„Neuvidíte na ní ani výtvarná díla a ani fotografie zajímavé architektury, ale můžete se seznámit s utajovanými příběhy útlaku a perzekuce v letech 1948–1989," zve ředitel galerie Jan Randáček. Jde o putovní expozici, kterou připravili historici z ústecké Univerzity J. E: Purkyně.

Má název Příběhy míst o vybraných událostech z let 1948–1989 z dnešního pohledu. „Jádro výstavy tvoří elektronická databáze pamětních míst, kterou návštěvník může procházet na počítači umístěném v expozici," doplnila kurátorka Markéta Kroupová. Mimo zmíněné databáze budou zdarma k dispozici katalog výstavy a řada publikací o komunistickém režimu 1948–1989. „Projekt ocení nejenom učitelé, kteří výstavu mohou zahrnout do učebních plánů, ale i laická veřejnost, která se může dozvědět řadu zajímavých informací a připomenout si nedávnou dobu," doplnila.

„Cílem je, aby se návštěvník výstavy zamyslel a pokusil se zodpovědět otázky, proč se něco z nedávné minulosti připomíná a proč se něco jiného zase zapomíná, proč veřejná paměť dnes vypadá tak jak vypadá," řekl autor Václav Houfek z Muzea v Ústí nad Labem.
Za Liberecký kraj je na výstavě pomník disidenta Ladislava Lise. „V databázi jich je pak z kraje nejméně 15," doplnila Kroupová.