Záhadný tvor z hlubin nebo snad marťan z vesmíru? Od pondělí zdobí neznámý fragment ze surrealistického díla jednu z libereckých tramvají.

Jedná se o reklamní kampaň, pomocí níž se Oblastní galerie v Liberci snaží přilákat více návštěvníků. „Záměrně jsme zvolili jednoduchou a neagresivní formu reklamy na tramvaji. Jako motiv jsme vybrali detail obrazu jednoho významného českého surrealisty. Myslím, že tento výřez plně koresponduje s heslem „Umění probouzí fantazii“, které zdobí tramvaj,“ zdůvodňuje výběr vizuálu a umístění reklamy ředitel galerie Jan Randáček.

Většina lidí vůbec netuší, co malba na tramvaji představuje, což je záměr celého projektu. „Každý může přemýšlet, co fantaskní tvor vlastně znázorňuje a jaké pocity v něm vzbuzuje. Určitě bude zajímavé potkávat ho v různých částech města a v různých situacích,“ dodal Randáček.

Soutěž galerie

K příležitosti vypuštění „příšery“ do volné přírody přichystala Oblastní galerie v Liberci soutěž pro hravé a zvídavé. Z jakého obrazu fragment zdobící tramvaj pochází a kdo je jeho autorem?

Jako významná nápověda může posloužit návštěva galerie, ve které bude po celou dobu soutěže obraz vystaven.
„Pro tři vylosované jsme přichystali poukaz na 500 korun na výběr katalogů a pohlednic vydaných libereckou galerií a také volný vstup do galerie pro dvě osoby,“ slibuje Jan Randáček.

Odpovědi a kontaktní údaje mohou bystří pozorovatelé zasílat na emailovou adresu galerie oblgal@ogl.cz až do 30. září 2011. Reklama na tramvaji vznikla v rámci projektu Marketingová podpora a informační systém Oblastní galerie v Liberci podpořeného Evropskou unií.

„Samotná tramvaj je nejviditelnější částí našeho zviditelňovacího projektu, ale připravujeme i jiné propagační aktivity,“ prozradil ředitel galerie. Souběžně s „výtvarnou tramvají“ chystá Oblastní galerie v Liberci také informační čtvrtletník.
„V průměru navštíví libereckou galerii ročně devět až deset tisíc lidí, ale za minulý půl rok vzrostla návštěvnost na osm tisíc,“ informoval Randáček.

V roce 2014 čeká libereckou galerii s největší pravděpodobností stěhování do budovy bývalých lázní.