Osmnáct míst v Libereckém a Ústeckém kraji i saském pohraničí navštíví letošní Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Mezi největší hvězdy 17. ročníku se zařadí mezzosopranistka Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella nebo Srbský národní soubor. Předprodej vstupenek odstartoval 2. května.

Hlavní program festivalu proběhne od 17. září do 28. října. Tradiční letní prolog je na programu 24. srpna, epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa se bude konat 8. a 9. listopadu. „Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Významnou programovou linku, která se vine letošní dramaturgií festivalu, je připomenutí 100. výročí založení Československa,“ říká mluvčí festivalu Lucie Johanovská. 

Pořadatelé Lípy Musicy vyčlenili řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou. V hudebním průletu českými dějinami připomene lidovou národní tvorbu coby prazáklad utváření české kultury, kapitolu české národní školy nejintenzívněji spjaté s epochou příprav zrodu samostatného státu nezávislého na ostatních národech a monarchistickém uspořádání a do třetice i hudbou, která vznikala v období druhé poloviny 20. století a vzniká i v současnosti.

„Jsem nesmírně vděčný, že máme možnost prožít toto neuvěřitelné výročí a oslavit ho i prostřednictvím krásné hudby. V letošním ročníku se hlásíme k symbolikám české státnosti, ať už je to uvedením Komenského Labyrintu světa a ráje srdce našeho předního českého skladatele Petra Ebena či zařazením českých klasik folku, jakými je například Spirituálu kvintet. Dalším dotekem je potom čistě folklórní projekt zasazený do nejmladšího skanzenu v Čechách, do Zubrnic, kde vystoupí Varmužova cimbálová muzika z Kyjovska,“ prozrazuje perličky programu ředitel festivalu a předseda dramaturgické rady Martin Prokeš.

Oslavy 100. výročí republiky vyvrcholí závěrečným koncertem v Novém Boru, kde se poprvé v historii setká na podiu Pavel Haas Quartet a vítěz prestižní belgické soutěže královny Alžběty klavírista Lukáš Vondráček. Večer bude věnovaný dalšímu velikánovi české hudby Antonínu Dvořákovi.

Středobodem festivalového programu hudba klasická, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty.

I v roce 2018 bude uměleckým garantem festivalu přední český a světový hornista Radek Baborák, který se sám představí v několika projektech včetně mistrovských kurzů. Nově MHF Lípa Musica nabídne představení soudobého českého skladatele – Miloše Boka. 

Rozpočet festivalu je nejvyšší v dosavadní historii a blíží se hranici sedm milionů korun, což nemá v jeho historii obdoby. „Je to jednak díky stále vrůstající kvalitě umělecké stránky festivalu, péči o naše posluchače včetně všech služeb, ale i díky dobré ekonomické situaci naší země. Rád bych touto cestou poděkoval všem partnerům, dárcům a podporovatelům, bez kterých by se takový projekt nikdy nedočkal uvedení v život,“ doplňuje Martin Prokeš.
 
Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dostání ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici v České Lípě, na webových stránkách festivalu www.lipamusica.cz, ve vybraných koncertních místech nebo v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system.