelností.

Hudba plná energie a emocí („Smutný pocit" snad připomíná Druhou trávu), jejichž základem je silná melodie, texty „o něčem", slušná interpretace. Kapela, známá i spoluprací s písničkou Kateřinou Marií Tichou (a ta zas duetem s Lipem), píše písně bez mindráků na české poměry nečekaně přesvědčivě. Umí i balady („Pár letních chvil"), ale nejsou moc mladí na takové chmury? A jsou i lidově melodičtí, třeba v písni „Nelítám", melancholickém kousku nejen o snech.

Jindra Polák a spol

Jelen je kapela hlavního autora hudby i textů Jindry Poláka. Poprvé dala o sobě vědět loni právě díky spolupráci s K. M. Tichou (hit Tančíme spolu). Kruh se tak uzavřel, protože Marie přes Lipa spolupracuje s Martinem Ledvinou, producentem CD Jelena. Prvně se Jelen prosadili díky EP Magdaléna (singl „Nebe nad Prahou"). Letos v létě kapela představí album na festivalech Rock for People, Benátské, Sázava Festu i Stodole Michala Tučného.

… a nasákl Irish Dew

Kdy a jak to začalo? Pražský písničkář a leader kapely Jindra Polák (zpěv, kytara) brázdí českou hudební scénu asi 10 let. Spolupracoval s kapelami Dobrohošť či Irish Dew, to od nich nasákl tím specifickým, co jeho hudbě dává kouzlo.

JELEN JE JEN TRIO. Ale při poslechu jejich debutu to jen pramálo vadí.

V roce 2011 točil s producentem Ledvinou vlastní čtyřpísňové demo. Song „Světlo ve tmě", po které má album jméno, zní i ve sportovní komedii „Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka". Na natáčení dema Jindra náhodou potkal členy přibyslavské folk-rockové kapely Šatlava Ondru Málka (zpěv, kytara, basová kytara, bicí) a Martina Kasala (zpěv, housle, klávesy). Při nezávazných studiových jam sessions zjistili, že je spojuje láska k hudbě i schopnost psát spolu písničky. Rozhodli se založit skupinu, která nese název podle úvodní písně alba Jelen. Maličko „pytlácký song"…

Rebel James Dean

Album si ze žánrů bere, co se hodí. „Z kola ven" má blíž k bluegrassu v melancholičtější poloze. Deska neduní, jelení troubení, natož souboje „na parohy" tu nečekejte. Potěší vzpomínka na filmového rebela Jamese Deana, to už je let, co se zabil při autohavárii! Ostřejší slova? „Vzbuď mě až si všichni budou myslet, že jsem chcíp…" je výjimka, a na svém místě v písni a la country. 
A „Neumírám"? Ta je o lásce.