Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako Beatles. Dětský sbor z České Lípy si zazpívá ve slavné Carnegie Hall

Česká Lípa - Českolipský dětský sbor míří do nejslavnější koncertní síně Spojených států. Malí zpěváci budou jako jediní z Čech reprezentovat svou zemi i celou Evropu na festivalu v New Yorku.

9.6.2017
SDÍLEJ:

Českolipský dětský sbor funguje pod vedením Petra Nováka od roku 1994. Foto: Archiv sboru

Vystupovali tam Beatles, Led Zeppelin nebo Karel Gott. Do slavné Carnegie Hall v americkém New Yorku, kam je těžké se dostat, natož si tam moci zazpívat, nyní míří Českolipský dětský sbor.

Neuvěřitelné se stalo skutečností, když se sbormistr Petr Novák dozvěděl zprávu, že jeho svěřenci byli vybráni, aby reprezentovali na jednom z nejprestižnějších festivalů dětských sborů v New Yorku. Již tuto sobotu odlétají děti z Českolipska na možná nejzajímavější cestu v jejich životě.

NERVOZITA

„Jedná se o pěveckou soutěž. Z každého kontinentu je vybrán jeden sbor, který bude reprezentovat se svým uměním a skladbami, které jsou blízké jak regionu, tak celé oblasti," popsal Petr Novák, který sbor řídí více než dvacet let.

Na soutěž vyrazí 25 zpívajících dětí ve věku od jedenácti do osmnácti let, a to na celých osm dní. „Momentálně se nám hlavami honí dva aspekty, nervozita i obrovské nadšení. Já jsem se ještě těšit nezačal a děti nejsou až tak nervózní, protože si neuvědomují, jak významná událost to je. Návštěvu takto významného místa ocení až v budoucnu, to je u dětí běžné," uvedl Novák.

Na misi do Spojených států má sbor připraveno přibližně třicet skladeb, soutěžních jich bude pět. „Soutěž proběhne 15. a 16. června a vybrali jsme na ni záměrně skladatele jako například Antonína Dvořáka, který historicky v New Yorku působil, ale i lidový folklor a české lidové písně, protože to je to, s čím se umíme prezentovat," vypráví sbormistr. Na soutěži se bude hodnotit hned několik aspektů, například interpretace, barva hlasu, dýchání, kázeň i estetika.

TRÉNINK

„První zprávy o tom, že bychom se mohli této události zúčastnit, jsem měl v prosinci, kdy mi přišla zpráva, že se rozhoduje mezi naším a nějakým francouzským sborem. Potvrzení, že jsme to nakonec my, přišlo na konci února, a tak nás čas s přípravou dost tlačil," popisuje Petr Novák.

Děti proto zkoušely častěji než obvykle a probíhala i víkendové soustředění. „Jedeme tam s tím, že nic není dokonalé a my nejsme stroje. Chceme z toho mít radost a tu předat i dál," doplňuje sbormistr.

Sbor do Ameriky neletí pouze soutěžit, ale hlavně potěšit. Vystoupí tam také na české mši.„Záštitu v New Yorku nad námi převzal tamní generální konzulát České republiky, který také připravil dva koncerty pro krajany žijící dlouhodobě v New Yorku. První se uskuteční v pondělí a druhý v den odletu. To zpíváme na české mši a následně máme samotný koncert v kostele," upřesňuje Petr Novák.

FINANČNÍ POMOC

Náklady na akci se pohybují v částce přes jeden milion korun. Českolipský dětský sbor ze svých peněz mohl uvolnit 500 tisíc. „Bez pomoci sponzorů by to určitě nešlo. Velké díky patří také městu Česká Lípa, okolním obcím a městům, potažmo Libereckému kraji, za jejich podporu," dodal Novák.

Z Českolipska na cestu přispěly Volfartice, Svojkov, Žandov a Horní Policie. Finanční podpora byla ale důležitá také od rodičů dětí, které se vystoupení zúčastní.

Krátce o Českolipském dětském sboru: Sbor zahájil svou činnost 1. ledna 1994. Pravidelně koncertuje u nás, i v zahraničí. Z litevského Kaunasu si dívky z koncertního oddělení přivezly v roce 2012 třetí místo z mezi národního Festivalu duchovní adventní a vánoční hudby Cantate Domino. Do pěveckého sboru chodí okolo 130 dětí. Sbor od založení vede sbormistr Petr Novák.

Autor: Kateřina Charvátová

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení