Mají folkaři vzhlížet k nebi s obavami a nebo si svůj hudební svátek v regionu vychutnají bez obav? Tato otázka se nabízí v případě zítřejší proslulé Folkové noci, jejíž v pořadí již 26. ročník proběhne v Dolánkách u Turnova.

„Před pár minutami jsme obhlíželi terén, a přes noc se to nijak nezhoršilo. Nikde to takříkajíc nečvachtá. Podstatné pak je, že letošní rok bude navíc areál zastřešený tak, aby pod stany pojal až pět set lidí. Ty mají návštěvníky chránit nejenom před deštěm, ale i naopak, pokud by zase do nich přehnaně pražilo sluníčko. Další krytou kapacitu představují i větší stany pro občerstvení. Takže kdyby náhodou ještě zítra pršelo, publikum určitě nemusí od muziky utíkat. Navíc jsme se na sobotu domluvili s tím nahoře,“ říká zčásti vážně i s nadsázkou ředitel Folkové noci Jan Šimůnek.

Aby však Folková noc doplatila na přírodní živly, to už by muselo přijít přinejmenším tornádo. I bez ohledu na možnou nepřízeň počasí, která by však i podle meteorologů měla v sobotu skutečně ustoupit, je totiž fenoménem, který si – a nejenom její žánrové publikum – asi těžko nechá utéci.

Festival, který vznikl bez cenzury

Festival se totiž jak svou pověstí, tak i tradicí těší záviděníhodné popularitě. Její první ročník se uskutečnil již v roce 1986. V této předrevoluční době vznikl z nutnosti vytvořit akci, která nebude podléhat tehdejší cenzuře, a zejména písničkáři, které třeba ve srovnání s umělci středního proudu vždy zdobila o poznání větší dávka tvůrčí i myšlenkové odvahy, se budou moci ve svém hudebním vyjadřování projevovat zcela svobodně. A to se také povedlo.

První tří ročníky zůstávají dodnes vpravdě nezapomenutelné, po roce 1990 si pak hudební festival našel pevné místo v našem regionu. Vystřídalo se zde nespočet interpretů různých hudebních žánrů – kromě folku, také country, blues, po jazz, folk-rock, new age, bluegrass v provedení muzikantů z absolutní špičky domácí populární scény.

Věrní rozšiřují řady o mladé fanoušky

V roce 2008 se navíc ze svých předcházejících, ale už poněkud těsných působišť – např. areálu frýdštejnského koupaliště – festival z důvodu lepší dostupnosti přestěhoval do Dolánek u Turnova k historické dominantě tohoto regionu k Dlaskovu statku, který sousedí s areálem Folkové noci. Otěže akce pak před třemi lety přebral po jeho sympatickém zakladateli, dramaturgovi, moderátorovi a známém muzikantovi Daliborovi Cidlinském právě tým Jana Šimůnka, který k tomu dodává.

„Je skutečně potřeba říci jednu důležitou věc, a to, že folk je svojí posluchačskou základnou opravdu specifický. Takže ve svých fanoušcích má skutečně velkou oporu. Za poslední roky jsem si také všiml, že se jejich složení malinko mění – folk už není výsadou jen střední a starší generace, ale vábí stále větší počet mladých lidí, kteří na něj chodí pravidelně. Pro nás je to určitě zásadní motivace, abychom se snažili vždy skládat co nejzajímavější dramaturgii.“

O tom, že Jan Šimůnek nemluví do větru, svědčí i složení letošního ročníku na kterém se představí takové veličiny folkové hudby, jako jsou třeba Nezmaři, zpívající právník Ivo Jahelka, soubor Kamelot a Jaroslav Samson Lenk, jehož vystoupení festival v sobotu po půlnoci završí.

Představení zcela čerstvých talentů

Svoji velkou premiéru si zde ale letos odbude hlavně nový přístup k prezentaci účinkujících. Vzhledem k jejich vysokému počtu vychází z velkých rockových akcí. Pro celkem 21 souborů a sólových interpretů totiž bude mít festival dvě samostatná pódia - tzv. ALLVET a „indiánskou“ WIGWAM stage.

Druhé z nich navíc představí i novou nastupující folkovou generaci v podobě mladých i malých talentů, kteří se vyprofilovali v jednotlivých kolech soutěže Folkový kvítek. V tomto bodě Jan Šimůnek oceňuje zejména spolupráci s agenturou PONY Aleny Vítové: „Její zkušenosti a znalosti z oblasti soutěže nám velmi pomohly vybrat ty interprety, kteří i bez ohledu na nízký věk představují pro diváky to nejzajímavější, co lze v této kategorii objevit.

Dvě scény pro jedno publikum

Jak současně Jan Šimůnek podotýká, diváci se přitom nemusí bát občas zavedeného nešvaru na dvou scénách, kdy dochází k tomu, že si musejí vybrat produkci buď na jedné, či na druhé, protože obě fungují souběžně. To ovšem zde nehrozí. „Publikum by skutečně nemělo o žádného z vystupujících přijít, protože obě scény budou mezi sebou navzájem takříkajíc alternovat. Zatímco na jedné se bude hrát, druhá se bude přestavovat a zase naopak. Jediné, co budou návštěvníci muset, je pouze přesunout se z dek či svých posedů pod konkrétní stan k jednomu či druhému pódiu. Každý, kdo si koupí lístek, tak bude mít skutečně možnost vstřebat do sebe plný počet patnácti hodin muziky.

Svět hudby, dětí a sportu

Ani na Folkové noci však potřeby jejího publika nebude sytit jen hudba. V rámci akce se totiž děti i dospělí budou moci po celý sobotní den od 10.00 hodin do 18.00 hodin oddávat řadě aktivních sportovních i zábavných kratochvílí, které pro ně na klíč připravila zavedená agentura Sundisk. „Sportovní koutek bude navíc rozdělen na dětskou a mládežnickou část.

V dětské části budou pro děti připravené aktivity s pohádkovými postavičkami, soutěž o nejkrásnější obrázek s přírodní tématikou či populární skákání na trampolíně, a každé dítko si také bude moci vytvořit korálkový náhrdelník. V mládežnické části už budou akčnější aktivity pro děti od 12 let jako třeba střelba z profesionálních luků a šípů do terčovnice,“ upřesňuje Jan Šimůnek.

Do areálu můžete i připlout

Z dalších aktivit pak budou zastoupeny třeba chůze po napnutém laně, uzpůsobeném přímo pro tyto účely, výuka chůze na skákacích botách, jízda zručnosti na vozíčcích segway, ale také slalom na kánoích po Jizeře na čas.

A pokud projevíte zájem, pak do areálu můžete dokonce i připlout. Neboť lodě budou moci návštěvníci využít i pro nevšední výlety z Malé Skály, kdy na smluveném místě u vstupu do prostoru festivalu bude připravený mikrobus, který za speciální festivalovou cenu 400 korun za kanoi pro 2 osoby, 450,– za kanoi pro 3 osoby a 900 korun za raft vyveze zájemce na Malou Skálu. Zde se jim dostane kompletního vodáckého vybavení, aby mohli zpětně na festival připlout, avšak obohaceni o čerstvý adrenalinový zážitek.