Výtvarník František Vízner (*1936) se svou tvorbou řadí ke špici světového sklářského umění. Studoval na průmyslové škole sklářské v Novém Boru a v Železném Brodě a na vysoké škole Uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Karla Štipla a docenta Václava Plátka.

Nejdříve byl designérem Sklo Union v Teplicích a poté působil ve sklárně ve Škrdlovicích. Nyní se ve Žďáru nad Sázavou věnuje ateliérovému sklu. Jeho práce je zcela ojedinělá. Časově a fyzicky náročný přístup k broušení, leptání a vrtání skla nemá na obdoby.

Geometrické mísy a vázy jsou plné vnitřního napětí, působí až magicky. Broušené objekty nelze vnímat jako užitý předmět, ale jako svébytný umělecký objekt ovlivněný architekturou. Ajeto Art Glass Muzeum v Novém Boru představuje průřez jeho životní tvorbou: lisované sklo, hutní sklo, ukázku tvorby v architektuře (navrhl mimo jiné zastávku metra Karlovo náměstí) a v neposlední řadě nejvíce oceňovanou autorskou práci.

Unikátní umělecká díla F. Víznera našla své sběratele doslova po celém světě, je zastoupen v řadě světových muzeí. Uměleckoprůmyslové muzeum Praha, Metropolitní muzeum umění New York, Victoria a Albert muzeum Londýn, Muzeum dekorativních umění Paříž, muzeum skla Corning a v řadě dalších institucích. V roce 2009 byl uveden do síně slávy Czech Grand Design.

Díla Františka Víznera jsou k vidění do 5. března 2011.