A měl určitě pravdu. Díla Káji Saudka, legendy české komiksové scény, dodnes okouzlují a baví nejen milovníky tohoto žánru. Obdivovat je můžete i v Městském muzeu v Mimoni. Výstava s názvem Kája Saudek King of the Czech Comis (krále českého komiksu), která tu bude k vidění až do 18. listopadu, nabízí unikátní výběr z pláten, fotografií a grafik autora.

Vernisáže se zúčastnila i Saudkova manželka Johana, která prozradila, na kterých obrazech je ona sama. Kája Saudek zemřel 25. Června 2015. Od nehody v dubnu 2006, kdy mu v krku zaskočilo sousto, ležel ve vegetativním stavu v Motolské nemocnici.

S americkými komiksy se Saudek seznámil už v dětství. Do širšího povědomí se dostal v roce 1966, kdy jeho kresby použil Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii? V roce 1971 spolupracoval ještě na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Počátkem 70. let se několik let živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět.

Později maloval pro pionýrský magazín Stezka ještě komiks na motivy seriálu Třicet případů majora Zemana – všech pět nakreslených dílů spolu s novým vyšlo v roce 1999 pod názvem Major Zeman a jeho 6 případů. V osmdesátých letech také spolu s Vladimírem Železným a Jiřím Grygarem spolupracoval na seriálu Slovenské televize Okna vesmíru dokořán.

V posledních letech maloval pro časopis NeI Report. Stal se vzorem i pro další kreslíře. Patrně nejvýznamnější z nich jsou Štěpán Mareš, Miroslav Schoenberg, Jiří Grus, Jiří Šmejkal a Jiří Filípek. Kromě uvedených kreslířů ovlivnil řadu dalších méně známých autorů.